צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

עת המלכים

זו עונת המלכים. מלכים חריגים ולא צפויים. מלכים שחלקם הומלכו בבחירות דמוקרטיות וחלקם השתלטו על המלוכה דרך השיטה הדמוקרטית. כמעט ניתן לשמוע את הדמוקרטיה העייפה לוחשת בקולו של שמואל הנביא:
וַיֹּאמֶר שְׁמוּאֵל, אֶל-הָעָם, הַשֹּׁאֲלִים מֵאִתּוֹ מֶלֶךְ.  –זֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר יִמְלֹךְ עֲלֵיכֶם:  אֶת-בְּנֵיכֶם יִקָּח, וְשָׂם לוֹ בְּמֶרְכַּבְתּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, וְרָצוּ, לִפְנֵי מֶרְכַּבְתּוֹ.  וְלָשׂוּם לוֹ, שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי חֲמִשִּׁים; וְלַחֲרֹשׁ חֲרִישׁוֹ וְלִקְצֹר קְצִירוֹ, וְלַעֲשׂוֹת כְּלֵי-מִלְחַמְתּוֹ וּכְלֵי רִכְבּוֹ.  וְאֶת-בְּנוֹתֵיכֶם, יִקָּח, לְרַקָּחוֹת וּלְטַבָּחוֹת, וּלְאֹפוֹת.  וְאֶת-שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת-כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם, הַטּוֹבִים–יִקָּח; וְנָתַן, לַעֲבָדָיו.  וְזַרְעֵיכֶם וְכַרְמֵיכֶם, יַעְשֹׂר; וְנָתַן לְסָרִיסָיו, וְלַעֲבָדָיו.  וְאֶת-עַבְדֵיכֶם וְאֶת-שִׁפְחוֹתֵיכֶם וְאֶת-בַּחוּרֵיכֶם הַטּוֹבִים, וְאֶת-חֲמוֹרֵיכֶם–יִקָּח; וְעָשָׂה, לִמְלַאכְתּוֹ.  צֹאנְכֶם, יַעְשֹׂר; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לוֹ לַעֲבָדִים.  וּזְעַקְתֶּם, בַּיּוֹם הַהוּא, מִלִּפְנֵי מַלְכְּכֶם, אֲשֶׁר בְּחַרְתֶּם לָכֶם; וְלֹא-יַעֲנֶה יְהוָה אֶתְכֶם, בַּיּוֹם הַהוּא.  וַיְמָאֲנוּ הָעָם, לִשְׁמֹעַ בְּקוֹל שְׁמוּאֵל; וַיֹּאמְרוּ לֹּא, כִּי אִם-מֶלֶךְ יִהְיֶה עָלֵינוּ.  וְהָיִינוּ גַם-אֲנַחְנוּ, כְּכָל-הַגּוֹיִם; וּשְׁפָטָנוּ מַלְכֵּנוּ וְיָצָא לְפָנֵינוּ, וְנִלְחַם אֶת-מִלְחֲמֹתֵנוּ

טראמפ האמריקני, פוטין הרוסי, ארדואן הטורקי , ביבי הישראלי, בן סלמן הסעודי ושי ג'ינפנג הסיני. לכל אחד מהם יש את המאפיין שלו, אבל הם שם. המלכים החדשים.
האם זה מרגיע שהעולם חוזר למאה ה-19 שבה נולדה התערובת של מונרכיות כמו דמוקרטיות?
לפעמים אתה תוהה איפה נכשלה הדמוקרטיה המערבית ומה קרה לה. לפחות בישראל ובארצות הברית, כי על רוסיה טורקיה וסין קשה להגיד שהיו דמוקרטיות מערביות.
גרמניה, הדמוקרטיה הכי מוגנת וחשובה באירופה, מחזיקה מעמד משום שהיא מונהגת על ידי קנצלרית מברזל ששריר לא זז בפניה.
האם, בסוג של בדיחה היסטורית, גרמניה היא מעצמת ציר שמחזיקה את אירופה שלא תיגרף במערבולת המתחוללת?
איך זה קרה? מה הולך לקרות? מי שולט איפה?
מעגלי מאבק נגזרים מסיבות שונות. המאבקים נוצרו כי הדמוקרטיה המערבית נחלשה עם הֶחלשותה של אירופה שנקלעה למבוך המוסרי-ליברלי.
היא לא נחלשה מעצמה, טורקיה ורוסיה תוקפות את אירופה יותר מעשור באיסטרטגיה מכוונת על מנת להחליש ולפורר את האיחוד ואת הברית הצבאית של נאט"ו, כדי שיוכלו לפלוש ולבזוז אותה פרוסה אחרי פרוסה. גרמניה וצרפת עוצרות את התהליך אבל הכירסום בשוליים, על ידי פעולות טרור, הצפה בפליטים, התערבות במערכות בחירות, הרחקה מארצות הברית  והטמעת פחדים מכל אלו ביחד – הוא תהליך שהחל לפני כ-10 שנים ומתקדם לא רע על פי האסטרטגיה הרוסית-טורקית.
הרוסים התחילו את זה בגיאורגיה ואבחזיה והמשיכו לאוקראינה ומשם לסוריה והטורקים שילחו את גל הפליטים באירופה ותמכו, אם לא למעלה מזה, בדעא"ש.
כשהמוסר והליברליזם נחלשים, עולים כוחות ריכוזיים של לאומנות ודת. זה קורה בהונגריה, באיטליה, ברומניה ובשאוסטריה, בכל מקום בו הפחדים שהפכו איסטרטגיה מלוכינית, מפוררים את הדמוקרטיה ומטפחים את הלאומנות.
במזרח התיכון, באירופה, באסיה ובאפריקה זה מאבק על טריטוריה, שליטה ומשאבים שדת משמשת בו כגורם מלכד או מפחיד.
טורקיה פנתה אל הדת. סעודיה היתה שם תמיד. רוסיה היא איסלמופובית מאז ומעולם וישראל מובילה את הקו הזה בעולם. לסין יש בעיות משלה עם המיעוט המוסלמי האוייגורי במזרח סין שיושב באחד האזורים העשירים בעולם במחצבים ועל דרכי המסחר שמחברות את סין עם מרכז אסיה ותת היבשת ההודית.
אלא שהמאבק הגיאופוליטי בין רוסיה ארצות הברית וסין הופך למאבק אישי. זה נובע מאופים של המלכים.
דמוקרטיות שואפות ליציבות בגבולות ולדאוג לאזרחיהן ורואות בשלום ובשיתוף פעולה עם המדינות הקרובות ובמעגלים יותר רחוקים שאיפה אידיאלית.
האיחוד האירופאי שנולד מחורבן האימפריות של מלחמת העולם הראשונה ומלחמת העולם השנייה הוא המודל. זו הסיבה שהוא מותקף כל כך.
לממלכות, גם הקודמות וגם הנוכחיות,  יש אינרציה הפוכה. אינרציה של מלחמה והתפשטות. כל ממלכה היא אימפריה עוברית.
ישראל וטורקיה הן כאלו. רוסיה היא הממלכה האימפריאלית הוותיקה והמצליחה בחמש מאות השנים האחרונות, סין עושה את זה מאז עלתה המפלגה הקומוניסטית לפני 70 שנה בתוך מה שמוגדר כסין מול טיבט ומערב סין ובעשור וחצי האחרון שולחת שלוחות לאפריקה לאסיה ולדרום אמריקה וגם למזרח התיכון. ארצות הברית החליפה את האימפריה הבריטית שביום שבו החליטה להפסיק להתפשט – גוועה וירדה מנכסיה.
ישראל, כמו טורקיה, נאבקת במיעוט גדול ומופלה. ישראל בפלשתינאים תושבי הארץ ומחוצה לה והטורקים בתמונת צילום די דומה- בכורדים שבתוך טורקיה ומחוצה לה.
גם הטורקים וגם הישראלים ניצחו בקרב עם המיעוטים הגדולים ודורסים את סביבתם – גם הטורקים וגם הישראלים מתקוטטים בסוריה ועל הרגע הזה אפשר לשמוע את נהמותיו של ארדואן ואת נזיפותיו בישראל על הפצצותיה בסוריה ועל מה שקורה בגבול עזה.
טורקיה היא הצבא הגדול ביותר באירופה והשני בגודלו בנאט"ו אחרי ארצות הברית. הוא דומה בגודלו לצבא הישראלי כשהייתרון שלו הוא בכך שטורקיה הרבה יותר גדולה.
מכל הממלכות החדשות, הקרובה והמסוכנת ביותר לישראל היא טורקיה. אנחנו, כרגיל, לא מזהים את האוייב האמיתי. אירן, שגם לה צבא בגודל הצבא הישראלי, לא באמת מסכנת את ישראל. היא מסכנת את ארצות המפרץ הפרסי. ואת סעודיה בראשן. אירן גם לא שייכת לממלכות החדשות מכיוון שאין לה מנהיג סמכותי אחד, אלא מנהיגים שמושפעים ממערכת כוחות פנימית.
המלך השישי, בן סלאמן הסעודי הצעיר, גם הוא נתון במגמת התפשטות, לכיוון עירק וסוריה תימן וכווית. שם הוא מתחרה באיראן.
מלכים לא מסתפקים במה שיש להם, הם רוצים עוד, החמדנות היא מידה בסיסית ולא שום מידה אחרת.
הבעיה עם מלכים שהם גם מנסים להוכיח למי יש יותר גדול. ולכן הם כל כך מסוכנים לנתיניהם שהם רכוש ונתין ולא אזרח שבוחר אותם.
הסעודים והטורקים רוצים את המזרח התיכון. הסעודים פוחדים מהאירנים ונאבקים על מעמדם במפרץ. אירן מנצחת אותם בכל מהלך. המדינה האסלמית, הבריאה הסעודית-קטארית-טורקית, התפוגגה. בתימן הח'ותים מנצחים במלחמה וסעודיה לא מראה שום סימנים של יכולת.
טורקיה, למרות כל הטעויות של ארדואן בניהול בשנים האחרונות, ולמרות שמודל המדינה האיסלמית כמפוררת סוריה והמזרח התיכון התפורר לה בין הידיים, בונה לעצמה את הצי והצבא החזקים בים התיכון, היא, להבדיל מסעודיה ייצרה מצב בו היא כבשה פיזית את צפון מערב סוריה ומאיימת על הכורדים.
מה שמגן היום על הכורדים היא הנוכחות האמריקנית והצרפתית. המלך טראמפ נגד המלך ארדואן.
הצאר הרוסי, שמעוניין בנמל הטוב של טרטוס ובשדה תעופה אסטרטגי תומך באסד שמחזיק בערך בחצי משטח סוריה ובשליש מהאוכלוסיה שהיתה בארץ לפני מלחמת האזרחים. בשטחים בהם הוא שולט הוא ערך אסאד טיהור אתני. סוריה שלפני מלחמת האזרחים מנתה כ-21 מיליון תושבים  אבדה למעלה מחצי מיליון הרוגים. הסונים האחרים הם פליטים. כ-6 מיליון מהם כבר מחוץ לסוריה. כמיליון וחצי שולחו באירופה, מעשירים את טורקיה והמבריחים והסוחרים בעשרות מיליארדי יורו.
בסוריה נותר רוב עלאווי-נוצרי-דרוזי- כורדי. אבל הנותרים לא נמצאים תחת שלטון סורי, אירני או רוסי, יש עוד למעלה מ-3 מיליון כורדים שיושבים בקנטונים של רוג'ובה. ועד מספר דומה של תושבים בשטחים שהכורדים כבשו בתמיכה אמריקנית – בין א-ראקה לדיר א-זור. עוד מיליון סונים נמצאים היום באזורי חאלב ואידליב תחת השלטון הטורקי אלו + הפליטים הם כחמישה מיליון סונים תחת החסות הטורקית.
עוד מיליון יושבים בדרום באזורים המוגנים על ידי האמריקנים. האמריקנים ובני בריתם החליפו את המדינה האיסלמית ושולטים על כמעט חצי מסוריה עם אוכלוסיה של כ-8 מיליון כורדים, נוצרים וסונים.
לאמריקנים בסיס אווירי ליד עיירת הנפט רמיילאן שבשטח הכורדי ובסיסים בצפון ירדן ובתוך השטח של דרום סוריה.
הכוח הכורדי-אמריקני גם מהווה הפרדה בין עירק השיעית ובעלת בריתה איראן ובין דמשק של אסד והרוסים והאירנים. האמריקנים חוסמים בכך גם את ההתפשטות הטורקית.
האירנים לא על הגדרות. הם לא באמת יכולים להניע כוחות בחופשיות.  
יציאה אמריקנית מסוריה תהיה הפרת האיזון. הצהרתו של טראמפ תטרוף את הקלפים.
המלכים פוטין, טראמפ, ארדואן, ביבי, אבן סאלמן משחקים שאח בסוריה.
ביבי, שכמו האחרים, פחות מוטרד ממה שקורה בתוך מדינתו ומה שמשנה לו הוא המשחק עם חבריו האחרים, משתמש ביחסיו הטובים עם פוטין וטראמפ על מנת לפגוע באיראנים שחשופים ולכודים. זה לא אומר שהם לא יכולים לירות טילים על ישראל, אבל זה סיכון מחושב. גם לישראל יש טילים ויש לה גם מערכות הגנה נגד טילים שלסורים ולאיראנים אין. ולביבי יש גם מקלט אטומי מתחת לכנסת. אז יירו כמה טילים. האם באמת אכפת לו?
בעת המלכים הזו, האזרחים הפכו לנתינים. הם כלים על לוח שחמט של מי שרבים או סוגרים ביניהם עסקאות של שליטה.
הבעיה עם מלכים שהם לא ממש חיים בעולם האמתי. בתי המלוכה הגרמני והאנגלי היו קרובים קרבת דם. ויקטוריה נתנה לווילהלם את הקלמינג'ארו ליום ההולדת. זה לא מנע מהם להגיע לאחת מהמלחמות המיותרות והמכוערות שפתחו את המאה ה-20 הרצחנית ובעקבותיה לקחו הבריטים לגרמנים את המושבה הגרמנית של טאנגניקה עם הקאלימנג'ארו.
בתי המלוכה נלחמו לא מעט במהפכה הקומניסטית שבה ראו איום על הסדר האימפריאלי.
עושה רושם שהעשור השני של האלף השלישי הוא מעין פעולה דומה של הכוחות המלוכנים-אימפריאליים.
הבעיה של כוחות כאלו שהם מרגישים מספיק בטוחים בעצמם להיכנס למלחמה שהם לא יודעים איך יצאו ממנה. גרמניה גמרה את המלחמה על הברכיים. אוסטרו-הונגריה נעלמה. האימפריה הטורקית רוסקה. איטליה המלוכנית הפכה לפשיסטית. 21 שנים  מאוחר יותר, ב-1940, התמוטטה האימפריה הבריטית. משבריה עלו ארצות הברית של אמריקה ורוסיה.
גם המגמות הדתיות – ההדתה הישראלית והאוונגליזם האמריקני שתוצאותיו מתועדות "בסיפורה של שיפחה", הן חלק ממשחק המלכים החדש. האוונגליזם האמריקני הוא תמיכה בישראל על מנת לקדם את רעיון גוג ומגוג ושליטה אמריקנית – נוצרית עולמית בכל מחיר.
ישראל של היום היא מדינת משנה, עדיין לא באמת ממלכה אבל  עוברת תהליכים מהירים של פאשיזם דתי לאומני. תהליכים סמויים שהחלו מעט לפני רצח רבין ב-1991 צפים על פני השטח. הכל מוליך לשם, הרבנים, ההתנחלויות, המכינות, הבית היהודי, המלחמה בבית המשפט ובפלורליזם  הליברלי-דמוקרטי בשם היהדות.
אותו תהליך של חינוך והשתלטות דרך מנגנונים דמוקרטים קרה בטורקיה. לתנועת הצדק והשיוויון של ארדואן לקח לה 15 שנים עד שהשתלטה סופית על הכול וזרקה את המתנגדים לכלא, ביימה הפיכה והשתלטה על מערכות החינוך, המשפט והעיתונות.
ברוסיה, בה הצבא לא נחשב מעולם מגן הדמוקרטיה היה על פוטין רק לנטרל את העיתונות החופשית ובעלי ההון. הסנטימנט העממי איתו.
בסין התהליך הוא של רתימת הרווחה הקפיטאליסטית עם הגברת השליטה על כל מה שקורה ברשתות החברתיות.

התהליכים דומים ברוב הממלכות.
אחת מהסכנות של מלכים היא שהם התגברו על הנסיונות להדיח אותם מבית. הם הבחירה היחידה וכל השילטון כפוף אליהם – החוקים, המשטרה, בתי המשפט, התקשורת. במצב הזה שבו הם שליטים יחידים, הם פגיעים להחלטות לא רציונאליות בדבר עוצמתם והם יכולים לצאת למלחמה שתהרוס את מדינתם בלי לתת על זה דין וחשבון. הממלכה היחידה שעדיין יכולה לעמודבזה היא ארצות הברית של אמריקה.

השאלה היחידה היא האם אמריקה תשתחרר מטראמפ. כי אם לא –
יצירת העימות המקומי המוגבל מול האירנים על ידי ביבי וישראל הוא הצגה מועצמת יותר מכל דבר אחר. ככה עולה מלך. הוא מפחיד, מפריד ומפתה את ההמון. פוטין, ארדואן, שי ג'איפנג עם המלחמה על הים הצהוב, טראמפ עם איראן וצפון קוריאה. ביבי עם איראן.
האם תתלקח מלחמה עם איראן?
לא מלחמה ישירה. אלא אם כן הפחדים יוציאו את כולם מדעתם.
אירן, ככוח אזורי, יצאה להילחם על חיי השיעים בסוריה (עלאווים), עירק ולבנון. הכישלון של דאע"ש (השליח הטורקי-סעודי) מטריד את ישראל כי הוא אומר הצלחה איראנית. ובניית סולם הפחדים הישראלי נשענת למרבה המזל על אירן.
הצבא האירני קטן מהצבא הישראלי ואין לו יכולות כמו לישראל. לאירנים יש ארסנל טילים. גם לישראל. ישראל משולבת במלחמת הכוכבים האמריקנית ויש לה מערכות הגנה. לישראל כלכלה חזקה ועשירה.
לאמריקנים בסיסים אווירים גדולים ליד ארביל, במפרץ הפרסי ובסוריה. אירן לא יכולה לפעול נגד ישראל בלי להסתכן בהסתבכות עם ארצות הברית. טורקיה ורוסיה לא יעזרו לה.
הנקמה האירנית היחידה תוכל להיות דרך החיזבאללה בלבנון. לא נעים, אבל מוכר וישחק לידי ישראל.
כשמעמידים את הדברים על בסיס עובדתי – האיום האיראני הוא יותר תעמולה ואין בו רציונל חוץ מהפחדה על מנת לגייס את דעת הקהל הפנימית לטובת המלך המקומי.
אבל מכיוון שזו עת המלכים, ומלכים לא פועלים בצורה רציונאלית, דברים יכולים לצאת משליטה. בעיקר כשלא לוקחים בחשבון את המלכים האחרים. טורקיה משקיעה בשתי נחתות מסוקים שמסוגלות להנחית 20,000 נחתים בתוך זמן קצר בכל נקודה בים התיכון.
מלכים רוצים כמה שיותר. ארדואן רוצה את הנפט והגז של הים התיכון. ישראל חזקה בברית עם יוון וקפריסין עומדת בדרכו. הוא אוצה לאיים על נתיבי המסחר בתעלת סואץ.  גם הרוסים. אירופה היא הפרס שמחכה להם אחרי הפינה. זה האינטרס המשותף של פוטין וטורקיה אות והם יחלקו ביניהם בשמחה. גרמניה צרפת ואנגליה לא שותפת לשמחה הזו. אירופה מבוהלת היום יותר ממה שהיא מוכנה להראות. טורקיה וארצות הברית הן חברות בנאט"ו. אבל טורקיה כבר פנתה נגד אירופה. וארצות הברית, האם היא בעלת ברית או בלתי צפויה?
זו שאלת המפתח. ובעת המלכים, ובהיכרות עם אופיו של טראמפ – הכל אפשרי.
הדמוקרטיות החושבות הן מיעוט מאוים.
המלחמה בין המלכים מתפשטת מזרחה ומערבה.
ממלכות הן אימפריות עובריות. על מנת לצאת למלחמה צריך שההחלטה תהיה נתונה בידיהם של מעטים ללא בקרה. ההחלטה הזו עברה בישראל לפני זמן קצר.
במבנה הנוכחי יש כל כך הרבה חוסר יציבות שהשאלה היא לא האם יקרה משהו שיפוצץ הכל אלא מתי.
ניראה, מאה ומשהו שנים אחרי שפרצה מלחמת העולם הראשונה בנסיבות דומות מאוד ושונות לגמרי, שאנחנו, עם המלך המקומי שלנו, נראים כמו הילד שמסתובב עם הגפרור בשדות רוויי הנפט והגז והלהט הדתי הבוער.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.