צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

טיול ביפו 200 שנה והצצות להתחלה

יפו – 200 שנה והצצות להתחלה
בעקבות התהליכים החברתיים – היסטוריים שיפו עברה מראשית המאה ה-19 (ימי נפוליון) ועד לימינו אלו – מאתיים שנה של פעולה בלתי נילאית.


במהלך הסיור נעסוק ב"אסונות של יפו", שעיקרם ניחת על העיר במאה ה-20.
פרעות 1 במאי 1921 שבהן נהרגו מספר שלווה של יהודים וערבים אבל הן גרמו לרוב יהודי העיר (שהיו שליש מתושביה) לברוח מיפו ולעבור לתל אביב מה שכמובן קידם את העיר הצעירה
ב-1929 – בזמן הפרעות עזבו גם המוסדות הפיננסים את יפו ועברו לתל אביב וכך הפכו את תל אביב הצעירה לבירת הכספים של פלשתינה
ב-1936-1939 פרץ המרד הערבי ביפו ושם הוא דוכא ביד חזקה על ידי הבריטים שקצרו את שכבת ההנהגה ואת הצעירים האקטיבים
ולכן כשפרצה מלחמה האזרחים בין יהודים וערבים בראשית 1948 – לא יכלןה לעמוד יפו הערבית בפני תל אביב וערבייה – כמעט כולם – ברחו עוד טרם הקמת המדינה בעת שהאצ"ל תוקף את יפו.
אחרי קום המדינה קובצו ערביי הכפרים (יהוד, ג'מוסין, בית דג'ן, חירייה, אבו כביר) והועברו לגטו שהיה בעג'מי – רוב תושבי יפו של היום הם מהכפרים ולא ילידי או צאצאי יפו.
אל העיר הגיעו מאות אלפי מהגרים ופליטים יהודים שיושבו ברחבי העיר שהפכה לבולגרית – פולנית-טורקית – מרוקאית וסממנים אלו נותרו עד היום
במהלך שנות השבעים והשמונים עוברת העיר טלטלה נוספת כשלמעלה מ-6000 מבנים נהרסים במנשיה עג'מי וג'בליה והפסלות מייבשת רצועת ים.
ההרס והייבוש נפסקו בהתערבות עמותה יהודית ערבית שנקראת "יפו יפת ימים" (שהייתי היור שלה מ-1993 ועד 2003)
הפעולה האגריסיבית והלא פוסקת של העמותה ביחד עם עמותה אחות בשם "א-רביטה" מביאה את העירייה להשקיע סכומים גדולים בעיר, לשפץ את העיר, את הנמל, לשמר את נמצלל הדיג ולהפוך את מדרון הפסולת לפארק גדול – כל אלו הצלחות מרשימות של העמותה שהן מהגדולות ביותר שקרו בארץ
הטיילת מחברת היום את צפון תל אביב ועד בת ים.
יפו נמצאת היום בתקופת הפריחה הגדולה ביותר שלה מאז בנה אותה אבו נבוט ב-1820.

חוץ מזה, נעצור בביתו של שמעון הבורסקאי לסיפור מדוע יפו היא אחד המקומות הקדושים והחשובים לנצרות בארץ ישראל (היא לא קדושה למוסלמים וליהודים למרות שבית התפילה העתיק שלה הוא בית הכנסת של יהודי לוב מהמאה ה-18)

מסלול:
שעון, יפו העתיקה, גן הפסגה, נמל יפו, מדרון יפו, השכונה המרונית ועג'מי וחזרה אל שוק הפשפשים והשעון.
השקיעה לדעתי תהיה יותר באזור שש וחצי ויש לא מעט מקומות נפלאים לראות אותה – אפשר מהעיר העתיקה, מגן הפסגה, ממרפסת מחסן 1 בנמל, מגן המדרון ומכל מקום שבו רואים עיר וים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.