צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

הבגידה

באמצע דצמבר 2016, כשנפלה מזרח חאלב המופצצת לאבק, שכונה אחרי שכונה בפני כוחות רוסיים מיוחדים, מליציות שיעיות לבנוניות, איראניות ועלאוויות, התברר שהעולם לא שווה הרבה.
שאין ערך לנאט"ו, לאו"ם ולארצות הברית של אמריקה. שאין דבר כזה עולם חופשי ושהעולם שבוי, מופקר ומבוהל. שיכול אדם להפוך לאבק, ילדיו להתפוצץ ונשותיו להירמס ואף אחד לא יזיז אצבע.

זה קרה חודש אחרי שטראמפ נבחר לנשיא. שום דבר לא מקרי.

חשבתי על זה השבוע כשטראמפ הודיע שהוא מסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה.

בימים האפלים של אוקטובר 2014 , ישבתי על הגבעה מול קובני והייתי בטוח שהעיירה תיפול בידי דאע"ש,  הם כבשו את רוב העיירה ולולא הסיוע הקרוב של חיל האוויר האמריקני, הם היו כובשים ומשמידים את הכורדים. הצבא הטורקי עמד מנגד ולא הושיט יד לכורדים הנאבקים על חייהם, רוצה בהשמדתם.

קובני היתה נקודת המפנה במערכה מול דעא"ש. האמריקנים התערבו להציל את הכורדים אחרי שהתערבו להציל את היזידים במבצע אספקה אווירי בג'בל סינג'אר. זו היתה אמריקה של אובמה.

כמה חודשים מאוחר יותר, כשנסעתי  במרחבי הג'זירה, בחזיתות שהשתרעו בין קובני לסינג'אר, ליוויתי מקרוב כורדים ויזידים  שנלחמו בסיוע אווירי אמריקני. מסיגים את דעא"ש וחותרים לניצחון של הטוב על הרע.  נשים וגברים של הי.פ.ג ופי.קי.קי, הסתערו ביחד. נשים מפקדות על גברים. שויוניות ושאיפה לחברה הומנית מתוקנת על פי תפיסתו של אוג'אלאן, המנהיג הכורדי שכלוא מאז 1999.

היה קל להתחבר לכורדים ולכורדיות, להצטער שישראל לא עושה יותר נוכח הדיבורים הגלויים של הכורדים על ברית עם מדינת ישראל. ליבי לכורדים שבבתיהם ישנתי ואת האוכל שלהם אכלתי, שסוככו עלי כשנסעתי איתם בין קרב לקרב.

רוג'ובה, האזור הכורדי העצמאי של צפון סוריה הוא אזור שטוח ועשיר בנפט. אין לכורדים אפשרות להחזיק מעמד בלי חיל אוויר. הטורקים, הרוסים או אסאד, יטרפו אותם חיים. גם בעפרין, המחוז ההררי שהטורקים כבשו על ידי הג'יהדיסטים בראשית 2018, הכורדים לא עמדו בפני המל"טים, המסוקים ומטוסי חיל האוויר הטורקי.

ההצהרה של ארדואן בעקבו תהשיחה עם טראמפ  שיחסל את כורדים ואת דעא"ש  היא תערובת של כוונות ושקרים. וודאי שיחסל את הכורדים. אלא שהנסיגה האמריקנית מצילה את דאע"ש מהלחץ הכורדי-אמריקני. ארדואן לא יחסל את דאע"ש, הם חלק מהכוחות הטורקיים. תמיד היו. מאומנים ומתוספקים על ידו. אנשי דעא"ש שחקרתי לאחר שנתפסו על ידי הכורדים הסורים העידו שקציני מודיעין טורקיים מובילים אותם לקרב וכי את האספקה הם מקבלים מטורקיה ולכן מעולם לא תקפו אותה.

ובעקבות החיסול יבוא הטיהור האתני שאסאד והטורקים עסוקים בו מאז ראשית מלחמת האזרחים בסוריה.

חפאז אסאד הושיב ערבים בשטחים הכורדים כדי להחליש אותם. חלק מהערבים עזבו כשהכורדים בנו את המדינה העצמאית שלהם בשנים האחרונות. אם יחזרו הכוחות של אסאד, או אם הטורקים יכבשו – הם יעשו כמו בעפרין – מגרשים ומנשלים את הכורדים ומיישבים במקומם את הג'יהדיסטים הערבים.

בגידתו של טראמפ בכדי לרצות את ארדואן היא של אדם חסר מוסר.

היא גם לא מחזקת את אמריקה. היא מחלישה וחושפת אותה. מה שטיפשות של יחיד יכולה לעשות.

אובמה, בהפוך לתעמולה הפוליטית בישראלית נגדו ובעד טראמפ, עמד על טיבו של ארדואן  ושמר על הכורדים. הוא  סרב להפציץ את אסאד ב-2013 אחרי התקפות כימיות שנטען כי אסאד יזם, משנודע לו, על ידי בדיקות במעבדות בריטיות, שאת החומרים הכימיים סיפקו סוכנים טורקיים  ופיזרו ג'יהדיסטים תחת הוראה טורקית, על מנת לגרום לאמריקה להיכנס למלחמה.

אובמה ניהל את המדיניות האמריקנית תוך הגנה על אינטרסים אמריקנים, שלו ושל בני בריתו
(ישראל, ירדן) בכך ששלח את חיילי היחידות  המיוחדות  להילחם בדאע"ש  והתווה את האסטרטגיה החכמה של פגיעה  בדאע"ש מהאוויר במישורים הפתוחים של המדבר הסורי, משמיד ודוחק את אותם בעזרת הכורדים.

האסטרטגיה האמריקנית הביאה את המפנה והניצחון וביססה את השליטה הכורדית ב-40% מסוריה, חוסמת את הציר היבשתי האיראני לביירות (מגינה עלינו), ומגינה על הכורדים בצפון עירק.

טראמפ הציל בשבוע שעבר את שאריות דאע"ש, רוקד לפי חלילו של ארדואן.

ארדואן שהוא אחד מהמסוכנים שבאויבי ישראל. צריך להתייחס לאמירותיו, שמגובות בצבא הגדול והמצויד של נאט"ו, ברצינות. לעתים רחוקות אנחנו עדים לבגידה בזמן אמת. מעולם לא נבגדה ישראל על ידי נשיא אמריקני עד היום. האפוקליפסה פה.

הכורדים העצמאים דה פאקטו בצפון מזרח סוריה, נתונים עכשיו לחסדיהם של הטורקים שתמיד רצו לטרוף אותם, או לחסדי הרוסים והסורים ששואפים לפרוש את השפעתם על כל סוריה. טראמפ פתח את הציר היבשתי מטהרן לביירות ותקע סכין בגבה של ישראל.

מאז ההצהרה האמריקנית, מתקשרים אלי מכרים מרוג'ובה החלק הסורי של כורדיסטן, דרך כל אמצעי התקשורת המאובטחים יותר ופחות כשגרונם נשנק. הם מבוהלים. הם מדברים כאנשים שגורלם נגזר.

מה אגיד להם, שאני מצטער? שאין לי מילה לעודד אותם? שגם מצבינו לא משהו?

נקודת האור היחידה היא שהצרפתים הודיעו שהם נשארים ברוג'ובה. המשמעות היא שטראמפ ממשיך לפרק את נאט"ו. ארצות הברית בחוץ וטורקיה נגד צרפת. מה זה אומר על אירופה מול רוסיה וטורקיה?

המצב המוזר הזה חושף גם אותנו עוד יותר.

אני לא מקנא בכורדים, אבל נדמה לי שמזמן ישראל לא היתה במצב גיאו -איסטרטגי פגיע כל כך.

זה שיעור עוצר נשימה, ביבי תמך בטראמפ בכל לב וחשב (כמו רבים מאנשי הימין המשיחי הישראלי), שטראמפ הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לישראל. ביבי נסע לאו"ם כדי לשאת נאום מזהיר נגד איראן ובעד טראמפ. ראש הממשלה הישראלי, שהתחמם בידידותו של נשיא אמריקני חסר מוסר ולא יציב, מעיד על עצמו שהוא לא שונה ממנו בהרבה . אלא שטראמפ לא סופר אותו. ואותנו.

האסטרטגיה של אובמה היא זו שהביאה את המפנה והניצחון וביססה את השליטה הכורדית ב-40% מסוריה, חוסמת את הציר היבשתי האיראני לביירות, ומגינה על הכורדים בצפון עירק.

מי ייטרוף את הכורדים?

מי יגן על המזרח התיכון בפני טורקיה, רוסיה ואיראן?

לא ביבי שהוא חלק ממרכיבי הדייסה שאנחנו אוכלים עכשיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.