צור שיזף

החברים

מאמרים בשישי עם חברים

ספרים

פרוזה ומסעות

מדריכי טיולים

סיני, מצרים, ירדן ומרכז אסיה

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

הרצאות

הרפתקאות צור שיזף

טיולים

סיני, דרך המשי - הדרכה או ייעוץ

מבדד רמון

באמצע המדבר, מחוץ לזמן

טארוט | יואב בן-דב


קלף 6: המאוהב
בחפיסות חדשות הקלף נקרא “האוהבים”, אבל פירוש השם הצרפתי L’amoureux הוא “המאוהב” בלשון יחיד. הקופידון עם החץ מעל הגבר במרכז יכול לרמוז שהוא מאוהב באחת משתי הנשים שלצדו, אולם העמידה שלו ביניהן מזכירה סיפור מהמיתולוגיה היוונית על הגיבור היווני הרקולס. בצעירותו התלבט הרקולס איזו דרך יבחר בחייו. יום אחד הוא ראה בחזונו שתי נשים עומדות בצומת של שתי דרכים. האישה שעמדה משמאלו הייתה צעירה ומפתה, וסימלה את דרך התשוקה, ההפרזה והנאות החושים; האישה מימינו הייתה מבוגרת ולבושה בצניעות, וסימלה את דרך החוכמה, הריסון והמידות הטובות. הסיפור זכה לפופולריות מאז ימי הביניים כמשל חינוכי המטיף להתאפקות ולדחיית סיפוקים מיידיים.


טארוט של מרסיי והקריאה הפתוחה

פתח דבר

יש קסם בקלפי הטארוט.

במשך מאות שנים האוסף המסתורי הזה של 78 קלפים, שבמקורו הופץ כאמצעי צנוע למשחקי מזל, עורר את דמיונם של אנשים רבים. היו שהשתמשו בקלפים כאמצעי לניחוש העתיד ולחיזויו; אחרים ראו בטארוט צופן עתיק שאם נדע לפענחו נקבל גישה לידע סודי ורב עוצמה. אנשים רבים משתמשים כיום בקלפי הטארוט ככלי לייעוץ, להכוונה ולסיוע בקבלת החלטות. יש גם הנעזרים בקלפי הטארוט כאמצעי מיקוד לדמיון מודרך ולמדיטציה, או כקמיעות בעלי כוח מאגי. במהלך מאות השנים האלה נגעה הקריאה בקלפי הטארוט בחייהם של אנשים רבים מספור ולעתים שינתה את מסלולם.

אני עוסק בקלפי הטארוט כבר 35 שנים: קורא בהם לאנשים, מלמד, כותב ומתנסה. אני עדיין לומד את הטארוט. התחכום המעודן של פרטי הציורים ממשיך להפתיע אותי. שוב ושוב, משמעויות חדשות ולא צפויות מופיעות מתוך צירופי הקלפים. עדיין אני נדהם כל פעם מחדש כשאדם נפתח ומשתף את פרטי חייו האינטימיים ביותר בזמן קריאה, כש”הקלף הנכון” מופיע במקרה-כביכול בעבור מישהו שזקוק לו באותו רגע, או כשצירוף אירועים בעל משמעות ובלתי מוסבר (מה שנקרא “צירוף סינכרוני” או על-טבעי) מתרחש בהשראת קלפי הטארוט.

ועדיין, אם שואלים אותי מהו הטארוט, התשובה שלי היא שבראש ובראשונה זו יצירת אמנות. לא יצירה שהיא מוצר מוגמר, כמו תמונה שמכניסים למסגרת ותולים על הקיר, אלא אוסף מוזר וקפריזי של ציורים שאפשר לשחק בהם ולערבבם בכל פעם מחדש. גם הציורים עצמם עוברים שינויים והתפתחויות בידיהם של יוצרי חפיסות ובעלי חזון הפועלים במשך דורות רבים. זוהי יצירת אמנות מופלאה, עשירה וגמישה דיה כדי להקיף את טווח הניסיון האנושי – מהרגשות העמוקים ביותר ועד למאורעות החיצוניים של חיי היומיום. הקסם המסתורי של הטארוט מתגלה דרך האמנות הזאת, שביטויה המוחשי הוא פרטי הציורים.

לספר זה שלוש מטרות. ראשית, הוא משמש ספר מבוא כללי לקלפי הטארוט ולקריאתם – למי שרוצה לקרוא בקלפים לעצמו או לאחרים, או למי שמתעניין בזה ככלי פסיכולוגי, כתופעה תרבותית או כשיטה למציאת משמעויות ביצירות אמנות. שנית, זהו מדריך לקריאת קלפי טארוט בשיטה שאני מכנה בשם “הקריאה הפתוחה”, המבוססת על התבוננות בציורי הקלפים במקום למידה בעל-פה של משמעויות קבועות מראש. שלישית, זהו ספר עזר לקריאת הטארוט של מרסיי (Tarot de Marseille), שהיא הגרסה הקלאסית של קלפי הטארוט המסורתיים.

הציורים בספר לקוחים מחפיסת CBD Tarot de Marseille. זוהי מהדורה שהוצאתי לאור בשנת 2010 כשִחזור נאמן למקור של חפיסת קלפים שהדפיס לראשונה ניקולה קונוור (Conver) בשנת 1760, ושהפכה לגרסה החשובה והמשפיעה ביותר של הטארוט המסורתי.

ברוכים הבאים לעולמם המופלא והמסתורי של קלפי הטארוט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים בשישי עם חברים

החברים

ספרים

פרוזה ומסעות

מדריכי טיולים

סיני, מצרים, ירדן ומרכז אסיה

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

הרצאות

הרפתקאות צור שיזף

טיולים

סיני, דרך המשי - הדרכה או ייעוץ

מבדד רמון

באמצע המדבר, מחוץ לזמן

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.