צור שיזף

אינדקס מדריכי טיולים

מאמרי טיולים

גלפגוס

גלפגוס Galapagos ארכיפלאג דה קולון (איי קולומבוס)
קבוצת איי הגלפגוס (12 עיקריים ועוד כמה עשרות כפי סלע על שטח של 7,428 קמ”ר ) נימצאת 1000 קילומטרים מערבית לחופי אקוואדור והיא שייכת לה. זו קבוצה של כמה איים וולקניים (געשיים), צעירים יחסית מבחינה גיאולוגית, שנמצאת בלב זרם ההומבולדט – זרם קר שעולה מהקוטב הדרומי צפונה.


גלפגוס
פצצה געשית בברטלומה


מכיוון שהזרם קר, ממיס חמצן (חמצן מומס טוב יותר במים קרים) ולעירבול והעלאה של נויטריינטים מקרקע הים שמעשירה את השכבות העליונות של הים וכתוצאה מכך מאפשרת ומושכת בעלי חיים רבים – מהפיטו והזואופלנקטון הזעירים בשרשרת המזון ועד לכרישים גדולים, דולפינים ולוויתנים. שפע החיים הימיים מושך אליו ציפורי ים רבות.
ריחוקם של האיים מהיבשת גרם לכך שחוץ מבעלי החיים הימיים וציפורי הים מרחיקות המעוף, הגיעו אליו מינים לא רבים יחסית של בעלי חיים ממוצא יבשתי מובהק. ההגעה היתה כניראה מקרית – ציפורי יבשה שהוסטו והוטחו ממסלולן בעזרת רוחות מערביות סוערות, צבים וזוחלים יבשתיים שנדדו על גזעי עצים סחופים ושרדו. מינים אלו נילכדו באיים והתפתחו, כל אחד מהם, בצורה מעט שונה.
הבולטים הם צבי הענק – צבי הגלפגוס שהם הייצור היבשתי הגדול ביותר באיים, (יחודיים לאיים), פרושי דרווין (ציפורי שיר יבשתיות קטנות), ולטאות איגואנה יבשתיות.
אין על האיים טורפים טבעיים וכתוצאה ממנו נוצרו בהם מספר מוזריות – כמו ציפורי קורמוראן שאיבדו את יכולת המעוף שלהן ומתגוררות בלוע הר געש וכן חוסר פחד מוחלט של בעלי החיים מפני בעלי חיים אחרים – כולל אנשים.
אלו הסיבות העיקריות שמביאות תיירים שמפלגים ביאכטות בין האיים (הלינה על רוב האיים אסורה) ומהלכים רק בשבילים מסומנים.


מפת איי הגלפגוס
דרווין ומוצא המינים

חשיבותם הביולוגית-מחשבתית של האיים חורגת מהיותם סוג של גן עדן פתוח של שלום בין אדם לחיה, האיים הם נקודת המוצא החשובה בהיסטוריה של האבולוציה בגלל התיאוריה האבולוציונית של מוצא המינים של צארלס דרווין.
צ’ארלס דרווין (1809-1882) הגיע לקבוצת איי הגלפגוס ב-1835 על סיפונה של ה”ביגל” כשהוא בן 26. הוא הצטרף להקפת העולם של הביגל (1831-1836) כזואולוג המשלחת (למד רפואה ותיאולוגיה אבל הזואולוגיה משכה אותו יותר) פיצרוי, רב החובל של ה”ביגל” לקח אותו בהמלצתו של לייל.

גלפגוס
איגואנות יבשתיות


דרווין חזר מההפלגה הארוכה עם עיקרים רעיוניים של תורה, שהפכה להיות הזרם המרכזי בחשיבה הביולוגית, על ההתפתחות הטבעית של המינים. מה שנקרא היום תורת האבולוציה, אם כי תורה זו עברה התאמות כ-100 שנים לאחר שנולדה, באמצע המאה ה-20 , והפכה לניאו-דרוויניזם או ניאו-אבולוציה.
התפיסה הדרוויניסטית, שנשענה על הביקור בגלפגוס, נובעת מכך שדרווין מצא באיים 13 מינים של פרושי דרווין (Finches Darwin’s- Geospiza ציפורי שיר קטנות דומות מאוד לדרורים –בעצם שייכים לגיבתונים embricedea) שנבדלות אחת מהשנייה הבדלים קטנים אבל מתמחים מאוד – צורות מקור שונות לאכילת זרעים, לציד חרקים וכד’. אוכלוסיות של צבי ענק יבשתיים שאין במקומות אחרים, לטאות איגואנה שונות ומותאמות לסביבתן הגעשית וקורמורנים שאיבדו את יכולת התעופה מכיוון שאין להם אויבים טבעיים.
המחשבה שעלתה בדרווין היתה שיש מנגנון אקראי בהתפתחות שגורם לתכונה מסויימת שיש לה ייתרון, להשתלט על התכונות האחרות ולגרום לכך שבעל אותה תכונה יתרבה בתוך אותה קבוצה עד שהתכונה הזו תהפוך להיות התכונה השלטת של אותו המין או במיקרים קיצוניים יותר, היצטברות של מוטציות תיגרום להיווצרותו של המין חדש שיתפצל מקבוצת המקור.
העקרונות הנוספים עליהם מבוססת האבולוציה הדרויניסטית הם: שיש שונות אינדבידואלית בפרטים של אוכלוסיה של אותו מין ושהאוכלוסיה שומרת על יציבות למרות שנולדים יותר מאלו שמתים, מכיוון שחלק מהנולדים מתים כתוצאה ממחלות, טריפה ותאונות.

דרווין הסיק מכך שיש פרטים מותאמים יותר מאחרים ושיש תהליך של ברירה טבעית שבו שורדים רק אלו שמותאמים בצורה הטובה יותר ולכן מוטציה שמחזקת תכונה הישרדותית – היא זו שתתפתח באוכלוסיה ותהפוך להיות מאפיין שלה.
התאמות מדוייקות (ספציפיות) כאלו, גרמו להיווצרותם של מיני פרושים דומים מאוד ושונים לגמרי בגלפגוס.
מצד שני, ניוון תעופתי של הקורמורן מראה שאם אין לתכונה שימוש – היא עלולה, על ידי מוטציה אקראית, להיעלם ולפתח מין שחסר תכונה עיקרית (כמו תעופה בציפור שהופכת להיות עוף קרקע)

דרווין הציג בפומבי את רעיונותיו בכנס של החברה הבריטית ב-1858 . הסיבה לזמן הארוך בין מה שגילה וחשב עליו בתור חוקר צעיר, לזמן בו פירסם את תפיסת העולם האבולוציונית שלו נבעה מחששותיו מפני מחשבותיו עצמו ורק הידיעה שחוקר צעיר אחר – וולאס, שחקר את אותו עניין באידונזיה, והתכתב עם דרווין לאורך התקופה ושלח לו מאמר שלו באותו עניין שעמד לפני פירסום, דחפה אותו לפרסם את התיאוריה שלו באופן פומבי.
הפירסום וגר אחריו ויכוחים אינסופיים וזעם רב מצד חוגים דתיים שמחזיקים באמונה שהעולם ניברא כמו שהוא על ידי יד אלוהית מכוונת.
בעיקר, וכטענה שנמשכת עד היום לא מצא חן בעיניהם העניין של המוצא המשותף של האדם והקוף.
ב-1860 הוביל הדבר לויכוח תיאולוגי בין אחד הפילוסופים והזואלוגים הברטים הגדולים: ת.ה. האקסלי ובין ההגמון סמואל וילברפורס.
דרווין פירסם את מחשבותיו והבנתו על הדרך בה מתפתחים המינים בספר שנקרא מוצא המינים (The Origin of Species ) שיצא בלונדון ב-1871.
אבל, יש לזכור כי רעיונות האבולוציה, בצורות שונות, עלו כבר כ- 150 שנה לפני דרווין על ידי הוגים אנגלים וצרפתים שאחד מהם היה סבו – ארסמוס דרווין.

גלפגוס
דנדן על יאכטה בגלפגוס
עונה

שיא עונת התיירות הוא בין יוני לאוגוסט. בצדק, כי אז למשל יש את החיזור של האלבטרוסים וכל החיות חוגגות. אבל לא רע להסתובב באיים גם בין דצמבר לאפריל.
כדאי לזכור שכשמתרחשת תופעת ה”אל ניניו” (כל 3 עד 7 שנים) , – הילד בספרדית כתיזכורת לישו התינוק מכיוון שהאל ניניו מגיע סביב דצמבר- בקרבת חג המולד והשפעותיו נמשכות עד מרץ-אפריל. תופעת האל ניניו קוראת בעת שבה נסוג זרם ההומבולדט הקר ונכנס זרם חם ממזרח האוקיאנוס וגורם לתופעה של סערות וסופות ומצד שני גורמת לירידת רמת החמצן במים כתוצאה מהתחממותם והיעלמות שרשרת המזון – יש ירידה ופגיעה בבעלי החיים של האיים ופחות שווה לההסתובב בהם. גם החודשים שאחרי תופעת האל ניניו יהיו יבשים יותר ועם נוכחות פחותה של בעלי חיים.

(קרא עוד על אל ניניו)

הגעה

טיסה: יש טיסות יומיות שיוצאות מקיטו וגוויאלקיל לאיים ומבוצעות על ידי אקווטוריאנה ועל ידי חברות פרטיות נוספות. הטיסות נוחתות בשדה התעופה של בלטרה שנמצא קרוב מאוד לאי המיושב העיקרי סנטה קרוז.
משדה התעופה יש אוטובוס שמסיע את המגיעים אל פורטו איורה – העיירה עצמה. באיים מתגוררים כ-8,000 אנשים שרובם בסנטה קרוז.

גלפגוס
סולת מסיכה


אפשר לתאם עם יאכטה שתמתין ליד המזח בבלטרה – טוב בעיקר למי שמתחיל את ההפלגה באיים לכיוון צפון.
מחיר טיסה הלוך ושוב הוא כ-350$
הפלגה: שתי אפשרויות. האחת היא עם ספינת האספקה – הפיקרו (סולה)שמפליגה מגוויאקיל פעם ב-10 ימים – משך ההפלגה הוא 3-4 ימים. הנוסעים מקבלים חדר משותף ואוכלים עם הצוות. לא רע למי שאוהב ים ויש לו זמן. 80$ כיוון.
האפשרות המפנקת: יציאה עם אונייה ממש להפלגה בין האיים – לכל אוניה כזו סירות קטנות (לונצ’ים) שיורדים לאיים – הלינה על האוניה.

גלפגוס
פריגאט נהדר
באיים

הדבר העיקרי והחשוב באיים הוא כמובן ההפלגה בין האיים והמפגש עם בעלי החיים והעופות המוזרים של האיים. הפלגה של 5-8 ימים היא מעשה נכון. רמת ההפלגה נקבעת לפי יכולתו של התייר.
אפשר לקנות דילים בקיטו עצמה ויש הטוענים כי היא המרכז הזול (ובכל מיקרה זול מאשר בגויאקיל) ואפשר גם להמר על המזל – למי שיש זמן וסבלנות, לטוס או להפליג לאי ולמצוא שם את אחת מהיאכטות הזולות שמפליגות בין האיים.
ליאכטות 3 רמות – אקונומי, טוריסט ודה לוקס. ההפרש הוא בין 50$ ליום לאדם לספינה הזולה ל-75-85$ ליום לספינות היקרות יותר. ביקרות יותר יש מים חמים במקלחות ומיזוג אוויר.
ברוב הספינות המחיר כולל הכל חוץ ממשקאות אלכוהוליים – אפשר להביא מהחוף , לא מאוד מנומס.
כדאי לקחת בחשבון הרגשה של ים ביום-יומיים הראשונים. בחילות, סחרחורת וכדומה ולהתארגן בהתאם – עדיף על הסיפון מול האופק ברוח ולא בתא בכל מיקרה. זה עובר ואחר כך זה מצויין. הצוות יודע בעצמו לכן לרוב אם יש הפלגה ארוכה (להוד למשל) היא תיערך בלילה.
נהוג להשאיר טיפ לצוות בסוף ההפלגה. יש הפלגות גם באוניות הגדולות.ניראה שעדיף ביאכטות הקטנות והזולות – הנוסעים צעירים יותר, עליזים יותר, פחות אנשים והאווירה בדרך כלל הרבה יותר טוב ולא מכופתרת.
עדיף להיות צעיר ועני.
סיבוב בגלפגוס יעלה 700-1200$ לאדם (טסיות שהייה ויאכטה) וכדאי מאוד לזכור ולהכניס את העלות לתחשיב מראש שכן הגלאפגוס הם בהחלט אחד הדברים השווים מאוד שאפשר לפגוש בכדור המים שלנו.
אפשר להזמין היום דיל מהארץ דרך האינטרנט – צילומי הספינות (חוץ ופנים והתנאים- מיזוג אוויר בתקופה החמה הוא דבר חשוב מאוד) מופיעים, וכן הצעות למסלולים. קשה לפספס.

גלפגוס
צב גלפגוס


חוץ ממפגש עם סולות לבנות, צהובות וכחולות מקור, איגואנגות ימיול ויבשתיות, אלבטרוסים, פרגאטים נהדרים ששודדים דגים מסולות שנורות כמו חיצים אל מים רוויי אנצ’ובי, כלבי ים, אריות ים ופלמינגו, רוויים המים בכרישים, מנטות, לובסטרים טונות וכל מה שעולם ים עשיר ונפלא מציע.
כולל מטבח מפואר של פירות ים הכי טריים שיש.

איים:
סנטה קרוז Isla Santa Cruz בחלק הדרומי של סנטה קרוז נמצאת העיירה פורט ואיורה שבה אפשר למצוא הכל (רק קצת יותר יקר).
לא רחוק ממנה נמצא מרכז המחקר על שם דרווין ובו חוות צבי הענק .בהחלט שווה ביקור.
לא רחוק יש מנהרות ענק בתוך הלבה. אי לבה בלב ההומבולדט. שווה בפני עצמו.
קלטה נגרה, טרטוגה ביי
טורטוגה ביי (מפרץ הצבים) בחלק הצפוני של האי סנטה קרוז הוא אחד המקומות הנפלאים לראות שפע של בעלי חיים ימיים – בעיקר בטאים – דגי סחוס חתולי ים, מנטות אדירות בלהקות, כרישים, והכל ממרחק של סירה קטנה שמפליגה במים הרדודים של הלגונות.
סנטייגו מפרץ סוליוואן (ביי) אי של זרמי לבה מבוקעים – הליכה יפה להלל הרגשה של ארץ בראשית

גלפגוס
לבה


ברטולמה
הוא אחד מהאיים היפים ביותר לעין – קונוס מחט וולקאני שתחתיו זרמי לבה צעירים דמויי מקלעות צמות, פינגוויני גלפגוס קטנים, איגואנות יבשתיות וימיות, מפרצי חול טיול רגלי לתצפית – בהחלט מקום שווה.

גלפגוס
זרימה געשית מאובנת בברטלומה


פלאזה Isla Plaza
ציפורים טרופיות וטיול רגלי.

גלפגוס
פינגוויני גלפגוס על לבה

רבידה

גלפגוס
galapagos st bartelome lava dandan-28.jpg

פינזון

פריגאט נהדר


טאוור, ג’נובזה
– הצפון מזרחי מהאיים. אי עם מפרץ מושלם שפונה דרומה. זה המקום לראות את הקינון של הפרגאט הנהדר – העוף השחור עם השק האדום שהוא מנפח בתקופת החיזור. איגואנות ימיות, כרישים בוביס (סולות) אדומי רגליים

גלפגוס
סולה (בובי) כחולת רגל

איזבלה הוא האי הגדול מכולם ונוגעים בו בדרך כלל בכמה נקודות – טאגוס קוב (מעגןTagus Cove, Isabela), מפרץ

גלפגוס
פינגוויני גלפגוס


אורבינה (בי Urvina Bay )- ומפרץ אליזבט
. איגואנות ימיות, אריות ים קקטוסים ופינגווינים

גלפגוס
אריה ים זכר


פלורנייה (צ’ארלס) Isla Floreana – Charles
הוא מקום הפגישה עם הפלמינגו וכמובן שחייה עם אריות ים
סנטה פה Isla Santa Fe -Barrington קקטוסים ענקיים, עיט הגלפגוס, איגואנות, פרושי דרווין ונחשים נטולי ארס של הגלפגוס

גלפגוס
איגואנה יבשתית


איספניולה (הוד)
Punta Suarez, Hood Island – זה הדרומי באיים וביולי-אוגוסט זה הזמן לראות בו את מחול החיזור של האלבטרוס – מעופף הימים הגדול והנפלא מכולם.

גלפגוס
אריות ים


אבל יש שם הכל- בוביס מסיכה, כחולי רגלים, יוני גלפגוס, בעלי חיים ימיים, אריות ים, איגואנות והרגשה של סוף העולם ניפלא ב- Gardner Bay.

גלפגוס
סולה (בובי) כחולת רגל וגוזל

אתר להזמנת טיולים ויאכטות

גלפגוס
פריגאט נהדר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרי טיולים

אינדקס מדריכי טיולים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

יעוץ לבניית טיול והדרכה אישית

קבוצות סגורות, הרצאות, יעוץ לטיולים והכנת תיקי מסע

ייעוץ לארצות ומסלולים.

למקומות שאני מכיר הייטב.

לא ייעוץ פרטני לבתי מלון אלא תיכנון מסלול והכרת הארץ אליה נוסע המתייעץ.

סיני ומצרים, ירדן, הודו, טורקיה ועוד.

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.