צור שיזף

אינדקס מדריכי טיולים

מאמרי טיולים

מסלול טיול 14 יום מזרח טורקיהמאורפה לטרבזון דרך הפסלים החידתיים של נמרוט דאג, הכסניות הארמניות באגם ואן, ערבות רחבות, הרי לבה ערים רחוקות, כפרים שכוחים, מסגדים וחאנים. והקצ’קאר – הקווקאז הטורקי של מזרח טורקיה,
צפון מזרח טורקיה נחשב לאזור הניפלא מבין כל המחוזות הטורקיים כיחידת נוף.
המזרח שמדרום לקארס עם הכנסיות הארמניות-ג’ורג’יות של אני אגם ואן, דוגבייזט ודיירבאקיר שבאזור הכורדי הוא האזור הערבתי הרחוק של טורקיה. על המתח וההשלמה שבין השניים נע ציר המסע.  לא לחינם קראו היוונים לטורקיה אסיה הקטנה עד שנכבשה על ידי השבטים הטורקים סופית ב- 1922. טורקים, יוונים, כורדים ארמנים ושרידים מאינספור תקופות בתוך טבע גדול ולא פגוע.
הלינה בבתי מלון מדרגות שונות – טובים יותר וטובים פחות והאוכל הוא על טהרת המטבח הטורקי. יש לזכור כי הצד הגבוה והצפוני של הקצ’קר יכול להיות גשום וקר (3-4 קילומטרים מעל פני הים) בעוד הצד הדרומי ערבתי וחם.
יהיו נסיעות יום של הרבה שעות. יש לבוא מוכנים לכך כי המרחקים באזור הערבתי הניפלא הזה עצומים באמת.
שטיחים, מעילי עור, קרמיקה, מוסיקה, הרים  וים שחור (קרה דניס) .


תוכנית הטיול:

יום 1. ת“א – איסטנבול – גזיאנטפ  
טיסה מת“א לאיסטנבול. טיסת המשך לגזיאנטפ נסיעה לחרן (Harran), שעל גבול סוריה, קרהה הרומאית – פרתית. ביקור במצודה ובבתי הבוץ דמויי החרוט. ואוטובוס לאורפה (Urfa), הגעה צהריים אחרי הצהריים חזרה לאורפה למצודה, מעיינות, למסגד  שמקדש את נס אברהם ונימרוד , לשוק המקורה השווה מאד. לינה באורפה.
יום 2. נמרוט דאג המערבי
השכמה מוקדמת. נסיעה לפסגת (הר) נמרוט-דאג המערבי (Nemrut Dag) ואתרי ממלכת הקומגנים. ביקור בפסלי הענק הניפלאים  של אנטיוכוס שהציב למרגלות קברו. נסיעה ביקור בסכר אתא טורק  חזרה ולינה באורפה.
יום 3 . ארץ המנזרים ודירבאקיר.
נסיעה דרומה למרדין (Mardin), לאורך הגבול הסורי . מרדין היא ביתה של קהילה  נוצרית – אשורית גדולה. ביקור בעיר: במדרסות ובמסגד המקומי, בבזאר הססגוני ובמנזר דיר- זעפארן. המשך צפונה אל דירבקיר (Diyarbakir) דרך כבישי האזשר הוולקני והשחור הומרתק של מזרח טורקיה. דירבקיר יושבת על גדות נהר החידקל. העיר מוקפת בחומות בזלת מרשימות ובכמה סמסגדים ושוק מעניין. הבירה הכורדית של מזרח טורקיה. יום ארוך.

יום 4 . חסן קייף – טאט-ון
טיול בוקר בדירבקיר ונסיעה לביקור בכפר המערות חסן קייף (Hassankeyf), מעל החידקל ועומד בסכנת היעלמות בגלל סכר חדש המוקם על החידקל. הביקור מותנה במצב הסכר. המשך לטאט-ון (Tatvan) לחוף אגם ואן.
יום 5. נמרוט דאג המזרחי
נסיעה בדולמושים (מיניבוסים קטנים)  ל(הר) נמרוט דאג המזרחי וטיול בהר הגעש שבלועו אגם ומעיינות חמים. המשך לעיירה אחלאט (Ahlat), מעוז סלג`וקי מהמאה ה-11, בבית הקברות הסלג`וקי ובמוזיאון. נסיעה לאורך אגם ואן. שיט אל האי אחטאמר (Aktamar) שבאגם ואן (Van) – אגם סודה, טיול באי וביקור בכנסייה הארמנית עם חרוטות הציור הנפלאות שיש שהן פיסגה של אומנות ארמנית. לינה בואן.
יום 6. ואן
טיול בעיר ואן וסביבותיה: מצודת ואן, (צ`אוושטפהChustepe) – מצודה מן המאה ה-8 לפנה“ס, מצודת הושאפ (Hosap), מצודה מרתקת מהמאה ה-17 על הדרך לאירן. נסיעה צפונה בתוך נופי בזלת מהמרשימים שיש למפלי מוראדיה (Muradiye). נסיעה לדוגוביאזיט (Dogubiyazit), שבקרבת הגבול האירני לינה בדוגבייזיט
יום 7.   האררט וקארס
ביקור בארמון מצודה המקושקש והבארוקי של איסאק פאשה. נסיעה לקארס (Kars) דרך מכרות המלח על הכביש שמתחת לאררט, עיר שתקופות היתה תחת שילטון רוסי שמתבטא באריכטקטורה שלה. לינה בקארס – העיר השחורה.
יום 8 אני – הבירה הארמנית הקדומה
טיול בוקר לאני (Ani), עיר ארמנית נטושה  בקרבת הגבול עם ארמניה. סיור בכנסיות ובקתדרלות.
חזרה לקארס ונסיעה צפונה לתוך הקאצ’קר אזור שבתור הזהב הגאורגי היה חלק מגאורגיה ולכן מנומר  בכנסיות גיאורגיות. המשך בנסיעה לעיירה יוסופלי (Yusufeli) שבמעלה בקניון הנהר צ`ורו. לינה במלון מקומי צנוע.
יום 9 .  הקצ`קר הדרומי
עליה בדולמושים בדרך הררית צרה ומרשימה אל הכפר ברהל (Barhal) המשמש כבסיס למטיילים החוצים את רכס הקצ`קר. טיול ברגל בכפר ובסביבתו. חזרה ליוסופלי (Yusufeli)לינה ביוספלי.
יום 10. הקצ`קר הדרומי
נסיעה דרך ארטווין ורודי הדבש המשוגע ודרך הסכר הענק להופה (Hopa) שלחוף הים השחור. לינה באיידר
יום 11. איידר והקצ`קר הצפוני
נסיעה לאזור בו מתרוממים ההרים הירוקים והנוזלים של רכס הקצ`קר הצפוני. קניונים ונהרות לבנים. טיול בכפרי הקיץ של הרועים (יאיילה), נוף הררי מיוער ואלפיני. לינה באיידר.
יום 12. אוזונגול
טיולים בקצ`קר הצפוני, ואחר הצהריים, נסיעה לחופי הים השחור דרך שדות תה וערמונים. לינה ליד אגם  אוזונגול (Uzungol), בין הרים מיוערים.
יום 13. לאורך הים השחור אל טרבזון
טיול בוקר ואחר הצהריים נסיעה  לטרבזון (Trabzon) שבה כנסית איה סופיה יפה שווקים מעניינים ואוכל טוב.
יום 14, מנזר סומלה- טרבזון – איסטנבול – ת“א
טיול  בטרבזון ולאחר מכן נסיעה קצרה למנזר סומלה (Sumela) התלוי על צוק מיוער. אחר הצהריים, נסיעה לשדה התעופה של טרבזון, טיסה לאיסטנבול וממנה בטיסת המשך לתל אביב.

אופי הטיול: טיול טבע ותרבות בנופים הרריים וכפרים, הליכות קצרות.
תחבורה: אוטובוסים, דולמושים, מכונית שכורה, טיסות

תגובה אחת

  1. שלום. אמנם המסלול נכתב לפני 10 שנים, אבל אולי ידוע לך לגבי המצב כיום: על רקע הבלגן בסוריה והמתיחות על גבול טורקיה-סוריה, האם בטוח באופן כללי (ולישראלים בפרט) להסתובב באזור חרן-מרדין-מידיאט? חשבנו לנסוע לשם לאחר הקורונה, אבל מתלבטים על רקע המצב הביטחוני. תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרי טיולים

אינדקס מדריכי טיולים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

יעוץ לבניית טיול והדרכה אישית

קבוצות סגורות, הרצאות, יעוץ לטיולים והכנת תיקי מסע

ייעוץ לארצות ומסלולים.

למקומות שאני מכיר הייטב.

לא ייעוץ פרטני לבתי מלון אלא תיכנון מסלול והכרת הארץ אליה נוסע המתייעץ.

סיני ומצרים, ירדן, הודו, טורקיה ועוד.

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.