צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

שקרים נזילים

לפני שבועיים קבלתי מכתב במייל שעליו חתומה תמי מרשות המים שמקצצים לי את המים לכרם. שיא העונה, הענבים רגע לפני בציר, הזיתים גדלים והרשות החליטה לקצץ.

ולא רק לי. לכל חקלאי הנגב. לחלקינו הודיעו שתיכף סוגרים את המים ושנתייבש. כמה יפה.

למרות  הקמפיין שהשיקה רשות, ובהמשך לטענותיה לרצף שנות בצורת (שקר ממוחזר) אפשר לקחת בקלות את סיכומי השנה מהתחנה המטאורולגית ולראות שברוב הארץ ירד יותר גשם מהממוצע.

רשות המים, החליטה עוד לפני שהחלו הגשמים, שהשנה היא שנת בצורת. הרשות גם לא תיתן לעובדות לשנות את זה.

 

שלחנו מכתבים לערן קמניין האחראי על אסדרה (השד יודע מה זה) ולמנכ”ל רשות המים שאי אפשר לסגור לנו את הברז עכשיו באופן מפתיע באמצע הקיץ ומייד הגיע מכתב התשובה של עורך דין עדי ז’ורבסקי בשם רשות המים,  שמבהיר בניסוח משפטני, למה הפעילה הרשות את קמפיין ההתייבשות עם רננה רז מבעוד חורף.

 

לא עבורכם צרכני הבית היקרים שמשלמים תשעה עשרה ושניים עשר שקל לקוב, אתם תקבלו כמה שאתם רוצים, כי אתם משלמים ממש יפה, ויותר מזה, אתם גם מחזירים את רוב המים דרך המקלחת והשירותים לביוב שאותו ניתן למחזר לחקלאות. הקמפיין היה עבור החקלאים. אוכולוסיה קטנה וממולכדת. ניראה את רשות המים סוגרת את המים לעשרה מיליון אזרחי ישראל תאבי המים והניקיון בשיא הקיץ.

הקמפיין נועד לחנוק את החקלאים.  אלו שמשלמים בין שניים לשלושה שקלים לקוב אבל צורכים בין 30 ל-200 אלף קוב לשנה. היקרים שבינינו צורכים מים כמו 1000 משפחות. אבל אנחנו, ששת אלפים העלובים, הם אלו שמגדלים את הלחם והחמאה, את היין והעגבניות של מדינת ישראל. אם אין מים – אין תוצרת.

חקלאות מודרנית עושה את הדבר הפשוט, על מנת לקבל את מה שאתה שם באדמה או בבעלי החיים, אתה מכסה את השוליים – כל הפיתוח הישראלי הגאוני של מערכות מים ותשתיות נועד לאפשר חקלאות להניב יותר בפחות ולדעת שהצומח או החי קיבלו בדיוק את מה שהם צריכים. אין בזבזני מים בין החקלאים. יקר מידי. מיותר. גם כך שולי הרווח קטנים.

אז למה החליטה רשות המים לייבש את החקלאות שהיא הבסיס לכל הגאונות שאנחנו מוכרים לכל העולם?

כי רשות המים הכלכלית, שהחליפה את נציבות המים האידיאולוגית,  רוצה למכור מים פעמיים. ומים שמשקים חקלאות או בעלי חיים לא חוזרים למערכת. המים העירוניים הולכים למכוני הטיהור ואז אפשר למכור אותם שוב לחקלאים. יפה?

לא משהו.

אז ממציאים את הסיפור שאין מים ושנות בצורת ומאיימים על החקלאים שיחריבו להם את החקלאות בשיא העונה וייקחו מהם סכומי עתק אם לא יעברו למים מושבים.

מה זה משנה אם המים המושבים לא באמת טובים לכל הגידולים, שיש בהם שרידי קוסמטיקה ותרופות, שיש בהם מלחים שמזיקים בטווח הארוך לאדמה ושעדיף לגדל איתם עצים כמו אקליפטוסים ולא עצי פרי ודברי מאכל?

למי איכפת שיישוב כמו מצפה רמון לא צורך ולא מייצר מספיק מים כדי לספק מים מושבים למאות הדונמים של הכרמים שהמדינה עודדה לנטוע והקצתה להם מיכסות מים? למי איכפת שמכון הטיהור של מצפה  לא מספיק טוב וטהור?

רשות המים, שנולדה מנציבות המים, היא ממזרה קפיטליסטית. פעם היה לנציב המים מעמד על פוליטי וא-כלכלי. הוא התחשב רק במצב המים ולא בכלכלה.

פעם היתה חקלאות סוג של גאווה.פעם להגיד אמת, היתה גאוותו של השילטון הישראלי. בזה היינו יותר טובים מהסביבה. מדינת ישראל הפכה למדינת כל שקרניה. כסף מעוור.

נציב המים הפך למנכ”ל שהפריט את המים ומנסה למקסם רווחים בשם ממשלה קפיטליסטית שהורסת את החקלאות.

אין מים? יש מים. הרבה מים. עזבו את הקמפיינים של רשות המים. לכו לאתר המטאורוליגית ותיראו שירד השנה גשם מעל לממוצע ברוב חלקי הארץ.

ויש את מערך ההתפלה שמניב 550 מיליון קוב. ועוד חצי מיליארד קוב מים מושבים. ועוד קידוחים ומאגרי מי תהום שנותנים לנו בקלות אם צריך עוד מיליארד.

המים המושבים הולכים לחקלאות. רוב המים הטובים – 850 מיליון הולכים לבתים, לשתות,  להתקלח לשטוף ריצפה ולהשקות גינה.

רשות המים קיצצה חצי ממנת המים של החקלאות – החקלאות משתמשת בשנה רגילה ב-500 מיליון קוב מים שפירים. הורידו ל-260 מיליון.

קיצצו מסיבות עקומות 260 מיליון קובים של מים יצרנים, שבלעדיהם תתייבש ותגווע החקלאות הישראלית.

כדי שרשות המים תוכל להעביר את המים הטובים של החקלאות לטובת הדחת האסלות בבתי שועי הארץ.

עבורם צריך לקצץ את מכסות המים לאנשי הנגב שאין להם גשם או מי תהום והם תלויים בצינור של מקורות.

אכן, את מגילת העצמאות ניתן לעוות, את החקלאות והחקלאים ניתן ליבש, את האזרחים ניתן להפחיד.

סוף הדרך. מותה של מדינת החלום הציונית שמחברת אדם לאדמה. חוק הלאום לא יחיה את הכרמים היבשים.

בקטמנדו לפני הרבה שנים, אמר לי עיתונאי נפאלי כשבאתי לראיין אותו, ובדרך נאלצתי לשלם שוחד למיני אנשים ברחוב – אל תלין על האנשים, שחיתות היא כמו לשטוף מדרגות – הלכלוך יורד מלמעלה למטה.

כנראה שלא גשם ירד השנה, אלא מי הנטל של האוצר והמערכת הפוליטית דרך רשות המים.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.