צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

שדה התעופה האנטי ציוני הראשון

שדה תעופה, צילום: צור שיזף

לפעמים נדמה שלכל כיוון שאתה מביט בארץ הזאת אתה רואה רק טיפשות וביזה. כאילו היתה פה מלחמה וכל החכמים והיכולים נפוצו לכל רוח וכל האווילים ועושי העקום השתלטו על המקום. מדינת ישראל, לעיתים, תכופות יותר ויותר, נראית כמדינה באופסייד, כאילו הבטת במשקפת לא מאופסת. מדינה מטושטשת.

עמק יזרעאל הוא ערשה של התנועה הציונית. אין משל גדול יותר לתנועה הציונית מהרס הערש. מאחד המקומות היפים בעולם, הוא הופך לערימת גרוטאות עם איים של מושבים וותיקים, קיבוצים, שכונות וערים שביניהם נבנים בלי הפסקה קניונים מטופשים ומכוערים, כביש 6 ומחלפיו קורעים לו את הצורה והרכבת הקימה את תחנותיה המטופשות באמצע שום מקום.

מצד חד משקיף בבעתה אלכסנדר זייד, ומקרן הכרמל מדליק אליהו הנביא מדורות כדי שבעלת האוב מעין דור תעשה משהו. אבל אף חד לא מתייעץ אתה למרות שממוחם של אנשי רשות התכנון שמתכננים את  התנועה היבשתית והאווירית בארץ, מורכב החומר ממנו מתאבכים האדים שבעזרתם היא חוזה חזיונות. אחרת אי אפשר להבין למה החלופה המועדפת על רשות התכנון היא שדה תעופה בינלאומי בעמק יזרעאל. חיל האוויר יצא מרמת דויד ושדה בינלאומי יחליף אותו.

ולמה לא בעצם הם אומרים לעצמם, זה חלק מדיאן אי הישראלי לעשות הפוך ממה שצריך. שכן השדה ליד לוד די עמוס וצריך עוד שדה, השדה ליד אילת הוא ליד אילת, ליד נבטים יש את המסלול הכי  ארוך בארץ ומשם רכבת מהירה יכולה תוך שעה הגיע למרכז ועמק יזרעאל הוא גם צפוף באנשים ובתחבורה וגם – אחרי כמעט מאה שנים, הוא עדיין אחד מהלבבות החקלאיים של הארץ. רוב תנובת החלב בארץ מופקת בעמק יזרעאל. אם יהיה שדה תעופה – לא יהיו רפתות ודירים. כי רפתות ודירי כבשים ועזים זה מספוא ואוכל זה ציפורים וציפורים זה לא טוב למטוסים.  וביננו, עדיף לטוס לחו”ל מאשר להשקיע בחקלאות. נלך לפי החזון שבו ערש התנועה הציונית יהיה בית הקברות שלה. ויפה שעה אחת קודם.

מטוסים זה גם זיהום. באחד המקומות הצפופים בארץ יתווספו אלפי המראות ונחיתות – אדי דלק סילוני מזוהם, מפגעי רעש, תאורה, הזיהום של כל כלי הרכב שנכנסים ויוצאים, מצמוצי הנשיקות, קריאות הגיל של מקבלי הפנים –

שישי עם חברים - המגאזין

לחיל האוויר זה נוח. הוא רוצה לצאת מרמת דוויד כי גם לו צפוף שם והוא רוצה מינימום חיכוך עם מטוסי נוסעים במרחב של דרום הארץ.

אבל עם כל הכבוד לכך שמדינת ישראל היא בסך הכול נושאת מטוסים הפרטית של חיל האוויר העשיר ביותר בעולם, אפשר בהחלט להוריד את תעבורת חיל האוויר ברמת דויד לתועלת תושבי עמק יזרעאל ובכל זאת ללכת לשדה בינלאומי בנבטים. כל ראשי הרשויות האזרחיות בצפון מתנגדים לשדה תעופה בינלאומי שיקרקע את העמק ויעמיס על תשתיותיו הפקוקות עוד מיליוני נוסעים כל שנה.

22 ראשי רשויות בדרום מתחננים שייבנו שדה אזרחי בנבטים שיביא להם פרנסה ותעסוקה.

להגיע לנבטים ברכבת מהירה מתל אביב לא ייקח יותר משעה. ביום האופטימי שהרכבת תתפקד כמו שצריך ותיסע על 200 קמ”ש (אם לא יותר, מנהריה לנבטים ייקח שעה. (230 קמ’). בתנאים הנוכחיים, להגיע מנהריה לרמת דויד לוקח יותר. ואם יהיה שם שדה – ניראה אתכם מגיעים בשעתיים מרמת דויד לנהריה.

כולם, אבל כל מי שעיניו בראשו ויש לו מעט היגיון, מבין שהשדה צריך להיות בנבטים ולא ברמת דויד ושחיל האוויר, אחד מהטובים בעולם, שעשה ועושה מבצעים מסובכים, יצליח לעשות מעשה אחד חכם למען אזרחי מדינת ישראל שעליו נודה לו שנים רבות.

ואפשר כמובן עוד דבר קטן – ליד חיפה עשו לפני הרבה שנים מפרץ וחוף ים. ויש אפילו מסלול קטן שאין בעיה להאריך אותו לתוך המפרץ הרדוד ולייצר שדה שבו טיסות נכנסות ויוצאות. שדה שמתאים למה שמכונה הטיסות הקצרות (מושג בתעופה האזרחית של טיסות של עד שש שעות במטוסים דו מנועיים שקטים וקטנים יחסית).

זה כמובן יהיה טוב לחיפה, ישרת את אוכלוסיית הצפון וכל התשתיות בין כה וכה מוליכות לחיפה. לא צריך להוסיף כלום חוץ מלסלול שדה זול, שכן טיסות הלו-קוסט רוצות להיות מהירות ולכן לא בונים להן שרוולים

המטוסים רוצים לבוא וללכת. שיבואו וילכו. הים גדול וריק יחסית מבניינים ובני אדם. בשביל זה בנינו מפרץ ונמל בחיפה. ובחרנו ראשת עיר שתקדם את הרעיון.

אז מה אתם אומרים, נעזוב רמת דויד כדי שנוכל להמשיך לשתות חלב, לאכול גבינות, להקשיב לציפורים, לנשום אוויר, להתרווח מהפקקים ונבנה את השדה הגדול בנבטים לטובת הנגב וכל מדינת ישראל ואת השדה הקטן יותר והזריז בחיפה?

שפעם אחת נעשה, כנגד האופי הישראלי (והאנושי) את הנכון והטוב?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.