מדורים

כתבות נוספות

סגר


ביום שני ה-10.4.2017 , ערב פסח, הטיל ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו סגר על אזרחי מדינת ישראל. חתום על הצו  שר התחבורה ישראל כץ, אבל זה כבר הרגל שלטוני, ביבי מצווה ושר זוטר יישא באשמה.
הסגר הוחל מהצהריים על היהודים, ורק בארבע אחרי הצהרים, נזכרה המדינה שגם הערבים הם אזרחים שווי חובות וסגרה את המעבר גם להם.
הסגר החגיגי הוא לא מדרון חלקלק – הוא המכה שחוטף מי שנזרק לתחתית.
הנימוק הוא כמובן אזהרות  מסע. ביטחון.

אבל מה עם אלפי הישראלים שנמצאים בסיני כבר שבועות? למה דווקא עכשיו בערב החג?   
נסו לדוג מידע. שהרי המידע הזה מצוי ללא שינוי כבר שבועות במרתפי המטה להטלת טרור באזרחי ישראל. אין קשר בין אזורי הקרבות בין מחוז סיני של דאעש לצבא המצרי לבין דרום סיני. המרחק מרפיח ואל עריש לחופי דרום סיני וסנטה-קטרינה הוא כ-400 ק"מ. הרבה יותר גדול מאשר לתל אביב.
שטח חצי האי הוא כ-60,000 קמ"ר. כפול מישראל בין הירדן לים. האם התרעת פיגוע בירושלים סוגרת את מדינת ישראל? את מעברי הגבול אליה?
סיני מחולקת, מתוקף השבטים היושבים בה, בין צפון ודרום. שבטי הדרום הודיעו לשבטי הצפון כבר לפני שלוש שנים שפגיעה בתיירים היא כמו פגיעה בהם והכרזת מלחמה.  קו הגבול בין השבטים עובר בין אילת וסואץ. כל הצפון, הבעייתי, נושק לגבול הישראלי, המרחק בין כביש 10 שנפתח למטיילים, לבין בסיסי המדינה האסלמית ופיגועיה, הוא של כמה עשרות קילומטרים. לכן נורתה רקטה על אשכול. לא על נואייבה וחופיה. ככל שאתה מדרים מאילת –מתרחקת הסכנה.
מ-2004 לא נפגעו ישראלים בפיגוע בסיני. 13 שנים. כמה נפגעו מאז במלחמות, בטרור בזמן הזה בישראל? בפריז, בברלין? בבריסל?
מעולם לא נחטף אזרח ישראלי מחוץ לישראל חוץ מסוחר הסמים טננבאום. טרור יכול להיות בכל מקום.  ואם היה למטה להטלת טרור ידיעה אמתית חוץ מכוונות שיש להרבה מאוד גופים ומדינות נגד מדינת ישראל – יש להניח שהיה פועל מולם. ולא מפחיד  ומטיל סגר כדי להעצים את האימה ולפגוע בזכויות אזרח בסיסיות.
סגירת הגבול בסיני באה לסמן את האויב הבא של השלטון – החופש האזרחי. חופש הוא חלק מתפיסת העולם של דמוקרטיה ליברלית. הסגר נועד לפגוע ולשסות בה את כלבי הפחד. מעשה של דיקטטורה מבוהלת.


פורסם בידיעות אחרונות 12.4.187

ב-18.4.17 בלילה היה פיגוע ירי במחסום של המשטרה בדרום סיני – שאם אני מעריך נכון – נמצא כקילומטר ממנזר סנטה קתרינה.  שוטר נהרג וארבעה נפצעו. הפיגוע כוון נגד המשטרה או הצבא ונגד הנוצרים – בהמשך לגל הפיגועים נגד נוצרים בצפון סיני ובדלתא. דאעש לקח אחריות. נמצא נשק בודד של התוקף או התוקפים במקום. יש לקוות שהתוקף או התוקפים יילכדו בזמן הקרוב ויספקו עוד פרטים.
התבטאתי בחריפות נגד אזהרת המסע ונגד סגירת הגבול.
טענתי שהגיאוגרפיה ושבטי הדרום יעצרו סוג כזה של פיגוע ושסיני היא גדולה והסיכוי לפיגוע כזה, גם אם הוא יכול לקרות – נמוך.
ועם זאת – פיגוע הירי הזה משנה מציאות שכן, למרות שלא כוון לתיירים, למרות שהסימנים מעידים על מפגע שירה, שמט את הנשק ונמלט, כחלק מהאיסטרטגיה של מלחמה בשירותי הביטחון ובנוצרים כדי לזכות בחסות המוסלמית בדואית מקומית – הוא אכן מראה שכמו שאי אפשר לפרסם אזהרת מסע גורפת לשטח שגודלו כפול פי שניים ממדינת ישראל, כך אי אפשר לסגור אותו הרמטית ולהיות בטוח שלא יהיה שום פיגוע.

אני לא חוזר בי מכך שאין לסגור גבול וכל אדם צריך להיות אחראי על עצמו בחו"ל.
מדינה שסוגרת גבול בשל דאגת יתר מגבילה את אזרחיה ולא תהסס לפגוע בזכויותיהם. הדוגמאות רבות וסגירת הגבול הוא המשך למדיניות פוליטית שנוהגת בישראל כבר כמה זמן.
וגם את הפיגוע הזה צריך לבחון כפי שהוא – קטן, פשוט ולמזל כולם (חוץ מהשוטר ההרוג) – עם מעט מאוד נפגעים.
בעשרת הימים האחרונים חווינו בתוך גבולות מדינת ישראל פיגוע בירושלים, תאונות דרכים ותאונות של מטיילים ונופשים בארץ שגבו הרבה יותר קורבנות. גם אחרי המקרה של אתמול, שלא כוון לתיירים אלא לסמלי שלטון ודת, סיני בטוחה יותר מישראל ומדינה לא אמורה להיות השמרטפית של אזרחיה אלא להתייחס אליהם כאל בוגרים שיודעים להתנהל.
כדאי להמתין לפחות כמה שבועות כדי לראות אם זה היה היוצא מהכלל המעיד על הכלל או זליגה לאזור שהערכתי אותו כבטוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.