צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

גיל לבנוני – ראש מיה כמשל לחיפה הדפוקה


גיל לבנוני - ראש מיה כמשל לחיפה הדפוקה
ראש מיה

אומרים שחיפה עוברת שינוי. אומרים.
נקווה שהפעולות שעושה יונה יהב (החייאת העיר התחתית, ניסיון למשיכת תיירים ושיפור התשתיות) יצליחו. לפני מספר שבועות התפרסמו המלצות איך להביא תיירות לחיפה, אבל באזור נווה שאנן אפשר לראות איך הדחפורים ממשיכים לקרוע את ההר לטובת עוד פרויקט.
בינתיים, כשחיפה מנסה לדהור קדימה (יותר נכון לצאת ממשבר עמוק שפוקד את העיר כבר שנים), היא שוכחת ומתעלמת מהעבר שלה.
אני לא מדבר על העבר הדי קרוב של שכונת בת גלים. שם, ממש מטר מחוף הים יש בתים ערבים ישנים שדומים לאלה של יפו, שם הם יקרים ומבוקשים ובחיפה? מוזנחים, חלקם אטומים ומי שממש רוצה יכול למצוא טיפוסים לא הכי ידידותיים באזור.
לשאלה מדוע בת גלים לא הופכת תהליך שיחזור והחייאה ונהיית אחת השכונות היקרות בארץ (חוף ים מדהים, תחנת רכבת מרחק הליכה ותחנת אוטובוס מרכזית צמודה גם כן) אין תשובה חוץ מההיגיון (או חוסר ) הישראלי , אבל לבת גלים נתפנה בפעם אחרת. הפעם נלך (שוב) 2300 שנה לאחור.

גיל לבנוני - ראש מיה כמשל לחיפה הדפוקה
ראש מיה

למה שוב? כי בינואר 2005 כתבתי ב NRG על מצודת "ראש מיה" בחיפה. מקום קטן ויפה, שחי לו כבר יותר מ- 2000 שנה. המצודה, בקצה רחוב הפלמ"ח, על גבעה שולטת, שימשה לתצפית אל הים וכנקודת פיקוח על המבוא הדרומי של דרך החוף.

גיל לבנוני - ראש מיה כמשל לחיפה הדפוקה
ראש מיה

החשמונאים השתמשו במצודה, וגם הרומאים – גאונים גדולים באיסטרטגיה, טיפחו אותה. הממלוכים החריבו אותה מאותן סיבות (הם פחדו מהים ורצו להתנתק ממנו), והעות'מאנים (אנשי ים בעצמם) בנו מחדש. בימי הילדות היינו מעבירים שם פעולות בצופים, נהנים מהעתיקות והנוף ומדמיינים את הקרבות שהיו שם בעבר.

גיל לבנוני - ראש מיה כמשל לחיפה הדפוקה
ראש מיה

לפני שנתיים וארבעה חודשים משך אותי משהו לבקר במקום. זיכרנות ילדות, אולי געגוע. אולי בגלל זה נדהמתי מדברים שהם המהות הישראלית: גרפיטי, זוהמה, ליכלוך, עזובה. הזלזול במה שהוא לא נדל"ן.
כתבתי אז והובטח לי שיטופל, ביקשתי גדר שתמנע מנערים לרכב על אופנועים בין העתיקות, וגנן שיעקור את העשבים השוטים. "גם שלט שיסביר מה היה המקום לא יזיק" אמרתי לעיריית חיפה.
האמת? גדר יש (אבל משאית יכולה לעבור שם), וגם שלט שאוסר על הבערת אש במקום. ליד השלט מצאתי שרידי מדורה טרייה.
הגרפיטי מרוח על הקירות (אם כי מעט דהוי). ליכלוך יש, והעשבים גדלו ומסתירים את יפי המקום.
ראש מיה נראית כמו בובת ילדים ישנה- מסמורטטת ועלובה, שנזרקה בצד הדרך.
"דע מאין באת ולאן אתה הולך".
ההיסטוריה של הארץ נטמעת ונעלמת בתוך גושי בטון.
ממה אני מתרגש, מזה שהיסטוריה של יותר מ- 2500 שנה, נימצאת בתוכינו, במרכזה של עיר?
באמת שטות. מגדלים על חוף דדו יותר חשוב.
כמה פשוט להפוך את המקום הזה למשהו חי ודרכו ללמד משהו על חיפה, לחבר עבר ועתיד.
הדחפורים ממשיכים לדהור ולחפור, התקציבים נשפכים, הארנונה בחיפה היא מהגבוהות במדינה, ואין בנמצא כמה אלפי שקלים כדי לנקות ולהסדיר מקום קטן ויפה, שיכול להיות בועה קטנה ונאה באמצע העיר.

גיל לבנוני - ראש מיה כמשל לחיפה הדפוקה
ראש מיה

צילומים: גיל  לבנוני

תגובות:

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "המקום אמור להיות מתוחזק ע"י רשות העתיקות, אנו נפנה פעם נוספת לרשות העתיקות כדי שהמקום ישוקם ויגיע למצב ראוי והולם. יחד עם זאת עד שהרשות תיכנס לפעולה, אנו נעשה שם מבצע ניקיון."

לעומת תגובתה של עיריית חיפה, שמפילה על התיק על רשות העתיקות, הנה התגובה של רשות העתיקות, שמחזירה את האחריות לעיריית חיפה:
" רשות העתיקות רואה חשיבות רבה בשמירה על אתרים, שימורם והנגשתם לציבור הרחב. עם זאת משימה חשובה זו, הנה באחריות הרשות המוניציפאלית ובמקרה זה, עיריית חיפה.

נציג רשות העתיקות, ארכיאולוג מחוז חיפה, נמצא בקשר רציף, עם עיריית חיפה, החל משלב העבודות באתר שהתבצעו לפני כשנתיים ועד החודשים האחרונים, בהם הציע לעירייה תוכנית שימור, ניקוי ושילוט האתר ובסופה יישום פרויקט חינוכי. אנו מקווים כי תוכנית זו תתבצע בתקופה הקרובה".

גיל לבנוני הוא דובר ההיתאחדות לכדורגל וסגן עורך אתר NRG בעברו העיתונאי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.