צור שיזף

אינדקס מדריכי טיולים

מאמרי טיולים

בנגל ואוריסה

תה דארג’ילינג הוא אחד מסוגי התה הטעימים שיש, בשונה מהתה של אסאם – תה חזק אותו שותים עם חלב, שותים את התה של דארגי’לינג כמו שהוא, ויש לו טעם עשיר ורך.

כלכתה

כלכתה היא אחת הערים השוות של הודו. קודם כל הארכיטקטורה הבריטית. זו היתה בירת האימפריה עד החלפתה בדלהי ב-1911. מה שאומר שלמעלה מ-100 שנה זו היתה העיר החזקה, העשירה והיודעת כל של דלהי. היא ניראית הרבה יותר אירופאית מדלהי.
יש בה 2 בתי כנסת מהיפים ביותר שיש באיזשהו מקום. ויהודי אחד.
יש בה הרבה כנסיות ומקדש חשוב אחד – קלי-גהט בדרום העיר שבו מתקיים פולחנה של האלה המופיעה כפסל אבן שחור ועמום עם עיני שקד. זהו אחד המקדשים היחידים בהודו שמקריבים בהם בעלי חיים כדי לרצות את זעם האלה.
במרכז העיר עובר ההוגלי – אחד מסעיפיו של הגאנגס (הנשפך למפרץ בנגל 80 קילומטרים מזרחה מהעיר) ולגדותיו נמצא המידאן – כיכר הדשא הגדולה – הסנטראל פארק של כלכתה שבקציהו הדרומי מונומנט ויקטוריה שהפך למוזיאון לאומי הודי. שווה לכל כיוון.

בנגל ואוריסה
יד הזיכרון של ויקטוריה איור: Eun Kwang Win

בקרבת סאדר סטריט, בקרבת המיידאן נמצא המוזיאון של כלכתה, שומר על נשימה בריטית אנציקלופדיסטית, מאובקת ויודעת כל. מקום מעניין.
בסאדר סטריט מתרכזים התיירים והמהסעדות שמכוונות לטעםמם וממזרח לו נמצא הרובע המוסלמי הטעים.
מעט צפונה מסאדר סטריט, מרחק הליכה של 5 דקות, נמצא השוק החדש – שנחנך לפני למעלה מ-110 שנים – מקום נעים ושוה בהחלט שגולת הכותרת שלו היא המאפיה של דויד נחום – ראש הקהילה היהודית (שמונה מספר מועט מאוד של נפשות). ממנו אפשר לקחת את מפתחות בתי הכנסת ולקנות חלות לשבת. הסמוסות והבורקסים מצויינים.

בנגל ואוריסה
כלכתה

מלון: Fairlown hotel 13/a Sudder St. טל. 245-1510/8766/7 פקס. 91-33-2441835 fairlawn@cal.vsnl.net.in
מלון ירוק עם חצר נחמדה מלא אווירה וצילומים, מנוהל על ידי זוג ארמני מבוגר. חדר יעלה בין 25-35$ כולל ארוחות (איומות)
אחד המלונות הביתיים השווים של כלכתה ובטח המלון השווה של סאדר סטריט.

 

דארג’ילינג

דארג’לינג היא העיירה ההררית של בנגל המערבית. היא נוסדה כדי לאפשר לפקידי הממשל הבריטים מפלט מחום השפלות וכלכלתה בתקופות הקשות של השנה והתפתחה כמרכז לגידול שדות נרחבים של תה.
תה דארג’ילינג הוא אחד מסוגי התה הטעימים שיש, בשונה מהתה של אסאם – תה חזק אותו שותים עם חלב, שותים את התה של דארגי’לינג כמו שהוא ויש לו טעם עשיר ורך.
העיירה עצמה מחולקת הין החלק התחתון שבו התחנה המרכזית שבה מאות ג’יפים ומיניבוסים והחלק העליון, הנעים יותר, שבו המסעדות, חנויות הספרים וכמה מלונות. מלונות התיירים נמצאים ממש על קו הרכס.
הסיבה להגיע לדארג’ילינג היא עדיין אותה סיבה ישנה שבגללה בנו אותה האנגלים – הקרירות בחודשים החמים, צעיף העננים, המדרונות הירוקים וכמה אתרים ומקומות שיש בהם עניין.
תחנת הרכבת הקרובה לדארג’ילינג היא בסיליגורי וממנה מטפסים ג’יפים במשך כ-4 שעות עד לחלק התחתון של העיירה.
מקארסיאנג (karsiang) נוסעת כל יום בבוקר רכבת הצעצוע (Toy train ) שהוא כינוי החיבה שהעניקו הבריטים לרכבת הקיטור האיטית והמתנשפת שבזמנו טיפסה מסיליגורי עד העיר. היא עדיין נוסעת את 36 הקילומטרים האחרונים והמסע, שנמשך כמעט 3 שעות שווה מאוד.
סיבה נוספת להגיע לעיר היא גן החיות היפה שבו טיגריסים בנגליים נמרי שלג ואוסף מוזר ויפה של בעלי חיים בגן נעים למדי.
בהמשך הכביש מוליכה הדרך אל מוזיאון מטפסי ההרים של דארגי’ינג שבו צילומים ציוד ותיעוד היסטורית הטיפוס על הפסגות הגבוהות של ההימלאיה.
במול – בכיכר העליונה של העיר ובכביש היורד ממנה אפשר לאכול ארוחה, לשתות קפה ולמצוא חנויות ספרים וחבילות תה לסוגיו.
דארג’ילינג היא גם המקום להוציא את האישור לביקור בממלכה של סיקים. זה לא עולה כסף אלא רק בהתרוצצות בין החלק העליון והתחתון של העיר. שעתיים שלוש עבודה.
מהחלק התחתון יוצאים הגי’פים לגאנגטוק – בירת סיקים – אחת מנסיעות הג’יפ היפות והשוות שיש.

יש בדארגי’לינג מספר מלונות, רובם לא נעימים במיוחד אם כי סביב הכיכר המרכזית יש כמה יותר סבירים.
בקארסיאנג, מרחק של 36 קילומטרים מהעיר יש מלון שווה ולא יקר ממנו ניתן לצאת לטיולי יום אל שדות התה. החדרים נעימים, האוכל ניפלא והתה דארגי’ילנג.
Cocherane Palace.

הגעה

יש טיסות מדלהי של מספר חברות לשדה התעופה של בדגאגורה ( Badgagora ) – מרחק של כשעתיים וחצי יפות של טיפוס דרך שדות התה והעננים. עוד שעה עד דארג’ילינג. אין מהר מזה. או רכבת לניו גאילפגורי ומשם ג’יפ.

פורי

8 שעות דרומה ברכבת מכלכתה נמצאת פורי. הקצה המזרחי של הודו עם המקדש החשוב שלה.
אבל לא רק המקדש הוא המשיכה בפורי אלא גם חוף הים היפה והארוך והמעניין שמשתרע עשרות קילומטרים צפונה ודרומה מפורי. פורי שעל החוף היא מקום שטוב לעצור בו לכמה ימים וליהנות הנאה פשוטה ממלונות נעימים, אוכל ים וטיולי יום לכפרים וערים שבקרבתה.

Click to enlarge
Eun Kwang Kim : מקדש ג’גאנת’ -בפורי. איור של
מקדש ג’גאנת’ -בפורי

המקדש הנמצא בחלק הדרומי של העיר, לא רחוק מחוף הים הוא מקדש ג’גאנת’ – אלוהי העולם. שם אחר לקרישנה. קרישנה הוא גם אחד האוואטרים (מופעים) של וישנו (ראה מילון מונחים). זהו אחד מהקצוות ההינדואים של הודו. האחרים הם בדרינאת’ בהימלאיה (צפון) דווארקה שבקצה גוג’ארט (שגם הוא מוקדש לקרישנה -מערב) וראמשווראם שבקצה טמיל נאדו (דרום).
אין כניסה למקדש למי שאינם הינדואים אבל אפשר לצפות לתוכו מספריה שנמצאת מצפון מערב לכיכר.
להינדואים – שהיה של 3 ימים בעיר נחשבת מועילה במיוחד.
פסטיבל המרכבות – הראת’ יטרה
נערך כל שנה בפורי לזכר מסעו של קרישנה מגוקול למטורה
אזור המלונות נמצא צפונה לעיר ולמקדש והדבר המעניין ביותר בו הוא כפר דייגים עצום (כמה אלפי תושבים) שדחוק בין המלונות וקו הגאות והשפל והשירותים הפתוחים שלו – החוף והגאות ועשרות הסירות שעולות ויורדות למים, הופכות את המקום לבורסת הדגים השוקקת ביותר בכל הודו – דגי חרב, טונות עצומות וכל דג שאפשר לחשוב עליו.

בנגל ואוריסה
דג חרב בפורי

Love&Life CT Road Puri טל. 91-6752-24433 פקס 26093
Love&life@satyam.net.in 50-450 רופי. חדרים בבניין ובקוטג’ים בודדים. חצר נעימה. לא ממש על הים אבל שווה מאוד וצוות נחמד.

בנגל ואוריסה
פורי
קונארק

מקדש השמש בקונארק הוא אחד המקדשים היפים בהודו. גם הדרך אליו (כדאי לשכור קטנוע בפורי ולנסוע עצמאית לשם) שווה ומהנה.
המקדש נמצא כ-2 קילומטרים פנימה מהחוף והוא מוקדש לסוריה – השמש האל. המקש נבנה במאה ה-13 על ידי המלך לנגולה נרשימהא. ייתכן שמקש קדום יותר, מהמאה ה-9 עמד שם לפניו.
עיטורי פסולי וחרוטות המקדש – דמויות, חיות ומרכבת השמש הם אומנות גדולה.
החוף עצמו משמש כמקום מושבו של כפר דייגים שווה לא פחות מזה של פורי וגם הוא שייך לבורסת הדגים הגדולה של מזרח הודו (מפרץ בנגל שמנקז אליו את הגאנגס ואת הברהמפוטרה).
שווה עד מאוד.

בנגל ואוריסה
מקדש השמש בקונארק
בהבנשוואר

עיר המקדשים הנמצאת כ-37 קילומטרים צפונה מפורי, שווה את גיחת היום אליה משום עשרות המקדשים הנמצאים בה. אלו הם מקדשי שיקהרה (שמדמים את רכסי ההימלאיה) מאורכים, חומים למראה, בעלי כפתור עגול שאולי מדמה את פרח הלוטוס ולקוח מהמקדשים הבודהיסטים ששלטו בהודו תקופה של למעלה מאלף שנים עד שנעלמו לחלוטין מפני ההינדואיזם.
בחלק גדול מהמקדשים תחריטי פילים אלים רקדניות ותחריטי אבן שווים אחרים.
עיר נעימה מאוד.
בדרך בינה לבין פורי יש כפר שמפורסם בעבודות היד שלו – אהילי נייר ועבודות אחרות הקשורות בנייר כתיבה תמה וציור. הסוג הזה של האומנות נמצא בכל אוריסה והוא אחד מסוגי האומנות הנחשבים של המקום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרי טיולים

אינדקס מדריכי טיולים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

יעוץ לבניית טיול והדרכה אישית

קבוצות סגורות, הרצאות, יעוץ לטיולים והכנת תיקי מסע

ייעוץ לארצות ומסלולים.

למקומות שאני מכיר הייטב.

לא ייעוץ פרטני לבתי מלון אלא תיכנון מסלול והכרת הארץ אליה נוסע המתייעץ.

סיני ומצרים, ירדן, הודו, טורקיה ועוד.

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.