גניבת המים

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים

מי אמר שאין מים? כתבת תחקיר מבט שני

zambezi_6838

נניח שמחר מודיע המשרד לאיכות הסביבה שמצב האוויר אצלנו קטסטרופאלי, אבל במקום לסגור את הזיהומים,

ולשים פילטרים, היו מקימים מפעל לבלוני חמצן  ומכריחים אותנו לקנות אותם – הייתם קונים?

מה ההבדל, גם אוויר אנחנו לא רואים ולא יודעים ואפשר להפחיד אותנו אותו דבר.

רעיון נפלא אומרים לעצמם עופר ותשובה ודנקנר ושטראוס ואריסון. אוויר בבקבוקים.

 

הנה זה קרה. לקחו לנו את המים. הפריטו אותם. ייבשו אותנו.  למי שזה לא היה ברור קודם, זה ברור עכשיו, כתוב באותיות קידוש לבנה. קיראו בדה מרקר – בעוד 10 שנים, ב-2020 75% מהמים שנישתה ייוצרו על ידי חברות פרטיות.

מה שקיבלנו באיכות טובה, במחיר סביר, בלי להזיק יותר מדיי, נקבל מעכשיו במחירים גבוהים, באיכות הרבה פחות טובה והמשפחות העשירות יתעשרו.

וזה הרבה יותר חמור ממה שנשמע, כי על פי כל המומחים, לא היתה אמורה להיות בעיה של מים במדינת ישראל עד 2020. ובעיה אמיתית, שתלויה בגידול האוכלוסיה, על פי נתוני היום, היתה אמורה לקרות רק ב-2050.

אז מה קרה?

נכון. משבר המים.

רק שמשבר המים מלאכותי. ולמה הוא קרה?

כי מישהו קיבל את הזיכיון למפעל ההתפלה הגדול ביותר שעומד לקום בשפך נחל שורק (פלמחים) מפעל שיתפיל 175 מליון קוב. האחים עופר ויצחק תשובה ("דלק").

האחים עופר זה כימיקלים לישראל, זה תחנות כוח פרטיות בכל מיני מקומות, ועכשיו זה משק המים.

בשביל מה צריך מדינה אם עופר מנהל את הכל?

יצאנו מדעתנו?

אני יצאתי.

כי מה שקורה פה עכשיו, מול עיננו ובאישורנו (ראה מה אמרה ועדת החקירה שנדבקה בהיסטריה של המניפולטורים),

הוא אחד המעשים המדהימים ביותר שקרו במדינת ישראל. לקחו לנו את המים.

איך עשו את זה?

הסכמנו.

למה הסכמנו?

כי הפחידו אותנו. הילכו עלינו אימים, שיתקו אותנו מפחד.

מי עשה את זה?

רשות המים ופקידי האוצר.

ומאיפה לקוחה השיטה?

מאסכולת אוניברסיטת שיקגו של מילטון פרידמן. היא נקראת דוקטורינת  ההלם (כדאי לקרוא את ספרה המצוין של נעמי קליין שניקרא דוקטורינת ההלם, אותה נעמי קליין שכתבה את "נו-לוגו") – מכניסים מדינה שלימה לחרדה קיומית, ואז במסווה של יציאה מהמשבר, מפריטים את המשק בצורה אגרסיבית וכשיוצאים מהמשבר (שהוא מלאכותי מלידתו), עוברים נכסי הציבור לידיהן של כמה משפחות עשירות שמשתפות פעולה עם הפוליטיקאים.

זו שיטה שמילטון פרידמן פיתח בשנות החמישים של המאה ה-20, היא יושמה בהצלחה על ידי פינושה בהפיכה אלימה שרמסה את הדמוקרטיה של איינדה, היא יושמה על ידי החונטה של ארגנטינה ונעזרה במשטר אימים של נעלמים, הביאה את ברזיל – אחת המדינות העשירות בעולם עד פת לחם, עוני אולימות נוראה,  יושמה על ידי המשטר הסיני באלימות חסרת מעצורים בטיין אן מן. היא הפכה את דרום אפריקה שהשתחררה לכאורה, למדינה עם אחוז האבטלה הגבוה בעולם שבו העושר מרוכז בידי כמה משפחות, היא הפכה את רוסיה ממדינה קומוניסטית למדינת פשע בה עושר אגדי שנבנה במשך עשרות שנים על ידי המדינה, הועבר בבת אחת לבודדים שהפכו עשירים כקורח.

דוקטורינת ההלם מוסווית תמיד כתוכנית הצלה שבלעדיה אין יציאה מהמשבר. נקטע  את הרגל כדי שהזיהום לא ימית את כל הגוף. אלא שתמיד הרגל היא של מישהו אחר. והאמת – הוא אפילו לא חולה. אבל הוא יהיה נכה ואפשר יהיה להסיע אותו בכיסא גלגלים לכל מקום אחרי הניתוח ומישהו ישתלט לו כבר על מה שהיה לו כשהיה בריא ועכשיו הוא לא יוכל להתגונן.

ועכשיו זה קורה אצלינו. מובל על ידי ביבי נתניהו, תלמידו המסור של מילטון  פרידמן – האיש שהביא את השואות הכלכליות האיומות על כל הארצות שנזכרו ואת המשבר הגדול בהיסטוריה שקרה רק לפני שנה.

להזכירכם, המשבר הכלכלי נגרם בגלל שהמדינה נתנה לשוק החופשי לעשות את מה שהוא רוצה – לקחת כסף מאנשים שעבדו קשה ולהפוך אותו לכלום. או במקרה שלנו – לקחת את המים שיש לנו, לשפוך אותם לים ולמכור לנו מים יקרים ולא ראויים כדי שכמה משפחות יתעשרו.

זה לא התחיל היום. יאמר לזכותם של העשירים – שהם מסתכלים קדימה. ולצדדים. הכל מתוכנן.

קונספירציה? ממש לא. הלואי. טיפשות קולוסאלית שלנו, עיוורון, תמימות, ואמונה שמנוצלת על ידי פירסומאים צינים ואנשים שיודעים איך לעשות כסף מפחדי ההמון. מאיתנו. יש לנו דמוקרטיה?

מהי דמוקרטיה? הזכות שניתנה לפוליטיקאים לחלק את משאבנו לכמה מיקיריהם? באמת?

התהליך התחיל לפני 12 שנים עם סגירתה של תה"ל – החברה הממשלתית שהיתה אחראית על תכנון המים במדינת ישראל. אף אחד לא שם לב. הוא נגמר לפני שנתיים, ב- 2007 , כשמקורות הפסיקה לנהל את המים של מדינת ישראל, נאנסה לשינוי מבני ובתור עצם קבלה את הקמת מפעל ההתפלה באשדוד

ולמה זה רע להפריט אתם שואלים? כי בנינו את המדינה בשבילנו – לא בשביל אחדים עשירים. מערכות המים של מדינת ישראל שנבנו במאה השנים האחרונות הונחו על חשבון המדינה – על חשבוננו. המיסים ששילמנו, האנשים שהצבנו במקומות הנכונים. מפעלי ההתפלה הם רק חלק קטן מההשקעה. כמו שמכרנו את מפעלי הפוספטים, את מפעלי ים המלח, את מפעלי החשמל שלנו. אנחנו בונים מערכות מדהימות ומעניקים אותם לכמה אנשים שיכריחו אותנו לקנות את מה שהוא שלנו וכמובן יש הרבה והוא הרבה יותר זול. איך זה עובד? בבקשה הדוגמא.

נניח שמחר מודיע המשרד לאיכות הסביבה שמצב האוויר אצלנו קטסטרופאלי, אבל במקום לסגור את הזיהומים, ולשים פילטרים, היו מקימים מפעל לבלוני חמצן  ומכריחים אותנו לקנות אותם – הייתם קונים?

מה ההבדל, גם אוויר אנחנו לא רואים ולא יודעים ואפשר להפחיד אותנו אותו דבר.

רעיון נפלא אומרים לעצמם עופר ותשובה ודנקנר ושטראוס ואריסון. אוויר בבקבוקים.

אתם חושבים שאני מגזים?

חכו שתשמעו את הסיפור על איך הולכים למכור לנו מים מחורבנים ויקרים כשיש לנו את כל מה שאנחנו צריכים מתחת לרגליים, ומי שעושה לנו את זה פרופסור מהאקדמיה עם ראש ממשלה שהוא חניכו של מילטון פרידמן, עם נערי האוצר וכל מי ששונא אנשים ואוהב רק כסף.

ןמה תעשו כשיבואו פקחי המים לרגל שאתם לא אוספים מים מהגג, שבאו מתנה מהשמים כדי להשקות את הגינה או לשתות? או לבדוק שאין לכם מתקן של מים אפורים שבו אתם משתמשים במים פעמיים במקום לקנות מים מותפלים מדנקנר?

זה יבוא.

ביבי  ושטייניץ מונעים על ידי דנקנר ואריסון. בנק הפועלים. הייתם מאמינים שפעם הבנק היה שייך לפועלים? והמים באו סתם מהשמים כדי שנוכל לשתות אותם בחינם?

תזכרו תחרטו ותילחמו: מדינה  היא לא ישות כלכלית. היא קודם כל ישות אנושית!

ואם אתם רוצים מדינה שהיא קודם כל ישות כלכלית – אז תדעו שלכל מה שתשימו בפה יהיה טעם של זהב. כמו אצל מידס.

ניראה אתכם שותים את זה.

איך ניתן לעצור את זה?

רק על ידי פעולה דמוקרטית אגרסיבית – תקשורת, הפגנות, מחאה, זעם ציבורי הולך ועולה.

יש מים. תפנימו את זה. אחרי כל המאמרים שפרסמתי לא קם שום גורם בשום מקום שהתעמת עם הנתונים שהוצגו. גם לא דורן מרקל בטור שכתב ב- Ynet בתגובה לדברים שאמרתי.

כי אין נתונים אחרים. אלו נתוני האמת.

הידעתם שהיום ב-20.12.09 עומד מפלס הכינרת באתר רשות המים על -214.31 בעוד שאצל מקורות המפלס הוא - 214.26 (כשמקורות לא עדכנו כבר 3 ימים למרות גשמי הזעף של הימים האחרונים). יודעים מה ההבדל? כל סנטימטר שקול כנגד 1.6 מליון קוב. זאת אומרת, שעוד לפני פרק הגשם האחרון (שלא נמדד בגלל שזה סופשבוע), נוספו לכינרת 8 מליון קוב שלא עודכנו על ידי רשות המים. זו לא הפעם הראשונה שרשות המים מסתירה מידע מהציבור. וזה בלי לדבר על עליית מי התהום המסיבית בחוף בעקבות הגשמים האחרונים. מה גם שהמצב, אפילו לא היה כל כך גרוע. להזכיר, החורף שעבר היה ממוצע. לא בצורת.

רשות המים, מאז שהחלה לפעול בתור רשות ולא בתור נציבות לא עשתה כלום חוץ מלקדם התפלה. התפלה היא לא רק פיתרון רע – הוא פיתרון שישעבד אותנו בתור אזרחים חופשיים (יחסית) לספקי מים פרטיים.

ראיתם כמה מים ירדו פה בחודש האחרון?

אם במקום לקדם מערכת הפחדה אגרסיבית היתה רשות המים משקיעה את הכסף בניקוי אפיקי הנחלים וביצירת מאגרים לקליטת השיטפונות, להורות לעיריות ("תאגידי המים") שכן העיריות הופרטו לתאגידים על מנת להרוויח כסף ממים) להחליף צינרות – לא היה צורך בשום התפלה. והאמת – אין צורך בהתפלה. לא עכשיו ולא עד 2050.

אנחנו לא מדינה מדברית. אנחנו גם לא אירופה. הגשמים תמיד יורדים פה במנות גדולות בפרק זמן קצר. כך זה תמיד היה פה. כך זה כניראה גם יהיה. המערכת צריכה להיות בנויה לתפוס במהירות את מי השיטפונות. לא להתפיל. לקבל את מה שאנחנו מקבלים באיכות גבוהה ובחינם מהשמים. תמיד. קחו את הנתונים ממאה וחמישים השנים האחרונות. אל תאמינו להפחדות. אין נתונים אחרים. זה המקום. תפסיקו לאנוס את המציאות ולסרסר בה.

הסיפור לא עוצר במים. מבול הקטסטרופות השבועי העלה לאוויר את יובל שטייניץ, שר האוצר, שתקף את בית המשפט כי הוא מגן על אזרחי המדינה מפני הפוליטיקאים שלה והכריח את המדינה לעשות את מה שנמנעה מלעשות – למגן את ישובי עוטף עזה.

אלא שלא היינו צריכים למגן את יישובי עוטף עזה אם היינו מביאים את ה"סקיי שילד" של רייטאון – אותו צמד תותחים מהירי ירי שהפילו ומפילים 85% מפצצות המרגמה  והקטיושות שנורו ונורות אל האמריקנים, הבריטים והגרמנים בעירק ואפגניסטאן. כל צמד תותחים כזה עולה 20 מליון דולר. יש אותם על ספינות חיל הים ובמחסני משרד הביטחון. למה הם לא הוצבו עד היום למרות שהם יכולים להגן על הגליל מקטיושות ועל עוטף עזה ושדרות מקסאמים? כי לבוכריס (מנכ"ל משרד הביטחון)  ולברק התחשק לתת מיליארדים לוועדי העובדים של התעשיות הבטחוניות שפיתחו משהו שלא מגן על עוטף עזה. כי להם, כמו לשטייניץ, לא איכפת מאנשים. יותר כלכלי לשחד את עובדי התעשיות הבטחוניות מלהגן בחינם על תושבי שדרות. זו הארץ.

השבוע גם התבשרנו שיו"ר ההסתדרות, עופר עייני, מכר את עובדי רשות התעסוקה.

שיפריטו את הרשות הממשלתית וישלחו את האנשים הביתה. הוא לא התחיל בזה. חיים רמון מכר את ההסתדרות הרבה לפניו. ודפק את הרפואה הציבורית. אנחינו משלמים היום הרבה יותר על הרבה פחות. בנינו תשתיות והפרטנו אותם.

המדינה מתפרקת מנכסיה. הסתכלתם מסביב כמה אנשים חסרי עבודה יש? שלא יבלפו אותכם עם הנתונים הרשמיים. כל יום יש יותר אנשים שאין להם עבודה ואלו שיש הופכים להיות חברת עבדים מוכה וענייה.

תסתכלו מסביב בני העשרים והשלושים. אין לכם פנסיה ולא תהיה לכם. כי כולכם הולכים לחתום על חוזים אישיים של חברות כוח אדם. ההורים שלכם יכולים לפרנס את עצמם כי יש להם פנסיה, לעזור לכם. ומה יקרה לכם? לא תוכלו לפרנס את עצמכם בימי זיקנתכם ולא לעזור לילדכם. זו המדינה. הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

כי העושר הולך לגדולים. לתאגידים. מפחידים אותנו, מכים אותנו בהם. לוקחים לנו ואנחנו לא אומרים מילה. עם עבדים מזה רעב. וצמא.

כתבת מבט : שני מי אמר שאין מים?

מים. עוברים מאדום לשחור. או להפך

עשן על המים

שערוריית המים שאנחנו שופכים לים

הקשר בין חוסר חשמל להתפלה ובזבוז משולב של חשמל ומים על כחשבונינו. מאמר יפה ומנומק של עופר קרן

מים אפורים, כתבה של טניה גורליק, פעילת תא קשרי ממשל במגמה ירוקה

רוויטל חובל "כלכליסט" - הטיקונים מסתערים על המים

החקלאות מייבשת אותנו - על תפישת ניצול המים השגויה של מדינת ישראל - פרופסור אמריטוס הילל שובל

הפרטת המים בבוליביה
על התפלה והפרטה בדה מרקר

תגובות 

 
+4 # זמן אויר? 21-12-2009 16:38
כתבה מעניינת,
לא הייתי מודע לזה שיש דוקטורינה ופרקטיקה מאחורי הפרטת המדינה.

ולגבי האויר,
אל תתן להם רעיונות, הם כבר גם ככה מוכרים זמן אויר!
ענה | ענה וצטט | צטט
 
 
+4 # RE: גניבת המים. 21-12-2009 22:42
"רק על ידי פעולה דמוקרטית אגרסיבית" ?
אינטנסיבי לא אגרסיבי.
זעם הוא אומנם מניע לפעולה אך לא כדאי לשמרו כי הוא מעוות את תהליך קבלת ההחלטות.
נראה לאנשים זועמים שהם קיבלו את שלהם
וניצחו ובעצם "הכניסו להם את האלמנט"
מכיוון אחר.
ענה | ענה וצטט | צטט
 
 
+1 # שהמדינה תחליט-הפרטה או מס בצורת 23-12-2009 08:50
המדינה צריכה להחליט אם היא מפריטה את מתקני ההתפלה (ואולי גם תשתיות אחרות) או שהיא מטילה את העול על האזרחים. בינתיים היא גם מפריטה את ההתפלה וגם מטילה עלינו את מס הבצורת ועוד העלאת מחירי המים בעשרות אחוזים. אסור לשתף פעולה עם מדיניות מבולבלת ומבלבלת והזנחה רבת שנים!
ענה | ענה וצטט | צטט
 
 
+1 # הפרטת האוויר כבר החלה 01-01-2010 09:54
http://www.greenchange.co.il/profiles/blogs/okk-mthylh-hprtt-hooyr?xg_source=activity
ענה | ענה וצטט | צטט
 
 
0 # מדיניות סביבתית 03-03-2010 20:36
שלום
מבלי להכנס לשיקולים בעד ונגד ההפרטה, אנחנו חייבים לשמור על מדיניות סביבתית ברת-קיימא.
לא ניתן לטעון שמכיוון שיש עוד הרבה מים באקויפר ההר ניתן לשמר מדיניות של צריכה גדולה מהכנסה ולגלגל את החובות על ילדינו.
במדינת ישראל האוכלוסיה (כולל הפלסטינית) הולכת וגדלה, אך כמות המשקעים לא גדלה איתה. במשך 50 השנה האחרונות צרכנו יותר מכמות המשקעים. אסור לנו להמשיך עם זה. פתרון ההתפלה, יחד עם איסוף מים ופתרונות אחרים חייבים לבוא ביחד, כדי שישראל, בפעם הרשונה אחרי עשרות שנים תהיה במאזן מים חיובי. יש יתרונות עצומים לעליית מפלס הכנרת, כמו הכנסת מים חזרה לים המלח. אם נקטין את השאיבה מהאקויפר נוכל להזרים מים שוב בנחלים.
ענה | ענה וצטט | צטט
 
 
0 # קבוצה בפייסבוק וקבוצה שנלחמת כבר 5 שנים בהפרטה 17-09-2010 00:43
http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=176852557489&ref=ts

http://www.meshanim.com/CompainMasBazoretMed.htm
ענה | ענה וצטט | צטט
 
 
0 # קואלצית צעירי המהפכה. 12-05-2011 15:00
קבוצת המהפכה בפייסבוק. הצטרפו
http://www.facebook.com/home.php?sk=group_171229276261132&ap=1
ענה | ענה וצטט | צטט
 

הוספת תגובה


Security code
רענן