צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

מה עשה ראש הממשלה?

71 שנים של מעשים וחידלון. בין בן גוריון הגדול לביבי הקטן. נקודות לרטרוספקטיבה

ב-71 שנים היו פה כמה ראשי ממשלה. שניים מתנשאים מעל כולם – בן גוריון ומנחם בגין, כמה בינוניים שניסו כמו אשכול, רבין ושרון וכמה שהיינו כניראה מסתדרים יותר טוב בלעדיהם כמו גולדה, שמיר, פרס, וביבי. וראש ממשלה אחד נשכח, משה שרת, שבן גוריון פשוט לא נתן לו.

מנחם בגין. אחד משני ראשי הממשלה הגדולים של מדינת ישראל

ראש ממשלה טוב עושה דבר אחד. ראש ממשלה מצוין עושה שניים וראש ממשלה מושלם –  שלושה. בראייה אחורה (ואולי במבט קדימה) ניתן לסכם את מעשיהם של ראשי הממשלה הישראלים ולשאול מה אנחנו רוצים מראש הממשלה הבא. דבר שאולי נשכח על ידי הבוחרים והמפלגות שמתמודדות לכנסת הבאה.

מה עשה בן גוריון? הוא הקים מדינה, ניהל את מלחמת העצמאות, קלט עליה, ייצר את הפוליטיקה הישראלית והשותפות של השלטון עם הדתיים, יצא למבצע קדש שדחה את השלום עם מצריים לעשרים שנה וכמו כל ראש ממשלה טוב, לא ידע מתי לפרוש. בן גוריון לא נבחר. הוא היה שם הרבה לפני שנולדה מדינת ישראל. הוא הוליד אותה.

שרת נרמס על ידי בן גוריון, והקדנציה הקצרה שלו נבלעת. הוא נרמס על ידי בן גוריון כי רצה לעשות שלום. אבל בן גוריון לא רצה.

לוי אשכול הוציא את המשק הישראלי מהמיתון ולימד את הישראלים שבנייה ועוד בנייה היא מנוע הצמיחה העיקרי. הוא גם זה שיצא למלחמת ששת הימים, הביא את דיין לממשלה והפך אותו למותג.

גולדה נכנסה לנעליו של אשכול שמת לפתע. דובון הלא-לא של הפוליטיקה הישראלית ששר הביטחון המותגי שלה דיין, מסביר למה לא-לא היא המדיניות הישראלית. מלחמת יום הכיפורים כולה שלה וכל הכישלונות שהביאו אותה. גולדה שמיר וביבי מייצגים את מדיניות הקיבעון שמובילה בסופו של דבר לפיצוץ. חכו.

רבין החליף את גולדה שפרשה. בקדנציה הראשונה שלו הוא לא עשה הרבה חוץ ממבצע אנטבה שחילץ את החטופים ותמיכה ביועץ המשפטי שחקר פרשיות שחיתות שנגמרו לא טוב עבור שריו. הוא נפל בגלל הברית הפוליטית  עם הדתיים שטמן לו בן גוריון כשהביא את האף- 15 בשבת.

בגין שהחליף את רבין היה ראש ממשלה יוצא דופן. הוא הביא את "בנה ביתך" – [o1] ווילה לכל פועל ברחבי הארץ. הוא חתם שלום עם מצרים ונפטר מסיני וחולות הזהב שלה. חוץ מרצועת עזה שאנחנו נהנים ממנה עד היום, הוא הפציץ את הכור הגרעיני העירקי ב-1981 ויצא למלחמת לבנון ב-1982, מובל לשם על ידי אריאל שרון ורפול. פעם שנייה תוך עשור, הביא שר ביטחון לחורבנו של ראש הממשלה בהחלטה פזיזה, מסבך אותנו עם לבנון עד עצם היום הזה.

בגין הוחלף על ידי פרס שלמרות שנראה הפוך, היה תואם שמיר, מילים גדולות, תנועות ידיים ונאומים גרנדיוזיים וכלום, חוץ מזה שהצליח להוציא את ישראל מהמיתון והאינפלציה.

שמיר החליף אותו בממשלת האחדות –שש שנים הייתה פה ממשלת אחדות. בארבע השנים שלו הוא לא עשה כלום. הוא שימר את לבנון והקפיא את הארך.  הקיפאון הביא לאינתיפאדה הראשונה, אותה אינתיפאדה שגרמה להתפכחותו של יצחק רבין (שהיה שר הביטחון שלו) שאין טעם לחיות רק על החרב.

רבין נבחר מכיוון שהציע אופק ותיקווה. מאז בגין, לא דיבר כאן ראש ממשלה במונחים כאלו. רבין פעם שנייה עשה שלום עם ירדן והתחיל לסדר את הדברים עם הפלשתינאים. הארץ הייתה תקועה ובלי מחלפים ורכבות. רבין הוא זה שהתחיל לפתוח את הפקק. רבין הביא לנו את הנורמליות. אז ירו בו בגב..

ביבי פעם ראשונה התחיל להפריט כל מה שזז והצליח למשוך את המקום למערבולת דמים כשפתח את מנהרת הכותל. קשה לזכור משהו מביבי שנופנף על ידי ברק.

ברק הוציא את צה"ל מלבנון ואחר כך ואולי בשל כך, פרצה האינתיפאדה השנייה והמדממת שהממה את הארץ וברק הוחלף לפני שהצליח, (ואולי בשל שלא הצליח) לסכם דברים עם ערפאת.

אריאל שרון היתה בחירת העם בהכי קשוח והכי מפחיד שלנו. ואכן אריאל שרון דיכא את האינתיפאדה המדממת.

ופיתח את הרכבת הישראלית, מחבר את הנגב המערבי למרכז. מריץ את כביש 6 ויוצא מעזה.

מה נזכור מאולמרט שהחליף אותו? את הפצצת הכור הסורי בדיר א-זור, את מלחמת לבנון השנייה שחשפה את מחלות הצבא הישראלי ומבצע גדול בעזה. ואת זה שהלך לכלא.

ומאז יש לנו ביבי.

ומה עשה ביבי? דבר גדול? שגיאה גדולה? מעשה אמיץ? אין ספק הוא מכר את הארץ לעשירים באופן חוקי. גז לתשובה ולאחרים, נמלים לסינים, מתקני ההתפלה לתשובה ולאחים עופר, החשמל לתשובה ולאחים עופר.

עשר השנים של נאומים גדולים וחוצבי להבות. מאז אבא אבן כשגריר ישראל באו"ם (גם ביבי היה) לא קם לנו נואם כביבי.

נכון, היו לנו כל שלוש שנים מבצע גדול בעזה שבו מתו המון עזתים, כמה ישראלים ובעוטף עזה אין חיים. הייתה אינתיפאדת סכינים, מגרשים עובדים זרים שבלעדיהם אנחנו לא יכולים, כולם שונאים את כולם, השגרירות האמריקנית עברה לירושלים (כמעט) ויש כיכר טראמפ בפתח תיקווה ומשרד סייבר, עיתון וערוץ טלוויזיה שכפופים לביבי ומטוס פרטי וכמה צוללות מיותרות שקרובי משפחתו וידידיו הרוויחו מהן.

ביבי המציא את ממשלת המעבר שמתנהגת כאילו היא ממשלה נבחרת למרות שאף אחד לא מינה אותו ובטח לא בחר אותה.

זה ההישג הגדול של ביבי ב-71 שנות הדמוקרטיה הישראלית העצמאית.

ומה אנחנו רוצים שראש הממשלה הנבחר שלנו יעשה?

שיפציץ את איראן? שייבנה את המדינה ויוריד את יוקר המחייה בתמלוגי הגז כדי לעצור את בריחת הצעירים מכאן?

שיסדיר סוף-סוף את יחסינו עם אזרחי הארץ הערבים,  אלו שיש להם אזרחות ישראלית ואלו שהם אזרחים חסרי זכויות שגרים מעבר לקו הירוק שלא קיים כבר 52 שנים?

האם אנחנו רוצים לבצר את הדמוקרטיה ולהפסיק את השטויות של סתימת פיות ושיסוי איש באחיו?

מה אנחנו רוצים?

אם לא תגידו מה אתם רוצים מראש הממשלה הבא, ותקראו לו גנץ, ביבי, איילת, הורוביץ, פרץ או ברק, אף אחד מהם לא יגיד לכם.

אם הם לא אמרו לכם עד עכשיו, למה שיגידו לכם אחר כך?

תגידו!


 [o1]מרכאות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.