צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

יותר חשמל פחות עמל


זאת אומרת שחברת החשמל, רק בכסף, מבזבזת כל שנה בין שלושה לחמישה מליארד ₪ על חשמל שלא צריך. ולא כללנו בזה שטח של תחנות חדשות, חימום האטמוספרה וזיהום, אתם יודעים, מחלות ריאה, סרטן ועוד כל מיני דברים שנגד מקלות עישון קטנים בהרבה מתנהלת מלחמת עולם בכל פאב ומסעדה.

“שבעה אתרים של חברת החשמל זכו בפרסים בתחרות תעשיה יפה בישראל יפה ” מבשרת בגאווה חברת החשמל. ברכותי.
כל פעם שאני מביט בארובות האפורות  עם סלילי העשן התואם הבוקעים מהן, מתרחב ליבי בגאווה ובשימחה. איזה יופי.
זו הרי אחת החברות הוותיקות והמוצלחות שלנו, שנוסדה ב-1921 (!) כשרוטנברג החליט שדי עם גנרטורים קטנים ובוא נקים רשת חשמל שתחשמל את הארץ.  הוא התחיל בתל אביב ב-1923 וגולת הכותרת שלו היתה התחנה ההידרו-אלקטרית של נהריים שנחנכה ביוני 1932.
אני אוהב את חברת החשמל ואני אחד המעריצים הכי גדולים שלה. על גודלה, על יעילותה ועל כך שלמרות שיש פה חשמל בכל בית – בענייני החשמל אנחנו בעלטה מתמדת.
ולו רק בשל הסיבות האלו צריך לתת פרס לחברת החשמל. חברת החשמל היעילה, הגדולה והבזבזנית ביותר בעולם.
כי חברת החשמל לבדה מייצרת, בחישובים זהירים 30% יותר חשמל ממה שצריך המשק הישראלי.
ביוני 2008 היה שיא צריכת החשמל, 10,070 מגאווט. לחברת החשמל היתה עוד רזרבה של 1600 מגאווט. יותר מ-15% מעבר לשיא הצריכה, מה שאומר שבימים רגילים, ב-360 יום בשנה, יש לחברת החשמל יותר מ-30% רזרבה. אלו נתונים שלקוחים מאתר חברת החשמל (כושר הייצור והביקוש)

http://www.iec.co.il/bin/ibp.jsp?ibpDispWhat=zone&ibpDisplay=view&ibpPage=WidePage&ibpDispWho=Production&ibpZone=Production&

בסיכום שנתי, על פי הדו”ח הסטטיסטי של חברת החשמל בעצמה –
http://www.israel-electric.co.il/Static/WorkFolder/Investors/2009_Heb_Stat_Report_WEB.pdf

אנחנו משתמשים בפחות מ-40% ממה שחברת החשמל יכולה לספק.
אם לצטט את הנוער שהוא העתיד: “מטורף!”
מה זה אומר? הנה עוד נתון שלקחתי מאתר חברת החשמל:
•  תקציב הדלקים לשנת 2011: כ- 10.5 מיליארד

זאת אומרת שחברת החשמל, רק בכסף, מבזבזת כל שנה בין שלושה לחמישה מליארד ₪ על חשמל שלא צריך. ולא כללנו בזה שטח של תחנות חדשות, חימום האטמוספרה וזיהום, אתם יודעים, מחלות ריאה, סרטן ועוד כל מיני דברים שנגד מקלות עישון קטנים בהרבה מתנהלת מלחמת עולם בכל פאב ומסעדה.
בהחלט מגיע פרס.
ולמה עושה כך חברת החשמל הטובה והיעילה שלנו? בגלל שחברת החשמל עובדת מאז קום המדינה על פי תאוריית “אי החשמל” (הם המציאו את המושג, אני רק מצטט). מלחמה מתמדת עם שכנינו ועם לבדד ישכון ולכן אנחנו צריכים לייצר לעצמנו את כל החשמל שבעולם ושתהיה לנו רזרבה אם וכאשר. ולא משנה לנו שמ-1978 אנחנו בשלום עם מצרים ומ-1995 בשלום עם ירדן. אנחנו לא סומכים על ערבים.
רק שביננו, אני לא בטוח שאני סומך על היהודים.
65% מהחשמל שמיוצר בתחנות הכוח המיותרות של חברת החשמל מיוצר על ידי פחם נחות וזול שמגיע ברובו מהשדות הכי זולים בעולם. גם הארובות הגבוהות של חדרה, אשדוד ואשקלון לא מספיק גבוהות בשביל המרחפים. כשהכל יעבור לגז – אז אפשר יהיה לדבר על ירוקיות (אם חימום אטמוספירה וקרינה מחשמל שלא צריך לא נחשבים).
אבל זה לא כל הסיפור.
תקציב הפיתוח לשנת 2011 על פי אתר חברת החשמל עומד על  כ-4.4 מיליארד.
לא כי צריך. כבר הבנו שלא ממש צריך אלא מפעילים עלינו מניפולציה של מכות חשמל, אלה משום שחברת החשמל היא מזמן לא השחקן היחיד בסביבה. ממשלת ישראל מנסה להפריט את מערך החשמל מאחורי גבינו. כמו שעשתה עם המים. יש המון תחנות כוח פרטיות בארץ של האחים עופר, של תשובה ושל מפעלים פרטיים כמו מפעלי הנייר של חדירה שממוקמים שני מטר מתחנת הכוח האדירה של אורות רבין ומייצרת בחצר המפעל חשמל לעצמה. זה מה שניקרא יעילות. די מזכיר את הפהארגאנג’- המיין בזאר ההודי שבו בימות הקיץ החמים עולה הטמפרטורה בעשר מעלות מכל הגנרטורים שמספקים חשמל לכל חנות.
לדוגמא, תחנת הכוח של תשובה ועופר באשקלון (אי.די.אי טכנולוגיות) שנמצאת בחצר מפעל ההתפלה המיותר שם, יכולה לספק חשמל לשלוש ערים בינוניות דוגמת אשקלון, אשדוד ורחובות (כך לפחות אמר המנכ”ל אבשלום פלברג. וזה במרחק של קילומטר מהתחנה העצומה שיש לחברת החשמל בזיקים.
ואידי אי טכנולוגיות מקימים עוד תחנות לכל מפעל התפלה, והאחים עופר במישור רותם, ושרי אריסון תחנת כוח שערורייתית בלב אזור מאוכלס ליד קריית מלאכי –  ולא צריך אף אחת מהן- אבל מי סופר?
על מנת לא לפגר במאבק ולהראות שלהם יש יותר גדול, הולכת חברת החשמל בכל הכוח על בניית יחידה פחמית ענקית נוספת בזיקים. זה אומנם ירעיל את אשקלון, מיותר לחלוטין ויוזן בפחם גרוע במיוחד, אבל זה יאפשר לשלוח משלחת גדולה לגרמניה להשתלם בהנעת טורבינת פחם ללא מעט זמן.
עוזי לנדאו בעדם. זה שר. איש חזון אמיתי. הוא גם בעד שתשובה ועופר יקימו עוד תחנות. גם ביבי.
בשביל זה צריך תקציב פיתוח של כמעט ארבעה וחצי מליארד ₪. כדי להרעיל אותנו. ממשלת ישראל מנסה לחסל את חברת החשמל היעילה והטובה, וזו מנפחת את שריריה. כמה יפה. לא פלא שחברת החשמל מקבלת פרס מישראל יפה. אני הייתי מעניק באותו מעמד גם לעוזי לנדאו שר התשתיות הגאון של מדינת ישראל שאין לו מושג מימינו ומשמאלו שיקבל פרס.
למה לא? מגיע לו. בנאדם שרוצה להרעיל את אשקלון והסביבה בשביל להקים תחנת כוח מיותרת?
וכל זה מוליך לזה שמותר ואולי צריך לבקר את פעילות היתר של חברת החשמל – טורבינה שיצאה משליטה, אבל לזכור באותה נשימה (מחניקה) שמייצרים בארץ (חברות חשמל ויצרנים פרטיים) לפחות כפול מכמות החשמל שישראל צורכת.
ואחר כך תתפלאו שהטמפרטורות עולות פה כל שנה.
כן מזג האוויר השתגע, רק אנחנו שפויים ומתוכננים.
גזי חממה? באמת? איך זה יכול להיות?
כל זה נובע ממה שממשלת ישראל מנסה לעשות בגלל שהיא לא יכולה להשתלט על חברת החשמל.
ממשלת ישראל מנסה לשבור את חברת החשמל שלה וועד עובדים חזק, בעזרת הקמת שדירת תחנות חשמל פרטיות חלופיות שייתחרו בחברת החשמל.
אדיוטי?
ודאי.
מכיוון שמבחינת יעילות, אין לחברת החשמל הישראלית מתחרים בעולם.
הפרטה גורמת לתקלות ולגביית כספים מיותרים. את זה למדו האנגלים כשתאצ’ר, בחסות מלחמת פוקלנד, הפריטה את מערך הרכבות היעיל בעולם והפכה אותו ליקר ולא יעיל – מהלך שהאנגלים מבכים עד היום, או אם ניקח דוגמא קרובה – הפרטת מערך הספקת המים שהיה בידי הרשויות המקומיות והופרט כדי להחליש את כוחן של העיריות.
כדרך אגב, גם הקמת מערך ההתפלה הפרטי בארץ נועד לרסק את אחת החברות הגדולות והטובות שיש – את מקורות. וזה לאחר שמדינת ישראל חיסלה את תה”ל – החברה שתיכננה את משק המים הישראלי ב-1995.
ולכן מקורות מבקשת מתקן התפלה לעצמה. כי היא רוצה להישאר בתחרות. לא צריך התפלה ובודאי שמקורות לא צריכה להקים עוד מפעל – אבל בשוק שבו ממשלות ימניות שהן בעד עשירים ונגד אנשים מסחררות את הכל – אין למקורות ברירה.
אותו דבר קורה עם חברת החשמל.
במקום לנהל את חברת החשמל כמו שצריך, להקפיד שהתחנות יהיו כמה שפחות מזהמות, לקדם פתרונות ירוקים של שמש ורוח (אורמת למשל, חלוצת התחנות הסולאריות, לא עובדת בישראל), אנחנו מחלקים פרסים.
קצת כמו המטאדור שמנופף בסדין אדום מול הפר שיתקרב כדי שאפשר יהיה לתקוע חרב בעורפו.
רק שהפר בדימוי הזה הוא אנחנו.
אז מה עושים?
מחליפים ממשלה. כי חברת החשמל, על כל חולייה, מתפקדת להפליא והיא החברה הטובה בעולם, רק שהיא כמו רוב הדברים במשק הישראלי – יצאה בשליטה וכדאי שנוציא אותה מהתקע לכמה זמן, ניתן לה להתקרר ונסדר את מנגנוניה.

הערה: כל הנתונים לקוחים מאתר חברת החשמל ומתחקיר שנערך עבור מבט שני של הערוץ הראשון על משק המים והחשמל הישראלי:

יש מים!

סוף-הדרך-מותה-של-מדינה-אי-החשמל

זין של ארובה

הקשר בין חוסר חשמל להתפלה ובזבוז משולב של חשמל ומים על כחשבונינו. מאמר יפה ומנומק של עופר קרן

ד”ר שחר דולב מגיב על חשמל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.