צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

העיר – ביוב לים של עלמה

שנים שאני מריח. ריח כבד ולא נעים של ביוב. אני יכול אפילו להגיד איפה בדיוק. לא בעיה. ולכבוד החגים אני מזמין אותכם לבוא להריח. אתם הרי אוהבים יפו, זה מצוין יפו. אין כמו יפו. הריח מחכה לכם כל יום משעת הערב, הרגע בו הבריזה משתנה מהמערבית הרגילה שבה הרוח זורמת מהים הקריר אל היבשה החמה במשך היום והופכת לבריזה המזרחית, היבשתית, שבה הרוח זורמת מהיבשה המתקררת אל הים ששומר את החום. בדרך כלל הרוח מהים לחה, מלוחה ודי נעימה. בעיקר בבוקר, כשכשמש עוד לא הפכה הכל להרגשה של מלפפון מלוח ועייף שהוא מיזגן של תל אביב ויפו בשלהי הקיץ.
אבל בערב, כשהים חם מהיבשה והרוח זורמת אליו, היא אוספת איתה את תועבות וריחות העיר, מה שהיה מלפפון חמוץ במשך הצהריים עד הערב וניסבל (למי שאוהב מליחים וחמוצים) הופך (כמו שהופכים חמוצים לאחר זמן בשמש) לריח מעופש ורקוב של ביוב.
זהו. זה מה שמחכה לכם עם ערב במקום בו מתפצל כביש הטיילת לשניים, אחד הופך לנחום גולדמן בואכה השעון המפורסם של יפו, והשני מתפצל מול תחנת הרכבת הטורקית הנפלאה שבנה הסבא של הנשיא נבון, וממשיך על פני הפסל של תומרקין לשדרות ירושלים שעוד מעט תדרוס אותם רכבת מיותרת (שכמובן לא תשתמש בתחנת שנבנתה במאה ה-19).
עננת ריח רקובה, ביובית, כבדה, שממלאת את הנחיריים ויורדת חדרי בטן. עננה מהסוג הלא נעים שהיא בעצם האמירה הכי בוטה של תל אביב על יפו. פה הגבול. מפה אתם נכנסים למקום שאפשר לדרוס אותו בצינורות, ברכבות, בנדל"ניסטים, למעוך ולפרק לו את הצורה. ושתחנקו.
אנחנו נחנקים. תודה.
שנים אני מכיר את הריח. התרגלתי. יפו היא מקום טוב לא לשמוע את נפצי הרמדאן, לא לראות את ההתעללות באוכלוסיה החדשה. לא להריח את הביוב. אני יודע שזה לא משהו אישי. שלא איכפת פה מאף אחד באופן מאוד דמוקרטי, ישראלי. אבל מכיוון שיש לי שכנים (יפואים אני מודה, רק חצי בניאדם), שהולכים לעלמה ביץ’ ומתייחסים אליו כאל חוף רחצה, ומכיוון שיש עוד אמיצים מהם שמתרחצים מתחת לטיילת הקטנה והנחמדה מבית גידי ועד למדרגות שמתחת ל"מרגרט תייר" והם התלוננו על הריח וביקשו שאבדוק מה מסריח ולמה, ומכיוון שריח הוא המפגע החמקמק מכולם והמשרד לאיכות הסיבה לא יודע מה לעשות איתו, יצאתי לראות אם הידיעה הניצחית שהים של עלמה ביץ’ הוא המזוהם בחופים התל אביבים וריח הביוב היומי קשורים אחד בשני.
מראש הנחתי שיש קשר בין סירחון של ביוב וזיהום של ים.
אבל יכול היות שאני טועה. כמו תמיד. כי כמובן גיליתי שהוא לא הכי מזוהם. אולי בגלל שהוא על גבול תל אביב. הכי מזוהם זה חוף גבעת עלייה. פיור ג’אפה.
התקשרתי לעירייה וסיפרתי להם על הריח ועל הדיווחים המרובים של גולשי הגלים על הזיהום בים של עלמה. דובר העירייה הפנה אותי לאמנון ליברמן,דובר איגוד ערים דן לביוב. אותם אלו שחירבו לנו את השדירה והניחו צינור ענק כדי לתקן אחת ולתמיד את הביוב של כל גוש דן ולהזרים אותו לבריכות החימצון בראשון.
אמנון אמר שהוא לא מכיר ולא יכול להיות. שמרגע שהצינור עובד, הם ייבשו לגמרי את הצינור הקצר והשמן שמוביל מתחנת הביוב שבכניסה ליפו ומאז מאי 2005, כשהוסר הצינור, אין יותר הזרמות לים. הוא אמר שלמיטב ידיעתו יש גם קיר בלוקים שמנוע גלישות מכיוון הצינור שיוצא מתחת למרגרט תייר בקצה הדרומי של הטיילת הקלה בפינה שבו היא מסתובבת לרדת לשער הצפוני של הנמל.
שאלתי אותו על עננת הריח. על זיהום הים של עלמה. הוא לא ידע, מחזיר אותי לעירייה.
חזרתי לעירייה. דיברתי עם הילל פרטוק הדובר, בירכתי אותו בשנה טובה ושאלתי אותו על הסירחון העירוני. אמרתי לו שזה בקו אחד עם רב הקומות הדורסני של נחושתן אבל אני לא חושב זה ממנו. למרות שהכל יכול להיות.
לא היתה לו תשובה. הוא הבטיח שיברר. מבטיח לי שאנשי המים של העירייה מתמצאים רק במים ולא בביוב, שביוב זה הכל אגד ערים דן לביוב. אבל עם אלו כבר דיברתי. מבחינתם הכל בסדר.
התקשרתי לרונן אלקלעי, פקח הים של המשרד לאיכות הסביבה.
גם הוא לא שמע על הזרמת ביוב לים. הוא גם לא סמך על תיאורי הגולשים על זיהום הים. בעולם המדעי של היום רק בדיקות מעבדה הן רעיון אמיתי. אמרתי לו שהבטתי בדו"חות של 2005 , ושם, בעונת הרחצה של מאי עד אוקטובר 2005, היה קו ברור שחצה בין חופי תל אביב. מתל ברוך בצפון עד חוף גאולה בדרום – סביר לחלוטין. בין גאולה לגבעת עלייה – לא ממש טוב.
יש לזה סיבות מוצקות. הג’יפה יוצאת בדרום. יש צינור בגאולה שאמור לנקז מי גשמים, יש צינור בדולפינריום, יש צינור מול תחנת הבסה בכניסה ליפו שלשם מגיעים צינורות השפד"ן, ויש צינור בחצרות יפו.
וחוף גבעת עליה, ה-חוף של יפו, , למה הוא המזוהם מכולם?
פשוט. הניקוז של מחלף וולפסון, + הביוב המקומי שמגיע אליו, מטנפים את חוף הרחצה היחיד של יפו. יפה חוף גבעת עליה שלנו, לא עזר כשאמרנו לכם שזה רעיון רע ניקוז מחלף וולפסון ישר לים שלנו שכדאי אולי לחבר את הניקוז המיותר הזה לשפד"ן. צחקו עלינו אמרו שלא מחברים מערכות של מים וביוב.
צודקים. הן מחוברות ממילא. תמיד.
אנחנו מרעילים באופן שיוויוני את היפואים ואת הצפונים שגילו את הים של עלמה ביץ’ והפכו אותו בקיץ האחרון לחוף האיני של תל אביב שכל מי שנחשב מגיע אליו. יחי הדמוקרטיה היפו-תל אביבית.
תגיעו חברים, תגיעו, אבל לא בטוח כדאי לכם להתרחץ. ועכשיו, כמונו, תדעו שיש למה לחכות, לעננת הריח שמתיישבת על האזור כשמשתנה הבריזה.
וכדי לבסס מדעית את התחושה, בדקתי באתר משרד הבריאות את התוצאות מ-2005 והתקשרתי למשרד הבריאות לדעת מה קרה השנה. בתוצאות של משרד הבריאות כל התשובות. כל הקוליפורמים.
"החופים שלנו נקיים" אמר לי שלום גולדברג, המהנדס הראשי של משרד הבריאות, "תסתכל במפה המעודכנת באתר המשרד. התקן הישראלי מחמיר פי שניים מהאירופאי שנוהג בספרד ובצרפת. שם הם מדברים על חוף מזוהם ברמה של 1000 קוליפורמים ל-100 מלילטר מים ואצלינו החוף נחשב למזוהם ב-400."
"והריח?"
"אני לא מכיר את הריח. אבל תתקשר למנחם פרידמן, סגן מהנדס מחוז תא. הוא יודע מצוין ואצלו גם כל נתוני הזיהום של הים." התקשרתי לדובר ומהדובר למנחם. מנחם לא ידע על שום זיהום. הוא שמע על הצינורות המקובלים במוצא הדולפינריום , בגאולה מול תחנת השפד"ן ביפו ומתחת ל"אריאנה" אבל אמר כי אלו מוגנים על ידי תחנות מי קיץ, שאמורות לשאוב מייד ביוב שמתגנב למערכת הניקוז העירונית.
זה סיפור לא מהיום, והוא לא רק סיפור של זיהום מסתורי ועננת ריח שאף רשות לא רוצה להכיר בה, אלא גם המחדל עתיק היומין של מי הנגר התל איביים. מערכת הביוב העירונית אמרוה להיות מופרדת ממערכת ניקוז המים. כל שנה זורמים המון מים לים. אלו המים שבשבילם יש את הנקזים (שכולם בדרום תל אביב וביפו), במקום לאסוף את מי הגשמים ולהשתמש בהם, הם זורמים לים, שוטפים איתם ביובים וטינופת, חודרים ומציפים את מערכת הביוב העירונית. יתרה מכך, מכיוון שתל אביב בנוייה על שני רכסים – זה שעליו הקרייה ורכס כורכר שני שעליו היכל התרבות ורוב שדרות רוטשילד, הרי מה שביניהם הוא מרזבה, וכך גם החלק שפונה לים. ושם, אם אתה רוצה לבנות בניין – אתה קודח לתוך מי התהום – לתוך מאגר החוף. ואת המים האלו, טהורים וזכים, שופכים לים.
בקיצור, כרגיל, שום דבר לא מאורגן כאן. יד ימין אוספת ביוב כדי לטהר ויד שמאל לוחקחת מי תהום נקיים ושפכת לים. אז מה הפלא שבין לבין מתערבב הביוב הגולמי במים הנקיים וזורמים לים, או מצטברים באיזה צינור תת קרקעי סתום שאף אחד לא יודע עליו ומעלים סירחון?
או אולי זה דווקא כן צינור שיודעים עליו? שמפעילים ומנקזים דרכו מפעם לפעם בלי לספר לנו ורק הריח (שאף אחד לא שמע עליו אבל לעומת זאת אפשר להריח היטב) מספר שיש שם הדלפה, שזורמת הזרימה ושהסירחון מצד אחד וחיידיקי הקולי מצד שני חוגגים?
האמת – הכל יכול להיות. ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות זה כאן. בין הירקון בצפון ועד גבול בת ים בדרום, מנתיבי איילון ועד לחוף הים שעלמה ביץ’ האיני בבת עיננו הוא הסירחון הקיומי שלנו.
מנחם הופתע לשמוע על עננת הריח שרובצת כבר שנים באזור.
אולי זו בעצם סוג של פריחה לילית, משהו כמו השושן הצחור או נר הלילה החופי?
אולי.
ביקשתי ממנחם להעביר לי את נתוני בדיקות הים שמשרד הבריאות מבצע כל שנה בעונת הרחצה (בין מאי לאוקטובר). הוא הבטיח להעביר תוך זמן קצר. הזמן התארך. התקשרתי שוב. הוא אמר שהעביר לדובר ורק הדובר מוסמך לתת.
זה מה שעוזרת הדוברת נתנה:

שלום רב, במענה לפנייתך,
1.למשרד הבריאות לא ידוע על מקור זיהום או ביוב באזור חוף צ’רלס קלור ולא על מפגע ריח של ביוב השורר שם באופן קבוע.
2. לכל חריגה שהתגלתה נעשתה בדיקה חוזרת באופן מיידי שהראתה כי החוף תקין. השנה החוף לא נפסל לרחצה אף פעם.
בברכה, ענבל יעקובס , מ"מ דובר משרד הבריאות.

שלום משרד הבריאות. אני מודע לכם בשם התושבים. יש ריח. אין ריח בלי ביוב. אם כי יכול להיות שבגלל ראש השנה הדג מסריח אבל אני, כרגיל, מטיל ספק. ומים.
ניסיתי לשכנע את משרד הבריאות שזה שהם לא רוצים להעביר את נתוני הזיהום העדכניים, מריח לא טוב. יואב ממשרד הדובר של הבריאות השתכנע והעביר לי פקס עם הנתונים העדכניים.
על פי בדיקות של משרד הבריאות במחוז תל אביב נמדדו ב-15.8.2006 470 חיידקי קולי צואתי ל-100 מיליטר מי ים של עלמה. ב-22.8.06 נמדדו 1226 – גבוה ב- 20% מהתקן האירופאי הנינוח. גבוה ב-300% מהתקן הישראלי המחמיר.
מישהו שופך ביוב לים בצינורות המקובלים. ולא מספר על זה לאף אחד והרשויות מכסות אחת על התחת של השניה.
לא סתם הריח. את הדו"ח הזה מכיר השפד"ן. המשרד לאיכות הסביבה. עיריית תל אביב ומשרד הבריאות שעל פי מיכתבו לא מצא שום מקור זיהום ולא פסל את החוף לשבועיים שבו היה מזוהם מעל ומעבר למה שהדעת סובלת.
וככה רוחצים בנקיון כפיים: משרד הבריאות, המשרד לאיכות הסביבה, איגוד ערים דן לביוב ועיריית תל אביב. אני מקווה שלא שכחתי שום רשות שלא שמעה מעולם, שלא ידעה דבר.
לך תיסמוך על חוש ריח של סתם אנשים.
דובר עיריית תל אביב הודה שאין לו מושג.
אף אחד לא אמר שזה לא יכול להיות, או שזה לא ככה. והדוחו"ת מאמתים את מה שמשרד הבריאות מנסה להסתיר – שלמרות שיש צינור חדש לשפד"ן, למרות שבתוך הצינור המנקז מתחת לבית גידי יש שרוול חדש לגמרי ולמרות שנאמר שלא מזרחימים ביוב לים – זרום זורם הביוב. ניקוז מתנקז.
ועכשיו רק נשאלת השאלה מאיפה. ולמה עם צינור (שכמו שמזכיר דובר השפד"ן) שעלה 80 מליון שקל מוזהם הים של עלמה. של כל תל אביב מרחוב גאולה ועד גבעת עלייה.
הלואי וידעתי איפה הצינור המייטיב הזה, אם כי לא בטוח שהייתי מתנדב לשבת כמו הילד ההולנדי. את זה אני משאיר לאלו שרוצים לשבת וליהנות בים של עלמה ביץ’. יש כניראה משהו בריקבון הקיומי שמושך את אנשי הזוהר.
עם פרוש החגים, אתם מוזמנים אלינו ליפו, כדי להריח את הריח הכבד והמוצק מרחף בגבולינו.
הוא שונה מעט מריח הפריחה של תפוזי ג’אפה שהיו גאוותינו בעבר, אבל הוא תרומתינו להרגשה הנעימה של הג’יפה. על קוצו של יוד.
שנה טובה.

להלן תגובת עיריית תל-אביב-יפו לשאלותיך:

העירייה, כמו כל רשות מקומית אחרת, פועלת אך ורק עפ"י הנחיות משרד הבריאות בנושא ויש לפנות אליו בכל שאלה בעניין. אנו סמוכים ובטוחים שמשרד הבריאות מתריע ויתריע על כל חריגה בתוצאות בדיקות איכות המים המבוצעות על ידו במהלך כל ימות השנה.
לגבי יתושים בנווה צדק, לא ידוע לנו על מכת יתושים בשכונה ולראיה מספר הפניות הנמוך יחסית שהתקבל בנושא בחודשים האחרונים.

פורסם ב"העיר" 10.2006

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.