צור שיזף

מדורים

כתבות נוספות

הנפילה. מזרח תיכון כימי תחת הגנה רוסית


באמצע דצמבר 2016, כשנפלה מזרח חאלב המופצצת לאבק, שכונה אחרי שכונה בפני כוחות רוסיים מיוחדים, מליציות שיעיות לבנוניות, איראניות ועלאוויות, התברר שהעולם לא שווה הרבה.
שאין ערך לנאט"ו, לאו"ם ולארצות הברית של אמריקה.
שאין דבר כזה עולם חופשי ושהעולם שבוי, מופקר ומבוהל.
שיכול אדם להפוך לאבק, ילדיו להתפוצץ ונשותיו להירמס ואף אחד לא יזיז אצבע.


ייתכן שאפשר לדמות את נפילת חאלב להפקרת צ'כוסלובקיה לנאצים. להסכם שערך נווייל צ'מברלין ונדמה היה שהוא מחלץ את אירופה ממלחמה ובדיעבד הבהיר לגרמנים שאף אחד לא יעמוד מולם.
השיעור המבהיל של חאלב בסוף 2016, שאין מי שיעמוד בפני רוסיה. שרוסיה היא השוטר החדש של העולם, ואם היה מקובל שארצות הברית היא השוטר הטוב, כי אז רוסיה היא השוטר הרע שאין עליו שום מגבלות חוקיות חוץ מכוח, אלימות, הרס ועוד רוע וציניות מזוקקת.
כדאי לחזור אחורה בזמן לראות את ראשיתה של השנה המבהילה הזו, את עלייתה של רוסיה ושקיעתה של ארצות הברית ולהבין כי ישראל, שאף פעם לא הייתה גורם חשוב במאבק המתחולל, ולכן אף אחד לא התייחס אליה, נמצאת היום באחת מנקודות הזמן המסוכנות ביותר מאז היווסדה.
לא מפני שלמישהו אכפת ממנה. להפך- לישראל אין שום חשיבות פוליטית, גיאופוליטית או איסטרטגית, ואפשר לבזבז אותה בכל רגע נתון.
ואי אפשר לבנות על טראמפ. חבורת האוונגליסטים הפסיכים שסביבו ישליכו את ישראל ללהבות על מנת לקדם את ארמגדון וסוף העולם.
ליהודים יש תפקיד חשוב בסוף העולם. גם אצל הנוצרים וגם אצל המוסלמים.
סופה של 2016 הוא גם ההודאה המעציבה שברק אובמה, הנשיא האמריקני בשמונה השנים האחרונות, הוא כישלון ענק. כל המהלכים שעשה כדי לחלץ את ארצות הברית מהמשבר הכלכלי אליה נקלעה בגלל המלחמה בעירק אולי הצילו את אמריקה מהמשבר אליו נקלעה ב-2008, אבל פגעו בסופו של דבר בביטחונה וביכולתה לקבוע מהלכים עולמיים.
לכישלון האמריקני יש תאריכים מוגדרים. החלטות מושכלות שצירופן הופך את התהליך לרצף של טעויות קטסטרופאליות.
התאריך הראשון הוא סוף 2010 שאז הסיגה אמריקה את כוחותיה מעירק  ואפשרה את התאוששותה של המדינה האסלמית של עירק שנכנסה אל הוואקום שגרמו המהפכות.
התאריך השני הוא באוגוסט 2013 כשאובמה סירב להפציץ את אסאד לאחר שנמצא שהשימוש בגז נגד אוכלוסייה אזרחית נעשה על ידי המורדים בגיבוי ובאספקה טורקית על מנת למשוך את אמריקה פנימה ולגרום לה לחסל את חיל האוויר הסורי.
אמריקה סירבה להתערב במלחמת האזרחים נגד אסאד עד אוקטובר 2014 ואז התערבה לטובת הכורדים נגד המדינה האסלמית בקובני. הרבה בעיקר תודות לרעש שיצר אובדנם של היזידים בסינג'אר.
בדצמבר 2014 כבר פגשתי בכוחות אמריקנים מיוחדים ברוג'ובה לבושים במדים של הי.פ.ג. מתאמים את מפת הקרב.
ארצות הברית גם סירבה לבקשת טורקיה ליצור אזור ללא טיסה כדי להגן על פליטים סורים לאורך הגבול הטורקי – סורי.
הדם הרע שיצר ארדואן כששיקר לאובמה בלא מעט פעמים, על כך שאינו עוזר ומסייע למדינה האסלמית, שלא חייליו וקציניו הם אלו שסייעו לייצר חומרים כימיים ולהפיל אותם על מתנגדי אסאד, על כך שטען שהוא לא קונה נפט מהמדינה האסלמית ומספסר בו לכיוון אירופה, גרם לכך שהאמריקנים סירבו להיסחף למשחק המלוכלך והשאירו את הזירה למי שנהנה מכך שהזירה פנויה.
אמריקה של אובמה השאירה את התמיכה במורדים הסונים על כל הקשת מהמטורפים הג'יהדיסטים ועד המתונים, לטיפולן של בעלות בריתה הדתיות והציניות סעודיה, טורקיה וקטאר על מנת להימנע ממעורבות ישירה.
אמריקה גם סירבה להיענות לבקשת טורקיה ליצירת אזור אסור לטיסה מעל צפון סוריה, מה שהיה מונע מהרוסים והצבא הסורי להפציץ ולכתוש את חאלב.
ניקיון הכפיים האמריקני אפשר למי שפעל בשיטות פחות נקיות להשיג הישגים.
האמריקאים יכלו לכפות הפסקת מלחמה ב-2013 וב-2014 ולהוביל הסכמה בינלאומית. הם יכלו לאיים בהפעלת הכוח האווירי שלהם.
הם וויתרו על האופציה והשאירו את סוריה לרוסים ולאיראנים ואת עירק לאירן ולמליציות השיעיות.
גם היום, גם לאחר חאלב ולפני אידליב,  ניתן לסיים את המלחמה.
מלחמות אזרחים מהסוג הזה יש להן נשימה של עד 20 שנה אם לא מתערב כוח דומיננטי חיצוני. מלחמת האזרחים בלבנון נמשכה 15 שנים  (1975 -1990) ופסקה למרות הנוכחות הישראלית.
חורבנה של סוריה היא תוצאת מאבק בין האינטרסים הרוסיים לפחדים הטורקיים, הסעודים והקאטרים.
הרוסים התערבו בסוריה מכיוון שהאמריקאים והאירופאים סירבו לבטל את הסנקציות על הכלכלה הרוסית, סנקציות שגרמו לפיחות של הרובל לשילש מערכו ב-2014 ולקריסתה של הכלכלה הרוסית.

S-400
התירוץ להתערבות במלחמה ולמשלוח חיל האוויר וכוחות מיוחדים היה הפלת המטוס הרוסי מעל סיני על ידי המדינה האסלמית.
המדינה האסלמית באמת פוצצה את המטוס מעל סיני? אולי. ואולי מישהו שהיתה לו גישה חופשית למטוס הרוסי בגלל שהוא היה רוסי?
הרוסים החלו מיד להפציץ את המורדים המתונים. המדינה האסלמית היתה תירוץ דאעשנלחם מעט בכוחות אסאד ומשתף פעולה עם המשטר הסורי שיתופי פעולה טאקטיים ואסטרטגיים בכל השנים האחרונות.
בכירי דאעש קבלו מקלט אצל אסאד בזמן שנלחמו נגד האמריקנים בעירק. המגויסים החדשים נהרו לג'יהאד בעירק דרך המדבר הסורי. אנשי המודיעין של סאדאם, שהקימו ומאיישים את שורות מפקדיה של המדינה האסלמית, הכירו ומכירים היטב את שותפיהם ממפלגת הבעת' הסורית.
הפלת המטוס הרוסי על ידי הטורקים, סיבכה גם את ישראל מכיוון שהרוסים פרסו בלטקיה את מערכת ההגנה האווירית החדישה והקטלנית שלהם – האס-400. למערכת מכ"ם שננעל על מטוסים מבלי שהמטוס יוכל לדעת את זה. או במילים אחרות, המערכת, שטווחה כ-400 קילומטרים, יכולה להפיל כל מטוס ישראלי שמתרומם עד למרכז הנגב הישראלי, מבלי שהטייס ידע שהוא הולך להיות מופל.
הרוסים יצרו אזור אסור בטיסה – אבל לא על מנת להגן על אזרחים – אלא כדי לכתוש ולהרוג אותם.
חיל האוויר הישראלי, שעל פי הדיווחים מפציץ פה ושם מטרות חיזבאללה בסוריה, משחק ברולטה רוסית.
מיטב המוחות הישראליים עובדים עכשיו לפצח את האיום הרוסי. במי אתה נלחם, במכ"ם הננעל? בטילים? את איך אתה עושה את זה?
צעקות השמחה של החמקנים (F35} היו מוגזמות, לא בטוח שהחמקנים יוכלו לחמוק מהמערכת הרוסית. אתה עוד לא התמודדו.
הדוב הרוסי אורב מצפון לישראל בכוחות של עשרות מטוסי קרב, יחידות מיוחדות, חטיבות שאף אחד לא יודע את גודלן ומספרן וספינות צי שמגבילות את פעילותו של הצי הישראלי.
קשה לדעת עד כמה היו היחסים העכורים בין אובמה לנתניהו מרכיב במשוואה שבה ארצות הברית לא פצתה פה כשרוסיה פרסה את כוחותיה בסוריה.
לא  מופרך לחשוב שאם אובמה היה ביחסים קרובים עם ארדואן ונתניהו, הוא היה מבטיח שהרוסים לא יכניסו נשק מהסוג הזה לסוריה.
העובדה המצמררת היא שארצות הברית הפקירה את ישראל ואת טורקיה לגורלן, וקשה לראות איך המצב משתנה.
וכמובן תוצאות הבחירות באמריקה. אמריקה של טראמפ משולה לאין אמריקה. אין אפילו מראית עין של הגנה, של ערכים, של מי שיבוא ויושיע את העולם.

כלכלת פליטים
ההפצצות מספטמבר 2015 שילחו גלי פליטים לטורקיה ומשם לאירופה. שיתוף פעולה ציני שנועד לאיים ולסחוט את אירופה.
קמפיין ההפצצות ביחד עם התעללות השוטרים ושומרי הגבול הטורקיים, רדיפת הבצע של המבריחים ואובדן העשתונות האירופאי,  הוביל למסעות בלהה,  ולמראות הקשים על חופי האיים היוונים, בפיראוס ובמחנה באידומני לשם הגיעו הפליטים בדרכם לגרמניה, ושם נחסמו.
זה השתלם לטורקים שקיבלו שישה מיליארד אירו מגרמניה מיליון. הפליטים העוברים בדרך לאירופה, השאירו בטורקיה סכום דומה.
זה השתלם לרוסים שניסו בעזרת ההפצצות לגרום לאירופה להתחנן לרוסים שיפסיקו להפציץ ולהציף את אירופה בפליטים.
מרקל וגרמניה עמדו במתקפה הרוסית-טורקית. גרמניה יכולה כי היא הכלכלה הגדולה והמאורגנת באירופה.
גרמניה עשתה הרבה יותר ממה שעשתה ארצות הברית של אובמה לטובת שלום העולם.
למרות שספגה חבטות.
הפיגועים בבריסל ובפריז תוארו כפיגועים של תאים רדומים של המדינה האסלמית, אלא שלא מן הנמנע שהתאים הרדומים האלו הופעלו על ידי מי שרצה לאיים על אירופה במה שהפליטים יעשו לאירופה.
הרוסים או הטורקים.
אובמה ומרקל פעלו במתואם. יש להניח שהילארי קלינטון היתה ממשיכה באותו קו. הרוסים התערבו בבחירות האמריקניות כדי לחסום את האפשרות.
ההתקפה הרוסית כל כך נרחבת ומקיפה, שנדמה שהרוסים מתערבים בכל מקום באירופה, וייתכן שעם קצת בדיקות, יתברר שהיו מעורבים בתוצאות הברקזיט הבריטי ובתמיכה בתנועות ניאו-נאציות ימניות ובדלניות בכל רחבי אירופה.
רוסיה רוצה בפירוקה של אירופה.

בסיבוב של 75 שנים חוזרת אירופה להתכתש. אלא שהפעם מי שהכניס אותה לסיבוב הזה זה לא גרמניה וחדלונה של האימפריה הבריטית עליה השלום, אלא רוסיה האגרסיבית של פוטין שמנסה לצאת מהמיתון הכלכלי שלה וארצות הברית ההססנית, יורשת האימפריה הבריטית.
הסורים, המופצצים והפליטים, משלמים את מחיר הציניות.
וישראל מה?
שאלה טובה. ישראל צריכה לשקם את יחסיה במהירות עם אמריקה ונאט"ו ולזכור שאסור לה לעמוד לבד מול רוסיה. כי יום אחד, בגלל חוסר חשיבותה, היא תוקרב על המזבח הציני של הריאל פוליטיק. בדיוק כמו חאלב.

ברית העקרבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות קשורות

כתבות נוספות

מדורים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.