צור שיזף

אינדקס מדריכי טיולים

מאמרי טיולים

אנדמן

ב-1400 יש מעבורת של שעתיים להאוולוק – אי מצויין שיש בו חניונים רבים. יש שם לא מעט ישראלים וחופים ששמים בכיס הקטן את גואה הליכות בג’ונגל ושנירקולים – בקיצור שווה מאוד – האי הכי שווה שהייתי בו בשנים האחרונות

אנדמן
מפת אנדמן

איי אנדמן, שרדיש של רכס אוקיאני ששקע, נמצאים כ-1000 קילומטרים מזרחית להודו. יותר קרובים לבורמה שמצפון להם ולתאילנד שממזרח להם. יש שם די הרבה איים אם כי רובם אינם פתוחים בפני התיירות. וטוב שכך. אבל אלו שפתוחים, מקנים חוויה שמעטות דומות לה. האיים לא מקולקלים ולא דרוסים תיירותית וגם מקום שהיתה לו עדנה בשלוש שנים האחרונות מאז הצונאמי כהאוולוק (Havelock), הוא עדיין פשוט למדי עם מסעדות מקומיות, לא יותר מ-20 חניונים, תיירות צעירה, צנועה, קשוחה ונעימה מאוד, חופים שאפשר למצוא בהם פינה משלך ללא שום בעיה ושוניות אלמוגים לא רעות באי עצמו ומשובחות במרחק של שעה עד שעתיים הפלגה.

אנדמן
אנדמן

אישורים: מקבלים היתר ביקור באיים עם הנחיתה בשדה עד למקסימום של 30 יום. לעיתים ניתן להאריך באיים לעוד 15 יום. אם כי החוק היבש אומר כי חייבים לצאת את האנדמאן ולחזור ליבשת ההודית תוך 30 יום ואז אפשר לחזור ל-30 יום נוספים.

אקלים: טרופי. חם. יכול לרדת גשם בכל רגע נתון, במונסון הים רוגש ויורד הרבה גשם.

עונה: אוקטובר עד אפריל

אוכל: הודי מקומי, מנגו, פאפייה, בננות וקוקוס. מסעדות מקומיות שחלקן לא רעות ומסעדה איטלקית אחת שנחנכה בחוף מספר 7 בפברואר 2008. לא רעה אבל גם לא זולה (המנות נעות בין 300 ל-1000 רופי)

סכנות: קוקוסים, מנגו. נושרים ומסוכנים.

הגעה

אפשר להגיע לאיים בטיסה מכלכתה ומצ’נאי (מדראס) בטיסה של כשעתיים (כ-950 ש”ח הלוך ושוב) או באוניות משני המקומות האלו (4-5 ימי הפלגה). אפשר לקנות כרטיסי טיסה דרך האינטרנט בכרטיס אשראי – יש את כתובות החברות באתר תחת מומלצים.

הטיסות יוצאות בבוקר סביב 0720 מצ’נאי ונוחתות סביב תשע בפורט בלייר – העיירה הראשית בדרום איי אנדמן .

פורט בלייר

מקום לא גדול וחסר תואר שנקודת העניין המרכזית שבו היא הכלא העגול ( Celular Jail) שבו שוכנו ועונו אוייבי האימפריה הבריטית במשך עשרות שנים , שכן ביקשו עצמאות להודו. במקום מופע אורקולי כל יום ב-1845.

בפורט בלייר מספר מלונות זולים שרובם מרוכזים סביב שוק אברדין ( Abardeen market). שם גם מרוכזות המסעדות ויש כמה מקומות של אינטרנט.

אנדמן
שוק אבארדין פורט בלייר

ריקשה ממונעת מהשדה למרכז עולה כ-40 רופי.

מונית מהשדה למעבורת 100 רופי

בג’ונגלים שמצפון לפורט בלייר מתגוררים בשמורה בני שבטים מקומיים שהמגע איתם אסור ואסור גם לצלם אותם.

אפשר לקחת אוטובוס מקומי שנוסע על הכביש בתשע בבוקר לכיוון ג’ירקאטאנג ולראות אותם בדרך. עירומים ומוזרים. הם מתגוררים בעוד כמה איים בארכיפלאג ונחשבים לאלימים ולא ידידותיים.

האוולוק Havelock

ב-1400 יש מעבורת של שעתיים להאוולוק – אי מצויין שיש בו חניונים רבים – מומלצים ה”גולד אינדיה” או ה”אוריינט”. יש בו לא מעט ישראלים – יש שם חופים ששמים בכיס הקטן את גואה הליכות בג’ונגל ושנירקולים – שווה מאוד .

באותה שעה יש גם מעבורת לניל – אי קטן עם פחות שירותים וחניונים מהאוולוק אבל עם חופים שווים מאוד.

אנדמן
אנדמן

עזיבה

יש מעבורות מהאוולוק לפורט בלייר כל יום ב-0930 בבוקר אשנב מכירת הכרטיסים נפתח ב-0700. שתי מעבורות. יש עוד שתי מעבורות יומיות ב-1630. מחלקה רגילה (כיסאות) 150 רופי, מחלקה ממוזגת (נעים מאוד) 200 רופי.

פעילויות.

בהאוולוק שני העיסוקים העיקריים הם חוף מספר 7 שנמצא כ-13 קמ’ דרומה מהכפר המרכזי. חוף ארוך ויפה עם עצי מנגרוב ענפים המגיעים קרוב לקו המים וג’ונגל מעובה מאחוריו.

אנדמן
מפרץ הפילים

המקום השני הוא מפרץ הפילים שאליו אפשר להגיע בהפלגה של כשעה מהמזח המרכזי (3,000 רופי לסירה) או עם קטנוע (בין 150 ל-200 רופי ליום) משביל שמתחיל ממערב לכביש כ-4 קילומטרים לפני חוף מספר 7. שביל של 2-3 קילומטרים דרך הג’ונגל ונגמר בביצה מוצפת של מנגרובים כ-100 מטרים מהחוף. כ-200 מטרים שמאלה דרומה) יש שוניות נאות עם הרבה אלמוגי מוח וכן אלמוגי צמח ומינים רבים של פרפרונים, טווסונים, קרנפונים ודגי תוכי. הרבה צל בקרבת החוף ומעט מאוד אנשים. יפה מאוד.

מועדוני צלילה:

יש שלושה באי ואפשר לעשות שם קורסי צלילה. צריך לזכור שאין באי תא לחץ – הקרוב נמצא בצ’נאי – 1000 קילומטרים בטיסה. לא משהו.

אתרי צלילה משובחים ידועים כנורט’ בטון וסאות’ בטון.

לעומת זאת אפשר לשכור מסיכה ושנורקל ב-50-100 רופי ליום. לקנות ב-550 או להביא מהבית.

שכירת אופניים עולה 50 רופי ליום אם כי קשה להתחרות בנוחות הקטנועים, בעיקר מהסוג האוטומטי.

לינה:

יש כמה עשרות חניונים שנמצאים מחוף מספר 1 בקרבת מזח המעבורות (הג’טי) ועד חוף מספר 5. שניים מהנעימים הם גולד אינדייה והאוריינט אם כי יש עוד כמה באותה רמה. בדרך כלל בקתות קש עם מרפסות ושירותים צמודים (מים קרים). פשוט מאוד אבל בסדר כשלכל חניון יש את המסעדה שלו. מחירי החדרים נעים בין 100 רופי לזולים (שירותים משותפים) ועד 1200 רופי לבקתות קש די מפוארות ונוחות.

הממוצע עומד בין 300 ל-400 רופי ללילה.

ניל Neil

אי קטן יותר במרחק הפלגה לא גדול מהאוולוק. יש מעבורת כל יומיים מהאוולוק וכל יום הלוך חזור מפורט בלייר. במקום 3 חניונים בסיסיים אבל אולי דווקא משום כך הוא קורא אליו את המטיילים שרוצים יותר רחוק ויותר שווה.

כך או כך – קשה לעזוב.

 

אנדמן
אנדמן מהאוויר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרי טיולים

אינדקס מדריכי טיולים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

יעוץ לבניית טיול והדרכה אישית

קבוצות סגורות, הרצאות, יעוץ לטיולים והכנת תיקי מסע

ייעוץ לארצות ומסלולים.

למקומות שאני מכיר הייטב.

לא ייעוץ פרטני לבתי מלון אלא תיכנון מסלול והכרת הארץ אליה נוסע המתייעץ.

סיני ומצרים, ירדן, הודו, טורקיה ועוד.

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.