צור שיזף

אינדקס מדריכי טיולים

מאמרי טיולים

קרלה

קרלה וטמיל נאדו  הן ארצות ירוקות, עם לגונות ודרכי מים פנימיות, חופי ים טרופיים, מקדשים נפלאים השונים באופן מוחלט מהצפון ורכס הרים – הגהטים המערביים או המדרגות המערביות שעל הרכסים של הם מגודלים התבלינים של הודו – שיחי פלפל והל, עצי אגוזי מוסקאט ותפוחי וורד, קפה, תה וכל טוב שרק אפשר למצוא.
דרום הודו שונה מאוד מהצפון הדחוס – התרבות היא אחרת, עדיין מאוד הודית, עם ריקודי קטאקאלי, מקדשים דרווידים וקפה במקום תה שנמזג מכוס לכוס בקשת ענקית.


עונה: בין נובמבר למרץ. הכי מצוין – דצמבר ינואר.


קרלה
הלגונות של קרלה
קוצ’ין

קוצ’ין עצמה נמצאת על אי במפרץ הנפלא שיצר את הפתח הקדום הזה של הודו. האי עצמו נקרא פורט-קוצ’ין ושם היה בסיסם הראשון של הפורטוגלים שייסדו שם מושבה שהחזיקה מעמד הרבה שנים. שם נימצא גם אחד מהמקומות שמושכים אליהם יהודים וישראלים – בתי הכנסת של קוצ’ין ובעיקר זה שנבנה בתקופה בה שלטו ההולנדים באי.

האי עצמו לא מאוד גדול ויש בו בעיקר נעימות ורוגע עם חלק תיירותי שנוגע בחלקו הצפויי ששם יש שוק תיירים, מסעדות ורשתות סיניות – אותן רשתות ענקיות שמורדות ומנפות מהמים בעזרת מערכת גלגלות ומנופים ידיניים.

לא רחוק מהחוף נמצת הכנסייה (פרנסיס הקדוש) בה נקבר לראשונה ואסקו דה-גמה – הנווט הפורטגלי שהקיף את אפריקה ב-1498 ומצא את הדרך להודו לאחר שחצה ממאלינדי או לאמו שבקניה את האוקינאוס ההודי בעזרת נווט ערבי ובזה הביא לקיצן הרבה שנים של שליטה ערבית בלעדית בנתיבי רוחות הסחר (המונסון) של האוקיאנוס.

בית הכנסת נמצא דרומה משם בקצה סימטה בה גרים כמה יהודים זקנים. בית הכנסת גדול ונאה ואפשר בקלות להצטרף לתפילת ערב שבת עם שרידי הקהילה הזקנים.

העיר המודרנית נמצאת על היבשה והיא נקראת אנרקולם – העיר הומה ונחמדה מאוד ויש בה שפע מלונות ומסעדות עם אוכל דרומי שווה בהחלט. המרחק בין תחתנת הרכבת של אנרקולאם – שמחוברת בשפע רכבות צפון דרום וגם לכיוון טאמיל נאדו- לבין שירות מהעבורות שמפליגות לפורט קוצ’ין הוא לא יותר מקילומטר ולאורך הדרך מלונות, מסכעדות וחנויות עם כל מה שצריך .

הכביש הראשי שעליו חנויות האיכות ומקומות האנטרנט הוא מהטמה גנדי רואד ( MG ROAD) כמו שמקובל בכל עיר הודית גדולה.

שדה התעופה נמצא בקרבת העיר ויש ממנה טיסות לכל חלקי הודו שאחת החסכוניות שבהן (זמן ומחיר) היא הטיסה לבנגלור – למי שרוצה להגיע במהירות לכיוון מייסור בנגלור או מדראס ולא רוצה לנסוע ברכבת או באוטובוס שחוצה את הנילגרי ואוטי.

לינה באי

מלונות בפורט קוצ’ין (על האי – בעיר יש המון מלונות ברמות שונות):

מלון קולניאלי עם חצר נחמדה מאוד. שווה לשהייה. בינוני ברמת מחיר.
The Fort House: forthouse@holinfinet.com
לא פחות אופי קולוניאלי נעים ונקי:
Casa Linda: mail@cochinballard.com

קרלה
הלגונות של קרלה


דרכי המים (Backwater) של קרלה – ארץ המים והלגונות הפנימיות

אחד הדברים המענגים ביותר שיש הוא להפליג על הלגונות הפנימיות של קרלה ולראות את חיי הארץ שחיה על הלגונות, דגה,

מבכבסת, מגדלת קוקוסים ושדות אורז בין הלגונות. ניפלא עד מאוד. זו אולי ההמלצה החמה ביותר בקרלה – לשכור בית סירה לפחות ל-24 שעות ולהפליג איתה. הסירות יוצאות מאלפי או מקוטאיים. הן יקרות- 100$ לחדר זוגי ללילה ולעיתים גם יותר אבל שוות כל גרוש – המחיר ל-24 שעות כולל 3 ארוחות צמחוניות משובחות וההפלגה כל כך שווה עד שגם המטיילים הזולים ביותר לא יכולים להרשות לעצמם לוותר עליה שכן זה אחד הדברים הכי נפלאים שיש.

אפשר לארגן את זה דרך סוכנים אבל יש המון סירות ואפשר לפסוע בפשטות למזח באלפי ולארגן את זה, אותו דבר בקוטאייים וכל סוכן הודי מצפון עוד דרום יידאג לעניין בקלי קלות.

רק דלפונים גמורים יכולים להתנחם בלקחת את האוטובוס הימי שמחבר את אלפי וקוטאיים – לא דומה לכלום, אבל לפחות זה.

קרלה
הלגונות של קרלה

סירות:

Gold River טל. 91-477-2243901, 91-477-2260685, סלולאר: 9846214158

Cruise ‘n’ lake – V.N. Venukuttan mob. 91-481-3105159 tel. 91-481-2585372, 2525144

cruisenlake@yahoo.com

קרלה
הלגונות של קרלה
ויז’נאנה קלא-ודי

ויז’נאנה קלא ודי הוא בית ספר לאומניות של דרום הודו שנמצא בארמנולה.
את הבית הספר הקימה לפני קרוב לש-30 שנים אשה צרפתיה בשם לובה שלמדה מחול של דרום הודו בקרלה והחליטה ליסד בית ספר שישמור וישמר את האמנויות החיות של הארץ.
בית הספר מאפשר לימודי קטאקלי (תיאטרון – מחול), תיפוף, גילוף עץ, ציור, אומנויות לחימה (קאלרי פאייט – תורת הלחימה ההודית העתיקה שמבוססת על בעיטות) ויוגה.
הסביבה יפה וירוקה והנהר קרוב ואפשר לטייל אליו עם אופניים.
התשלום לקורסים כולל את הלינה ושלוש ארוחות (צמחוניות) מליאות המוגשות בחד ר האוכל הפתוח על עלה בננה. אוכל מצוין.
הצוות מצוין והיחס מצוין.
זמן שהייה מנימאלי הוא שבוע. מקום מצוין.

הגעה ושהיה
הרכבת הקרובה לבית הספר נמצאת בצ’אנגנור, על הקו המזרחי של הרכבת בקרלה. משם 13 קילומטרים בריקשה ממונעת.
השהייה היא במגורי בית הספר שנמצאים במבנה בית הספר ובבתים בכפר. נעים מאוד, אם כי החדרים לא ממוזגים.

האתר של ויז’נאנה

קרלה
הלגונות של קרלה
האשראם של אמה

האשראם של אמה (אמא בשפות ההודיות), המחבקת, נמצא באמריטפורי (מצפון לקולם), בין לגונה רחבה (אגם קיאלמקולם) לחוף הים במרחק של לא יותר ממאה וחמישים קילומטרים מהקצה הדרומי של הודו בקניה קומארי. כל האזור (כמו רוב קרלה שלפי הפתגמים שתלו הקומוניסטים בכל מקום, היא מתנת אלוהים), ירוק טרופי עמוק. וחם כל השנה. גם בתקופה שאמורה להיות קרירה.
הלגונה שווה מאוד ונעים להיות בה ללא סיבות דתיות או אנטרופולוגיות – רשתות סיניות, דייגים ולגונה פנים יבשתית ירוקה מאוד.
אפשר לקבל פרטי הגעה מדוייקים במשרד התיירות באנרקולאם, ליד מזח המעברות לפורט קוצ’ין, וממשרד התיירות בקווילון.
תחנת הרכבת הקרובה נמצאת בקאיאמקולאם. נהגי הריקשות מחוץ לתחנה יודעים את הדרך לאשראם של אמה באמריטפורי. האוטוריקשה מורידה על חוף הלגונה. וסירות עץ כבדות וארוכות משיטות את הנוסעים לצד המערבי של הלגונה.
סמטה צרה בין קירות גבוהים מובילה אל רחבה שצד אחד שלה מקדש שמרכבתו של ארג’ונה שקרישנה נוהג בה מצדה השמאלי ובניין וורוד של הרבה קומות מימין. בין המקדש ללגונה יש בניין בטון עצום מידות שמצל על המקדש שמתנשא לגובה של ארבע קומות. צפוף. אשראם של שיכון בטון בתהליכי התרחבות.
לפני המדרגות שמוליכות למקדש יש חנויות שמוכרות את הקלטות, התמונות, מחזיקי המפתחות, המציתים, החולצות והספרים של אמה. שלא כמו בפונה, אין פה רישמיות, כל מי שרוצה ניכנס, הצפיפות ההודית הצבעונית משרה חמימות מרגיעה. האשראם של אמה הוא אשראם הודי.
נירשמים במזכירות שבקומה השנייה. גביית כספים, חלוקת מפתחות, מה מותר ומה אסור וקבלות.
למקדש באים, חוץ מאשר להתחבק עם אמה, גם לקבל שיעורים בנושאים שונים בהינדואיזם, להתנדב לעבודת המקדש ולעבודה קהילתית. אשראם עובד וחי . שונה מהמרכז ההדוניסטי בפונה.
כוחותיה המיטיבים של אמה התגלו עוד כשהיתה ילדה. היא נולדה בקרבת האשראם ואופיה ויכולותיה הקנו לה עדת מאמינים. היא מחבקת שעות ארוכות ביום מברכת ומייעצת. היא יוצאת למסעות ברחבי הודו, הקימה בתי ספר, בתי חולים ובתים לנזקקים. היא אחד המייצגים של מה שההודים מאוד מאמינים בו – באנשים מיוחדים. באנושיות. ולו רק בגלל הסיבה הזו כדאי לבקר באשראם ליומיים שלושה. יש כמה ישראלים (ישראליות) שדברות באמא ושוהות במקום תקופות ארוכות. הישראלים הם לא הזרים היחידים, בין המורים אפשר למצוא כאלו שהגיעו מאוסטרליה, קנדה לבנון ומקומות אחרים.

ממערב לאשראם חוף ים נחמד (יש להיזהר מרצועת הגאות והשפל שמשמשת כבית שימוש פתוח). בין האשראם לחוף מטעי קוקוסים נרחבים וכמה מסעדות וחנויות ואוטובוס שנוסע לאורך הלגונה צפונה לכיוון אלפי.

ראה גם: אמה בתוך שאנטי שאנטי בלגן
קישור לאתר הישראלי של אמה

קרלה
הלגונות של קרלה
קובלאם

חוף קובאלם הוא חוף קטן שמורכב משני חופים. הדרומי מביניהם, שאורכו לא יותר משלוש מאות מטרים, הוא חזית רצופה של מסעדות ומלונות. לא יקר במושגים אירופאים, מעל לממוצע במושגים הודים. זה לא חוף צעירים כמו אנג’ונה או ארמבול בגואה ולא חוף הודי. זה חוף של תיירות שרואים ממנה מעט יחסית בהודו – תיירות צ’רטרים אירופאית: אנגלים, גרמנים וסקנדינבים. בתי חולים איורוודים, יוגה, שיעורים בתורות הודיות. יש משהו קצת צפוף וכבד בחוף, אולי מפני שכמו שאמר משכיר לוחות הקלקר שתופסים איתם גלים, המשטרה התחילה לפניכמה שנים להקפיד על מכירת סמים ואיסור קיום מסיבות בחוף. הצעירים הפסיקו לבוא לחוף ומאז המקום קצת עצוב. עדיין כיף לתפוס גלים.
דקלי הקוקוס מצלים על הבתים והמלונות. שורת המלונות יוצרת חזית שך שתי קומות בנויות על החוף ומתחת להם נמצאות כל המסעדות.
יש גלים נהדרים . פה פוגע המונסון המזרחי בפעם הראשונה בחוף ההודי מתישהו במאי או ביוני. מדרום לחוף מעבר לגבעה, נמצא כפר דייגים מוסלמי עם מסגד וורוד שאין דומה לו ועשרות סירות ודייגים שיושבים ומחכים לגאות ולשפל.
בבוקר על החוף אפשר לראות דייגים שמושכים רשתות הענק ששמו בים. יש פה הרבה פחות דגה מאשר במפרץ בנגל.

לינה ותחבורה:
לקובאלם אפשר להגיע מקניה קומארי (87 קילומטרים) או מטרווינדראם (טירובנאנטפוראם) שנמצאת מעט צפונה. מטרווינדראם יש טיסות זולות (הכי זולות) לקולומבו – סרי לאנקה.
טרווינדראם היא גם תחנת הרכבת הקרובה ויש ממנה הרבה רכבות לכל חלקי הודו.

יש אינספור מלונות ברמות שונות בחוף קובאלם וניראה שלא ממש צריך להזמין מראש. מצב המסעדות גם הוא נוח לתייר. יש רבות ברמות שונות עם אוכל מקומי – הודי דרומי אוכל ים וסוגים של אוכל מערבי.
בהחלט מקום נעים להעביר כמה ימים ולתפוס גלים.

חוף ממומלץ בקרבת מקום הוא ורקלה – צפונה מטרווינדראם.
ראה גם: הסוואמי מקובאלם


קומילי

קומילי (שנקראת גם פרייר או ט’קאדי- Periyar-Thekkady) היא כפר התבלינים שיחי פילפל, עצי אגוז מוסקט, תפוחי וורד, שיחי הל , עלי קארי. זה אחד המקומות המתוקים של הודו. עיירה קטנה שמוכרת להודים גם בשם פרייר וידועה בשמורה ובאגם שלידה.

השמורה לא משהו. אין כמעט אפשרות לראות חיות ובהפלגה בסירה על האגם המקסימום הוא עדר פילים שמסובב ישבן ונעלם לתוך הג’ונגל. זו לא הסיבה לנסוע לשם. הסיבה האמיתית היא חוות התבלינים המאלפות שנמצאות בין בתוך ובקרבת קומילי ושדות התה.

חוות התבלינים של אברהם – כ-4 קילומטרים מערבה מהעיירה היא מקום טוב וידוע לסיור נעים של שעה קלה ואפשר להגיע אליה תמורת כמה רופי עם אוטובוס מקומי. הנהנגים מכירים ויודעים.

זה מקום מצוין לקנות תבלינים (וקפה ותה), ללכת על הרכס לטיולים וסתם לבלות במקום רגוע מאוד שיש בו שפע מלונות ומסעדות נחמדות.

קומילי נמצאת על הגבול עם טאמיל נדו. אפשר להגיע אליה בקלות מקוטאיים מהצד של קרלה ביציאה המזרחית מקומילי נמצאים הג’יפים שנוסעים למונאר ממונאר אפשר להמשיך לקודאיקנל.

מזרחה מהם, מעבר למחסום הגבול עם טאמיל נאדו, יוצאים האוטובוסים הישירים למדוראי שבטמיל נאדו.

מלון נחמד בקומילי (יש די הרבה ולא מעט בתי משפחה שמשכירים חדרים נעימים נוחים וזולים (150-300 רופי ללילה)

אחד הנעימים והמומלצים (ויחסית לא יקרים) הוא קריסיס Chrissie’s – מופעל על ידי קריסי – בחורה אנגליה ומוחמאד -בחור מצרי נעים מאוד. שווה מאוד. מסעדת גג נחמדה .

המלון הזה שייך לרמות הביניים – 1000-1500 רופי ויש בו מסעדה לא רעה (ולא טובה במיוחד אבל נעימה לישיבה):

Hotel Ambadi טל. 91-4869-222193-5


קרלה
קרלה
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרי טיולים

אינדקס מדריכי טיולים

כרם שיזף

יין ושמן זית- ענבים טובים עושים יין טוב

יעוץ לבניית טיול והדרכה אישית

קבוצות סגורות, הרצאות, יעוץ לטיולים והכנת תיקי מסע

ייעוץ לארצות ומסלולים.

למקומות שאני מכיר הייטב.

לא ייעוץ פרטני לבתי מלון אלא תיכנון מסלול והכרת הארץ אליה נוסע המתייעץ.

סיני ומצרים, ירדן, הודו, טורקיה ועוד.

שלחו הודעה

tsur@shezaf.net  |  טלפון: 054-4975548

כל החומרים באתר shezaf.net, כתובים, מצולמים מוסרטים או מצוירים מוגנים בזכויות יוצרים ©. אין להשתמש בשום חומר מהאתר למטרות מסחריות, פרסומיות או לכל סוג של תקשורת חזותית, כתובה או אחרת ללא רשות מפורשת בכתב מצור שיזף.