כתבות מהעולם

   

דווה גורש (טורקיה)

עיתונות - כתבות מהעולם

דווה גולש (טורקיה)

התנגשות

באתי לטורקיה, כי ליד איזמיר יש קרב גמלים. זו העונה עכשיו עוד מהזמנים שגמלים היו כלי העבודה המרכזי של הנוודים הטורקמנים שהביאו את טוב המזרח מהודו סין ופרס לקונסטנטינופול, אלא שהשלג גרם לדחיית כמה מהקרבות. אף פעם לא ראיתי גמלים נלחמים. בני אדם כן, אבל גמלים הן הרי חיות אינטלגנטיות. קרב גמלים? אני חייב לראות.
   

דבש משוגע (גרוזיה)

עיתונות - כתבות מהעולם

'זה משפיע מייד?'
'תלוי כמה אתה אוכל.' הוא אמר. גם קסונופון אמר ככה. זו כניראה תשובה ידועה בחלק הזה של העולם.
   
   

הודו - הקומבה מלה

עיתונות - כתבות מהעולםג'ונה אקהרה - נזירי הנחש של שיווא

אל הקומבה מלה. לחגו של הכד. כל שלוש שנים בעיר אחרת. כל 12 שנים באללאהבאד. לזכר 12 הימים בהם נמשך הקרב הנורא בין הטוב לרע. כי כל יום בחייו של בן האלמוות שווה לשנה אצלנו, בני התמותה המתגלגלים. כל 144 שנים נסגר מחזור מיסטי מאז ימי הקרב.
   

קרים

עיתונות - כתבות מהעולם

אלא שפיאודוסיה, ששמה היה במאה ה – 14 קאפה, היתה השער לאחד האסונות הגדולים שידעה אירופה. ב- 1347, באחד ממסעות המלחמה, פגע הדבר במחנהו של קיפצ'ק חאן, אחד החאנים המונגולים. הוא ציווה להטיל את גופות המתים מהמחלה במרגמות לתוך העיר הנצורה, ממית את מגיניה במגיפה. משם הובלה המגיפה על ידי פרעושי העכברושים מכרסמי הגוויות שהיגרו עם האוניות הג'נובזיות לאיטליה. עשרים וחמישה מיליוני בני אדם מתו מהמגיפה השחורה שבתוך כמה שנים השאירה רק שליש מאוכלוסיית אירופה.
   

עומן - ארץ המור והלבונה

עיתונות - כתבות מהעולם

"עד לזמן הזה היו מעבירים את הבשמים מלאוקה קומה אל פטרה ומשם לרינוקורורה השוכנת בפינקיה שליד מצרים ומשם אל העמים האחרים אולם עתה מעבירים את רוב המטענים בדרך הנילוס אל אלכסנדריה. את המטענים המגיעים מערב ומהודו פורקים בנמל מיוס ומשם מעבירים אותם בגמלים עד לקופטוס בתבי (לוקסור) השוכנת על אפיק הנילוס ומשם לאלכסנדריה."
   
   

ניקרגואה

עיתונות - כתבות מהעולם

היא עקמה את האף "בשר צבים-" צודקת. מי מאכיל נסיכה בבשר של צב? "מי משתינו מוצאת חן בעיניך?"
   

החוף האחרון (סיני)

עיתונות - כתבות מהעולם

החוף האחרון (סיני)
דגים מעופפים בנבק

'תפדאל' אמר אחד מהשניים, דייגים שירדו מד'הב למסע דייג של 4 ימים, מחכים לשעות הערב בהן מתקרבים הדגים הגדולים אל החוף. שאלתי כמה עולה קילו דגים בשווקי שארם ונואייבע. 8 או 10 לירות לקילו. ללוקוס לבורי או לשעור. ביניהם עמד סיר מלא אורז ובתוכו דגים  - פרפרונים קטנים.
   
   

ירדן - הסלע האדום

עיתונות - כתבות מהעולם

ליד המדורה ישבו שני בדואים. "תפדלו." אמר אחד מהם. על שפת המדורה היו מונחות שתי חבילות עטופות בנייר כסף. מעבר למדורה הגדולה שבערה באש עליזה ומחממת, במרחק של כמה מטרים, חנה טנדר שמכסה המנוע שלו מורם. אל הסוללה התחברו חוטים שנמשכו אל מכשיר טלוויזיה שעמד על שרפרף קטן, מעביר את החדשות הישראליות בשחור לבן אל יושבי המדורה. "שאי?" עבדאללה מהסעדין מזג מהתה הענברי לכוסות. אורות ישובי הערבה נפרשו מתחת לרכס ג'בל גרון.
   
   

עמוד 2 מתוך 2