כתבות בארץ

רופאים לזכויות אדם

עיתונות - כתבות בארץ

המרפאה של רופאים לזכויות אדם נמצאת ברחוב דרור 9 ביפו בין גלי צה"ל ושוק הפישפשים. נכנסים אליה דרך דלת ברזל. יש שם רופא כללי וגניקולוגיה לנשים, וגם רוקח ובית מרקחת.

אחרי הצהריים מחכים בה עשרות אנשים בשקט לראות רופא. האנשים האלו, רובם נשים וחלקם ילדים, הם פליטים שחיים בישראל. אבל לא רק הם. גם ניצולי שואה ועובדים זרים שאין מישהו אחר שידאג להם.

 

   

החקלאים הקדומים של הנגב

עיתונות - כתבות בארץ


הצבוע טרף את לואיז בשתיים בבוקר. הגורות נבחו סביב השעה הזאת ובשלוש כשקמתי היא כבר לא הייתה ומסביב לבית היו רק עקבות הצבוע. הירח האיר את הכרם ואחר כך שקע לאיטו מעבר לרכס שמצפון לחלק העליון של נחל צין, זה שכביש 171, שנוסע מצומת הרוחות שליד בה"ד 1, עובר מצפון לו לכיוון בורות לוץ, הר חריף והגבול המצרי.
   

האלכוהול הטוב של הים תיכון

עיתונות - כתבות בארץ

הנוזלים שמרכיבים את הים התיכון: בירה, רצינה, ערק, רקי, אוזו, פסטיס, בוחה, פורטו

 

   

לצוד קרקל

עיתונות - כתבות בארץ"התשובה היא שלילית." אמר קולו של דובר הרשות מתוך הטלפון. "אין לך אישור לצלם בשמורת שיזף."
"למה?"
"לא יודע." אמר דובר רשות שמורות הטבע והגנים, "אבל זה מה שאמרו לי ממחוז דרום."
"אני יכול לקבוע איתם ישיבה?"

"הם יושבים מחרתיים באילת."
"אה-" אמרתי וטסתי לאילת.

   

העיר - האיש שעשה את העיר הלבנה

עיתונות - כתבות בארץ

העיר - האיש שעשה את העיר הלבנה
מפת תל אביב 1948
"מי הירשה דבר כזה?" שאלתי.
"לא הירשה, דרש." אמר ניקי. מגלה איפה מצא את המפתח לעיר הלבנה.
   

העיר - ללכת על המים - הטיילת הגדולה מהחלומות

עיתונות - כתבות בארץ

העיר - ללכת על המים - הטיילת הגדולה מהחלומות
שרתון

הדבר המוצלח ביותר בתל אביב הוא הטיילת. אם כי היא, כמו הרבה דברים במציאות הישראלית, הרבה פחות טובה ממה שהיתה יכולה להיות. הצלחתה הכבירה רק מוכיחה מה היא צריכה להיות.
   
   

דגים שטים על העצים והחתול מטיל ביצים

עיתונות - כתבות בארץ

"מאיפה הדג הזה?" שאלו אותי שני דייגים שירדו אל המזח מהמדרון. עג'מי מוארת באור המקוטב והמוזר של שמי סערת החורף.
"קפץ למזח."
"כזה גדול? מה הוא עשה פה?"
"אין לי מושג בקשר אליו, אני יודע אבל מה אני הולך לעשות ממנו."
   

הבשורה על פי נצרת

עיתונות - כתבות בארץ

הבשורה על פי נצרת
נצרת - הבשורה
"אתה מבין את העיר הזאת?" שאל אותי ד'הר כשעמדנו על מרפסת הבית שבנה הסבא שלו מול כנסיית הבשורה " ללורד ( Lourdes ) שבצרפת באים כל שנה מליוני תיירים כי מישהי חלמה שהיא ראתה את מרים ולפטימה שבפורטוגל עוד כמה מליונים כי איזה ילדה קטנה דיברה לפני פחות ממאה שנים עם הבתולה הקדושה. ופה? כאן ישו האמיתי התהלך, פה הוא חי את רוב חייו הבוגרים. מריה חיה פה. ויוסף. וכמה תיירים מגיעים לפה בשנה? אבל כשאני מביט בנוף אני מבין למה ומוחק את הבניינים שאני לא רוצה לראות, את מפלצות הבטון שמסתירות את ההרים."
   

דג הפיל

עיתונות - כתבות בארץאחד המרכיבים החשובים ביותר בביטחון ישראל הוא דג. לא הליוויתן (רעו של שור הבר מגן עדן), גם לא הדולפין החכם והצחקן (שמשמש שירותי ביון ואבטחת נמלים ברחבי העולם) ואפילו לא הכריש או הגפילטע פיש אלא דג קטן עיוור ורועד שחשיבותו למרות גודלו ( שאינו עולה על 20 סנטימטרים ) רבה בהרבה מזו של מפלגת הגימלאים.
   

הר האלוהים

עיתונות - כתבות בארץ


צ
יורי סלע בהר כרכום

"ולמה דווקא ההר הזה?"
"מסורת. לכל מיני עמים. לפני כמה שנים פרסמתי סברה כי בגלל הצור הנהדר שיש פה הוא הפך לקדוש לפני 15 אלף שנה. הייתי משוכנע בזה, היום לא כל כך, אבל אין לי הצעה אחרת."
   

עדנאן אל ע'ול

עיתונות - כתבות בארץ


ב-1936 פרצו המאורעות, או המרד הערבי. סבא אל ע'ול לקח את המטה שהחליף עם סבא שקולניק והתיישב במרכז הכפר, על אם הדרך שהובילה למזכרת בתיה היהודית. הוא הניח את המטה לידו ועל ברכיו הניח את רובה הציד, מודיע לאנשי הכפר שמי מביניהם שרוצה ללכת ולפגוע ביהודים יצטרך לעבור דרכו.
   

לאן נעלמו הנמרים

עיתונות - כתבות בארץ

"אם רוצים לגדל יהודים רוסים או לא יהודים וזה מפלט לכל החלכאים והנדכאים מהעולם - ודאי שאין מקום לנמרים." אומר פרופסור יורם יום טוב.      
ואיך משמרים את הנמרים?
"אני מקווה שלא איחרנו." אמר אלון רייכמן "המצב היום הרבה יותר גרוע מזה שלפני 10 שנים. עין גדי היא הדוגמא -  פעם היו 4-5 נמרים בשמורה כל יום, היום, פעם בחודש יש סימנים של נמר.
   

העלמות בערבה

עיתונות - כתבות בארץ


פרשנו את המזרונים ואת שקי השינה על משטח סלע. המשטח היה בפיתול קניוני של הנחל, מצוקים ירדו עשרות מטרים אל האפיק. הבטתי במורד הוואדי, עיניים ירוקות של בעל חיים הביטו בי. נמר? צבוע? שועל? דורבן? העיניים הביטו בי והמשיכו במעלה. לא אכלנו. לגמנו לגימה קטנה מהבקבוק ורוח קרירה וחרישית נכנסה מתחת לשקי השינה והמתיקה את שנתנו.


   

עזה. כיסופים

עיתונות - כתבות בארץ


"לאן?" שאל טאלב שנהג במונית הצהובה ואני ביקשתי שיביא אותי אל הקדרים. הקדרים הם זיכרון ישן שלי מעזה.
   

ג'בל עזזמה ורמת חובב

עיתונות - כתבות בארץ

הסוברו האפור של לאבאד ירד ממעלה הכביש שסופו טורבינת הגז שמספקת חשמל למפעלים של רמת חובב. "אל תשאיר ככה את האוטו." הוא אמר כשראה אותי, "אתה יכול להשאיר אוטו ליד כל אוהל או צריף של העזזמה ולהגיד שאתה מסתובב - אבל לא סתם ככה."
"גונבים?"
"כן." הוא אמר.
"מי?"
"לא יודע."