ברית העקרבים

עיתונות - טורים אישיים


בארבע הפעמים בהן נסע ביבי נתניהו לבקר את ולדימיר פוטין במוסקבה הוא נסע כדי למכור גז. גז נמצא בבסיס סיפור הברית הלא סבירה בין טורקיה רוסיה וישראל. הגז של מאגר ליוויתן.

מכיוון שעם צניחת מחירי הגז בעולם גילוי ההידרו גז- אותו גז שכלוא בקרח במדף היבשתי של הקטבים וצפון העולם, גילוי המאגר המצרי הגדול וההבנה שרוב מאגר תמר הולך לשוק הישראלי הלכוד במחירי עתק, משכה נובל אנרג'י את ידיה מהשקעות נוספות וויתרה על פיתוח מאגר ליוויתן. ביבי נסע בשנה האחרונה על מנת למכור את המרגר לגז פרום – חברת הגז הרוסית שנמצאת תחת שליטתו של פוטין.
גזפרום, שרואים לנגד עיניהם (הרואות דרך עיניו של פוטין) את השליטה באנרגיה אותה צורכת אירופה, רצו מאוד את הגז. זה לא היה יכול להיות כל עוד האמריקנים היו מעורבים וחשבו שהגז של ליוויתן יעשיר את קופתה של נובל אנרג'י, אבל מרגע שהבינו שזה יעלה להם ולא יועיל להם, וויתרו על הגז לטובת הרוסים, בעקימת אף, מכיוון שהם מודעים לגיאופוליטיקה ולאסטרטגיה הרוסית שרוצה לשלוט באירופה.
מהות העיסקה פשוטה- גז פרום תפתח את השדה, הכסף יגיע לרוסים ולבעלי הזיכיון הישראלים, מעט ממנו לממשלת ומדינת ישראל וגז פרום תבנה צינור שיזרים את הגז להאב הטורקי שנמצא במרחק של 200 קמ מהשדה. ליוויתן הוא שדה שנמצא צפונית לחיפה, די קרוב לקפריסין. אם לישראל היתה נאמנות לאירופה, היא היתה הולכת על הקו שמזרים את הגז לקפריסין ומשם דרך הצינור הקפריסאי ליוון.
אבל ישראל של בניימין נתניהו שדואג לטייקוני הגז ולחבר החדש פוטין – רוצה לייצא את הגז כמה שיותר מהר. ולא מן הנמנע שדרך הצינור הזה יעבור גם הגז שהמדינה התירה ליצא מתמר למרות שהדבר פוגע בעצמאות האנגרטית הישראלית. זה פשוט הקו המהיר הזול והפשוט לייצוא הגז. כולם מרוויחים. הרוסים, הטורקים והטייקונים הישראלים. יש רק שני מפסידים מהסיפור הזה- האירופאים והישראלים. הישראלים, כעם ומדינה לא יהנו מהכסף ומהגז. הם גם מפקידים את עתידם האנרגטי בידי הרוסים והטורקים – שני עמים שאין להם תעודות יושר מוסר או סנטימנט. והאירופאים – שבמקום לקבל גז מישראל דרך יוון ימשיכו להיות בני ערובה של הרוסים והטורקים שהראו רק לפני כמה חודשים כמה אכפת להם מאירופה – אלו בהפציצם כל מה שזז בסוריה, גורמים למנוסה של פליטים אותם הטיחו הטורקים בכל כוחם באירופה – הרוסים על מנת לגרום לאירופה להפסיק את הסנקציות שמפילות את הכלכלה הרוסית והטורקים על מנת ללחוץ על האירופאים לקבל את הטורקים ליבשת ולסחוט מהם כסף.
ולמה ישראל צריכה להתלבט?
כי את הצי ששומר על אסדות הגז מממנים האירופאים. ליתר דיוק הגרמנים שמממנים צוללות, ספינות משמר וספינות טילים ובונים אותם עבור הצי הישראלי שאת אחזקתו בשוטף מממנים אזרחי מדינת ישראל שלא נהנים מברית העקרבים הרוסית-טורקית ישראלית.
ולמה עקרבים? סיפור ישן על עקרב שרצה לחצות נהר וביקש מהצפרדע שתיקח אותו על גבו. לא אמרה הצפרדע, אתה תעקוץ אותי. אין לי שום אינטרס אמר העקרב, אל תהיה טיפשה, אני רוצה להגיע לצד השני ואיזה ייתרון יהיה לי  מלהטביע אותך ולטבוע בעצמי? צודק אמרה הצפרדע והתחילה לשחות עם העקרב על הגב. באמצע הנהר עקץ אותה העקרב. למה? חירחרה הצפרדע בכוחותיה האחרונים.
ככה אני.  אמר העקרב בעודו שוקע עם הצפרדע.
אילו הנשמות הפועלות. שני עקרבים וצפרדע אחת.

הוספת תגובה


Security code
רענן