טורים אישיים

יתרונות צום יום הכיפורים וספר היהודים

עיתונות - טורים אישיים

 

יש דברים מצוינים ביום כיפור. לא אוכלים ולא נוסעים . יום של הסתכלות פנימה. של צום שמזקק את הנשמה. ולא רק.

השבוע ישבתי עם רופא גריאטרי והוא אמר לי שמוכח שרעב מאריך את החיים, שכשלא אוכלים משתחררים נוגדי חמצון כבירים ומועילים ובגלל זה הוא צם ביום כיפור. יש קשר בין צום לאריכות ימים. מה שמראה שאלוהים נמצא לא רק ביש, אלא גם באין.  הרופא הביא כדוגמא את ניצולי מחנות הריכוז. האיש הזקן ביותר בעולם (113) היה בוגר אושוויץ והשתתף בצעדת המוות. הוא נפטר לפני שנתיים וחודש  בחיפה. הוא היה צלול עד יום מותו. כשהשתחרר בסוף המלחמה שקל 35 ק"ג. רבים מיוצאי מחנות ההשמדה חיו חיים ארוכים, אולי  כי הם שרדו בשל מזל ואופי גמיש ובשל יכולתם להפוך את הרעב לכלי לחיים ארוכים. צודק יאיר גולן. תהליכים. חכמים היהודים שצמים ביום כיפור.

השבוע גם שהה בביתי חבר יהודי צרפתי, איש טלוויזיה רב זכויות שעשה פעם סדרה על היהודים עבור ערוץ ארטה ARTE הצרפתי-גרמני. בשלושת הפרקים הראשונים שלו, הוא דבק בתיאוריה המקובלת במחקר הארכיאולוגי שאי אפשר להוכיח כלום. לא את אברהם, יצחק ויעקוב (ולא את מלאך אלוהים הולך מכות או מכניס את שרה להריון), לא את הגלות במצרים ואת היציאה ממנה, לא את משה ולא את מעמד הר סיני. בשלושה פרקים הוא סקר את כל ההמצאות  הדמיון היהוד י שאי אפשר להוכיח ואי אפשר לשלול.

כשהגיש את הפרקים לארטה ARTE, חיככו האנטישמים הצרפתים בידיהם . איזה יופי. הינה היהודי מודה בעצמו ששום דבר לא נכון אצל היהודים האלו. שום דבר לא היה ולא ניברא.

ואז בא הפרק הרביעי, זה שעוסק בתנ"ך. שכנראה נחתם במאה השנייה לפני הספירה בימי החשמונאים.

ועל זה, כמו שאמר  החכם, אין מחלוקת. יש תנ"ך והיהודים הם אלו שחיברו את התנ"ך. חבורה מוכשרת וחכמה, ישבה, קיבצה וערכה את הטקסטים בארץ ישראל שבה  גרו, הם ואבותיהם.

אם יש כינוי אחד שמתאים לנו זה ארץ התנ"ך. וסיפורי התנ"ך יפים גם אם הם אגדות או הדים לדברים שקרו או שלא קרו. זה כתוב וערוך כל כך בחן ובחוכמה עם איזון בין סיפורי הרפתקאה, נסים, סיפורי אהבה, שירה, פילוסופיה וכל מה שעולה על הדעת. מלאכת מחשבת.

וייתכן אפילו שיש אלוהים כמו שמציע התנ"ך. או שאין. אבל למי אכפת כשהספר מוצלח כל כך ויש גיבור על כליכול שאוהב ושונא ויש סיפור ברור של עם שיוצא ובא וכובש ומתנחל? פלא שהוא נהיה רב מכר?

ואין מחלוקת מי כתב את התנ"ך ואיפה הוא נכתב. וכמעט שאין מחלוקת (מדעית) מתי. פה. לפני 2200 שנים.

ושם, בספר החכם הזה, רב המכר ההיסטרי מאז כתיבתו, יש גם כמה מילים על  מוסר. יש האומרים שהיהודים הם שהמציאו את פילוסופית המוסר. ואת יום הכיפורים. יום הכיפורים, כמו השבת ועשר המצוות – הוא חוק יסוד. לא המצאה רבנית.

והוא לגמרי אישי ולכן הוא מדבר לכל אחד ואחד מאתנו -  יום של צער וחרטה פרטית על טיפשות והבטחות מטומטמות שיצאו מפיך בין כיפור לכיפור.

יש האומרים שהיהודים שומרי המסורת הם נושאי הלפיד ולכן אנחנו מממנים אותם כדי שלא ייכלו חוכמה ומוסר מהארץ, שהם מצילים אותנו. אז אומרים. לפעמים מתחת לכיפה גדולה יש מוח קטן חסר מוסר. למזלנו ניתן יום כיפור לכל היהודים. לחכמים ולטיפשים, לשומרי המוסר ולאל שלא מבינים מהו.

היום היפה הזה, שבו אנחנו רק יכולים להצטער על טעויות ודברי הבל, ניתן לנו על ידי מחברי התנ"ך כרטרוספקטיבה שנתית. מועד ב' רב שנתי למחיקת אווילות ורעות רוח.

עם גדול היהודים. ייחודי. אין כמוהו בגויים. יודע לתקן טעויות ולהתנצל על דברי הבל.

אה סמוטריץ'?

   

שדה התעופה האנטי ציוני הראשון

עיתונות - טורים אישיים

לפעמים נדמה שלכל כיוון שאתה מביט בארץ הזאת אתה רואה רק טיפשות וביזה. כאילו היתה פה מלחמה וכל החכמים והיכולים נפוצו לכל רוח וכל האווילים ועושי העקום השתלטו על המקום. מדינת ישראל, לעיתים, תכופות יותר ויותר, נראית כמדינה באופסייד, כאילו הבטת במשקפת לא מאופסת. מדינה מטושטשת.

עמק יזרעאל הוא ערשה של התנועה הציונית. אין משל גדול יותר לתנועה הציונית מהרס הערש. מאחד המקומות היפים בעולם, הוא הופך לערימת גרוטאות עם איים של מושבים וותיקים, קיבוצים, שכונות וערים שביניהם נבנים בלי הפסקה קניונים מטופשים ומכוערים, כביש 6 ומחלפיו קורעים לו את הצורה והרכבת הקימה את תחנותיה המטופשות באמצע שום מקום.

   

השפד"ן! חרא של אוכל

עיתונות - טורים אישיים


טעיתי כמובן. הוא בא להאכיל אותנו חרא ושנשלם על זה.

 

   

הבגידה

עיתונות - טורים אישיים

באמצע דצמבר 2016, כשנפלה מזרח חאלב המופצצת לאבק, שכונה אחרי שכונה בפני כוחות רוסיים מיוחדים, מליציות שיעיות לבנוניות, איראניות ועלאוויות, התברר שהעולם לא שווה הרבה.
שאין ערך לנאט"ו, לאו"ם ולארצות הברית של אמריקה. שאין דבר כזה עולם חופשי ושהעולם שבוי, מופקר ומבוהל. שיכול אדם להפוך לאבק, ילדיו להתפוצץ ונשותיו להירמס ואף אחד לא יזיז אצבע.

 

   

בואו לעזה

עיתונות - טורים אישייםבואו לעזה. כי עכשיו, אחרי שליברמן הלך כדי לחזור בגלגול אחר, והשאר דבקים בכיסאותיהם כי הם כיסאות יקרים ומזהב, רק  ביבי נשאר לנו. ועזה. רק תופחת והולכת, מתקרבנת ומקרבנת ומחרבנת לנו ולה את החיים. בואו לעזה.
   

מכתב לחולדאי

עיתונות - טורים אישיים

חולדאי ואני מכירים 20 שנה. אף פעם לא היינו חברים. הוא בא מהקיבוץ, הצבא והגימנסיה להיות ראש העיר תל אביב יפו ואני באתי מהעיר, מהגימנסיה, מהספרות והעיתונות והייתי תושב יפו.

ומכיוון שהוא בא אחר כך - ניתן לומר שהעברתי אותו טירונות. באותה תקופה הייתי יו"ר של עמותה בשם: "יפו יפת ימים". יפו הייתה ליוויתן מת. שלד של ליוויתן. עיר הרוסה וריקה, פושעת ומוזנחת שנותקה מתל אביב, עם מדרון זבל שהמדינה והעיריות הקודמות שפכו עליה במשך למעלה מעשרים שנים.

ייצרנו תוכניות איך להפוך את יפו למה שהיא היום ובאנו עם התוכניות לעירייה, צועקים ומושכים באוזניה.

   

מרקל והעקרבים

עיתונות - טורים אישיים

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מגיעה היום (ד') לישראל. למה היא באה לפגוש ראש ממשלה שמאכיל אותה צפרדעים חדשות לבקרים? כדי לסגור ולהחליק עסקאות. פוליטיקה בינלאומית היא קודם כל כסף ואינטרסים ורק אחר כך חיבה או דחייה, אם בכלל.

 

   

כל נדרי

עיתונות - טורים אישיים

אני, כהרבה יהודים אחרים, אוהב את כל נדרי. מכיוון שזו תפילה עתיקה שמקורותיה בבליים ומטרתה לשחרר את האדם מכבלים. להוציא לחופשי. ומכיוון שכך, היא העלתה את חמתם של השמרנים כבר בתקופת הגאונים (לפני 1500 שנים).

השמרנות היא אחותם הבכירה של האטימות הפחד והשקר שמסתתרים מאחורי גבה. אם יש מקום של אפילה, שם נמצאת השמרנות. השמרנות היא הרעלה השחורה, הפיאה הנוכרית לנשים, הצ'אדור הפרסי, סיבוב הגב לשירת נשים, ההערות על תלבושת שלדעת השמרנות היא  מישהי לא צנועה מספיק.

השמרנות הפכה לבון טון של השלטון הישראלי, וכדרכם של דברים טובים, הם דולפים ממסדרונות השלטון, ואם לא אוטמים מיד ומזמינים שרברב רב תועלת לסגור את הדליפה, זה נוזל לרחובות וממלא את הארץ.

   

שלום רוצח. ברוך הבא לישראל!

עיתונות - טורים אישיים

מנילה היא אחת הערים האיומות בעולם. אם לא האיומה בהן. ייתכן שנשיא הפיליפינים, דוטרטה, הגיע לכאן על מנת לכרות ברית מדינות אחיות עם ישראל, שעושה רושם שהיא בדרך להיות פיליפינים של המזרח התיכון.

יש מעט ארצות בעולם שבהן יש אומללות ועוני נוראים יותר ממנילה בירת הפיליפינים. הנסיעה משדה התעופה אל מרכז העיר, או יותר נכון אל אחד מהרבעים שבהם ישנים לבנים, היא נסיעה דרך עיר צפופה עם תשתיות עלובות, עם מאות אלפי נערות, נערים ובני המין השלישי והרביעי שמציעים את עצמם תמורת כמה שקלים לכל סוג של מסאג', משכב או פיתוי ומדוח. אין פה אפילו את החינניות הסליזית התאילנדית. שוק בשר מדמם.

   

על הפחדנות

עיתונות - טורים אישיים

שופטי בית המשפט הגבוה לצדק, שופטיה העליונים של מדינת ישראל, התלבטו עד שהכריעו מה לעשות לבן דרי, שירה בגבו של צעיר בן 17 לפני כמה שנים. בסוף הכפילו את העונש.

מכיוון שאנחנו יודעים שהעונש על הריגה או על רצח בדרך כלל כבד יותר מתשעה חודשים או כפול מזה, ברור שלא על זה ניתן העונש. והוויכוח בין הרוב למיעוט שהוכרע על חודו של קול (2:1), לא היה על האם החייל ירה בצעיר הלא חמוש והרג אותו מבלי שזה סיכן אותו, אלא האם הוא פחד עד כדי כך שאיבד את עשתונותיו ומקום לחרבן במכנסיו ירה בערבי הצעיר, או שעשה את זה בדעה צלולה והוא סתם פחדן מלידה. בית המשפט קבע כאמור, שבן דרי הוא פחדן מלידה שיצרו גבר עליו ולא הנסיבות המפחידות, ולכן כפלו את עונשו.

   

הטיפש שבחוקרים

עיתונות - טורים אישיים

צילום: משה שי

נחקרתי על ידי כל כך הרבה משטרות וארגוני ביטחון מסביב לעולם, עד שלפעמים נדמה לי שאני החשוד המיידי.

ניתן לומר שאני כמעט אוהב חקירות, הן מאששות את מה שאני חושב על חוקרים. ובעיקר זה מלמד אותי משהו על המדינות בהן אני מבקר.

חוקרי שב"כ בכל מקום כל כך דומים, בעיקר בכך שאין להם  דמיון והם חוקרים אותו דבר. מצרים, ישראלים, לבנונים ופקיסטאנים, טורקים ואמריקנים שואלים את אותן שאלות ומנסים לחשוף את המזיק האולטימטבי.

עיתונאים כידוע הם מזיק רב עוצמה. בעיקר במדינות עלובות שצריכות להסתיר את עליבותן.

   

שקרים נזילים

עיתונות - טורים אישיים


לפני שבועיים קבלתי מכתב במייל שעליו חתומה תמי מרשות המים שמקצצים לי את המים לכרם. שיא העונה, הענבים רגע לפני בציר, הזיתים גדלים והרשות החליטה לקצץ.

ולא רק לי. לכל חקלאי הנגב. לחלקינו הודיעו שתיכף סוגרים את המים ושנתייבש. כמה יפה.

למרות  הקמפיין שהשיקה רשות, ובהמשך לטענותיה לרצף שנות בצורת (שקר ממוחזר) אפשר לקחת בקלות את סיכומי השנה מהתחנה המטאורולגית ולראות שברוב הארץ ירד יותר גשם מהממוצע.

רשות המים, החליטה עוד לפני שהחלו הגשמים, שהשנה היא שנת בצורת. הרשות גם לא תיתן לעובדות לשנות את זה.

 

   

משפט המשוררת

עיתונות - טורים אישיים


מה שמותר לפוליטיקאי אסור למשורר. אסור לו לשקר. אסור לו להסית.

ואסור לו לא לומר את האמת. הפוך מהפוליטיקאי שאם יאמר אמת לא יוכל להיות פוליטיקאי.

ואסור לו, אסור לו בכל חומרת הדין, לומר את האמת על מקור הצער. על מקור הכאב והסבל. לפוליטיקאי מותר. לומר את השקר על מקור הצער והסבל. זו לא שירה. זו פוליטיקה.

   

המיליארדרית

עיתונות - טורים אישיים


כנגד רצוני, ומכיוון שרחלי אידלמן בקשה ולא רציתי להשאיר אותה לבד בכנסת מול מירי רגב וועדת החינוך התרבות והספורט, עליתי לכנסת. אוטובוס ממצפה רמון לבאר שבע, שני לירושלים ושלישי לכנסת. שומרי הכנסת קבלו אותי בפנים מחייכות, שאלו אותי לאיזה טיול אני ממשיך משם והחמיאו לי על דעאש- מסע אל מפתנו של השטן.

מחויך וקל לבב, חשבתי על שומרי הכנסת, אותם אנשים שעושים את מלאכתם נאמנה נגד תיקים וכלי נשק, עומדים אובדי עצות מול הבורים שמנהלים את המדינה, אותם אלו שקנו את הספר בתקופת ההגנה וכמה יפים היו התמלוגים שקבלתי מהוצאת הקיבוץ המאוחד. אח, הימים היפים שלפני מירי רגב.

בישיבה שקדמה לזו שהוזמנתי,  גלגלו חברי וועדת החינוך הורים עם צרכים מיוחדים וזרקו אותם לבכות במסדרונות. קל לשטוף את מסדרונות השיש של הכנסת. אולי כך מחזיקים אותם כל כך נוצצים.

   

שיטפון

עיתונות - טורים אישיים


מעט אנשים יעלו על פסי רכבת הנבלעים במנהרה בידיעה שרכבת עומדת להגיע בזמן הקרוב. אנחנו מודעים לכך למרות שהרכבת הומצאה לפני בערך מאתיים שנה. הרבה פחות מהזמן ששיטפונות  פתע מדבריים סוחפים בדרכם כמעט כל דבר.
   

בשביל מה לנו סופרים אם אנחנו לא יכולים לשלוט בהם?

עיתונות - טורים אישיים

 

סופרים הם המעיין ממנו מגיח הלא מודע של חברה. זה כוחם. זה הכורח שלהם והכוח המניע. יש להם מה להגיד והם חייבים להגיד אותו. אם הם מוכשרים, מגיעים בזמן ולמקום הנכון  ויש מי שמפרסם ודוחף אותם – יש סיכוי שיגיעו לקהלים רחבים. מעטים מהם יכולים, יודעים ויש להם את המזל לעמוד לבד על רגליהם ולהתקבל. לצורך העניין הזה יש את אותה תעשייה גדולה שראשיתה הסופר ולאחריו הלקטור, בית ההוצאה, העורך וחנות הספרים.  ואת הקוראים.

   

עת המלכים

עיתונות - טורים אישיים

זו עונת המלכים. מלכים חריגים ולא צפויים. מלכים שחלקם הומלכו בבחירות דמוקרטיות וחלקם השתלטו על המלוכה דרך השיטה הדמוקרטית. כמעט ניתן לשמוע את הדמוקרטיה העייפה לוחשת בקולו של שמואל הנביא:
וַיֹּאמֶר שְׁמוּאֵל, אֶל-הָעָם, הַשֹּׁאֲלִים מֵאִתּוֹ מֶלֶךְ.  --זֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר יִמְלֹךְ עֲלֵיכֶם:  אֶת-בְּנֵיכֶם יִקָּח, וְשָׂם לוֹ בְּמֶרְכַּבְתּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, וְרָצוּ, לִפְנֵי מֶרְכַּבְתּוֹ.  וְלָשׂוּם לוֹ, שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי חֲמִשִּׁים; וְלַחֲרֹשׁ חֲרִישׁוֹ וְלִקְצֹר קְצִירוֹ, וְלַעֲשׂוֹת כְּלֵי-מִלְחַמְתּוֹ וּכְלֵי רִכְבּוֹ.  וְאֶת-בְּנוֹתֵיכֶם, יִקָּח, לְרַקָּחוֹת וּלְטַבָּחוֹת, וּלְאֹפוֹת.  וְאֶת-שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת-כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם, הַטּוֹבִים--יִקָּח; וְנָתַן, לַעֲבָדָיו.  וְזַרְעֵיכֶם וְכַרְמֵיכֶם, יַעְשֹׂר; וְנָתַן לְסָרִיסָיו, וְלַעֲבָדָיו.  וְאֶת-עַבְדֵיכֶם וְאֶת-שִׁפְחוֹתֵיכֶם וְאֶת-בַּחוּרֵיכֶם הַטּוֹבִים, וְאֶת-חֲמוֹרֵיכֶם--יִקָּח; וְעָשָׂה, לִמְלַאכְתּוֹ.  צֹאנְכֶם, יַעְשֹׂר; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לוֹ לַעֲבָדִים.  וּזְעַקְתֶּם, בַּיּוֹם הַהוּא, מִלִּפְנֵי מַלְכְּכֶם, אֲשֶׁר בְּחַרְתֶּם לָכֶם; וְלֹא-יַעֲנֶה יְהוָה אֶתְכֶם, בַּיּוֹם הַהוּא.  וַיְמָאֲנוּ הָעָם, לִשְׁמֹעַ בְּקוֹל שְׁמוּאֵל; וַיֹּאמְרוּ לֹּא, כִּי אִם-מֶלֶךְ יִהְיֶה עָלֵינוּ.  וְהָיִינוּ גַם-אֲנַחְנוּ, כְּכָל-הַגּוֹיִם; וּשְׁפָטָנוּ מַלְכֵּנוּ וְיָצָא לְפָנֵינוּ, וְנִלְחַם אֶת-מִלְחֲמֹתֵנוּ
   

מלחמת אל ג'זירה

עיתונות - טורים אישיים

את ניתוק היחסים עם קטאר ניתן לראות כמלחמה נגד העיתונות. זו לא מלחמה נגד קטאר, זו מלחמה כנגד אל ג'זירה, אותו ערוץ טלוויזיה ופלטפורמת אינטרנט (AJ+) מעורר המהומות ותומך המהפכות בעולם הערבי. ולכן גם ההתניה שאם תיסגר אל ג'זירה, יסתיים המשבר.

 

   

השועל בלול התרנגולות

עיתונות - טורים אישיים

כתבו עליו בעיתון

המהומה שחולל סרנה בעולם העיתונות היא כאילו היה הוא התרנגול הטיפש שפתח את הדלת לשועל שיכנס ללול ויערוף את ראשי התרנגולים.

והתרנגולים כידוע- קרקרנים וצדקנים מטבעם ועסוקים במלחמות תרנגולים ולא בטבעו וסכנתו של השועל.

ואין ספק מיהו השועל ומיהו שפותה לפתוח את הדלת.

 

   

סגר

עיתונות - טורים אישיים


ביום שני ה-10.4.2017 , ערב פסח, הטיל ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו סגר על אזרחי מדינת ישראל. חתום על הצו  שר התחבורה ישראל כץ, אבל זה כבר הרגל שלטוני, ביבי מצווה ושר זוטר יישא באשמה.
הסגר הוחל מהצהריים על היהודים, ורק בארבע אחרי הצהרים, נזכרה המדינה שגם הערבים הם אזרחים שווי חובות וסגרה את המעבר גם להם.
הסגר החגיגי הוא לא מדרון חלקלק - הוא המכה שחוטף מי שנזרק לתחתית.
הנימוק הוא כמובן אזהרות  מסע. ביטחון.

   

הנפילה. מזרח תיכון כימי תחת הגנה רוסית

עיתונות - טורים אישיים


באמצע דצמבר 2016, כשנפלה מזרח חאלב המופצצת לאבק, שכונה אחרי שכונה בפני כוחות רוסיים מיוחדים, מליציות שיעיות לבנוניות, איראניות ועלאוויות, התברר שהעולם לא שווה הרבה.
שאין ערך לנאט"ו, לאו"ם ולארצות הברית של אמריקה.
שאין דבר כזה עולם חופשי ושהעולם שבוי, מופקר ומבוהל.
שיכול אדם להפוך לאבק, ילדיו להתפוצץ ונשותיו להירמס ואף אחד לא יזיז אצבע.

   

המקלט האטומי של המיוחסים

עיתונות - טורים אישיים

זה קורה מתחת לשכונות המצוקה של ירושלים, כשאין כסף לנכים, אין כסף למובטלים, אין כסף לתרבות. כל הסיבות שבעולם מבקשות לחשוף ולהציף את הפרויקט הבזבזני, הלא מפוקח והלא ראוי הזה ולעצור את היעלמותו של הכסף
פורסם ב- YNET:  07.12.03 , 22:19
   

ארץ האנשים העצובים

עיתונות - טורים אישיים


מפעל חיים. אבל אלכס לא רק מצלם. כי בצילום אתה מצלם – אם אתה צלם- את מה שניכנס לפריים ואתה רואה שהוא צילום, אלא גם רואה את הצילום, ומחבר את האיכות המצטברת. האנשים בצילומים של אלכס ליבק עצובים.

   

המהפכה השמחה

עיתונות - טורים אישיים

יאמרו מי שיאמרו (וכבר אמרו) שזה הוודסטוק ומהפכת הסטודנטים שלנו. נכון. אז מה. קודם כל היא שלנו, דבר שני – היא מהיפות במהפכות שהעזו להתחולל באיזשוהי מאה היסטורית.

וככה היא תיכנס להיסטוריה (אם נשמור עליה) כ"מהפכה השמחה (ראה ערך ויקיפדיה באנגלית):

"Ha-mahapexa Hasmexa (The Happy revolution)"- Israel 2011 or in its nickname- "The nonsense revolution" – When the Israeli nation kicked his government with a great laugh"

 

   

רכבת האש

עיתונות - טורים אישיים


כסף הוא לא תמיד הפיתרון. סוף מעשה במחשבה תחילה.

בואו לא נישפוך מליארדים על קרובי משפחה ומכרים. בואו פעם אחת נעשה את מה שצריך לעשות ונקים לנו אירגון לתפארת.

 

   

מלחמה של אחרים

עיתונות - טורים אישיים

ישראל תמיד אמרה שאינה צריכה צבאות זרים שיילחמו בשבילה אבל זו אולי הפעם המובהקת בה ישראל נלחמת מלחמה של אחרים.
   

על הטיפשות

עיתונות - טורים אישיים


פלנקס של רייטאון

השריפה הגדולה בכרמל הראתה שאנחנו לא מוכנים למרות שצעקנו. וזה שאנחנו לא מוגנים מפני טילים וקטיושות למרות שיש במחסנים את מה שאנחנו צריכים ואנחנו לא פורסים רק בגלל טיפשות אטימות וציניות שר הביטחון ראש הממשלה, הרמטכ"ל ומערכת הביטחון.
הנה הפעם הבאה. רק שממבול הטילים אף אחד לא יציל אותנו והשריפה בכרמל תהיה כסף קטן לידו.

יש גבול לטיפשות?
   
   

קדימה אולמרט

עיתונות - טורים אישיים


בלי שום קשר לנוף, למבצר, לים ולערכי טבע, קבע מנהל התיכנון של מדינת ישראל ב-1986 שלא צריך לבנות בבריכות המלח כדי לפתח את עתלית. שום דבר אמיתי לא השתנה ב-20 השנים האחרונות חוץ מפעילותו הנמרצת של אהוד אולמרט. אחת מהדמויות  העיקריות בהשחתת המדינה ובהפיכת מסגרת חוקיה לפלסטלינה.
   

מלחמה מצויינת

עיתונות - טורים אישיים


צידון 1982 צילום : שלמה אייזנברג

באוגוסט 2006 כתבתי על תוצאות מלחמת לבנון. מה למדנו ממלחמת לבנון? מה שנלמד מהשריפה. כלום. אולי עוד פחות.

העצים יצמחו, תקציבים ישקעו ואנחנו נהיה מוכנים למחר אותו דבר כמו שאנחנו מוכנים לאתמול.

ונתנחם בגשם הגדול של שבוע הבא שישכיח הכל. מתערבים?

   

עמוד 1 מתוך 2