טורים אישיים

המיליארדרית

עיתונות - טורים אישיים


כנגד רצוני, ומכיוון שרחלי אידלמן בקשה ולא רציתי להשאיר אותה לבד בכנסת מול מירי רגב וועדת החינוך התרבות והספורט, עליתי לכנסת. אוטובוס ממצפה רמון לבאר שבע, שני לירושלים ושלישי לכנסת. שומרי הכנסת קבלו אותי בפנים מחייכות, שאלו אותי לאיזה טיול אני ממשיך משם והחמיאו לי על דעאש- מסע אל מפתנו של השטן.

מחויך וקל לבב, חשבתי על שומרי הכנסת, אותם אנשים שעושים את מלאכתם נאמנה נגד תיקים וכלי נשק, עומדים אובדי עצות מול הבורים שמנהלים את המדינה, אותם אלו שקנו את הספר בתקופת ההגנה וכמה יפים היו התמלוגים שקבלתי מהוצאת הקיבוץ המאוחד. אח, הימים היפים שלפני מירי רגב.

בישיבה שקדמה לזו שהוזמנתי,  גלגלו חברי וועדת החינוך הורים עם צרכים מיוחדים וזרקו אותם לבכות במסדרונות. קל לשטוף את מסדרונות השיש של הכנסת. אולי כך מחזיקים אותם כל כך נוצצים.

   

שיטפון

עיתונות - טורים אישיים


מעט אנשים יעלו על פסי רכבת הנבלעים במנהרה בידיעה שרכבת עומדת להגיע בזמן הקרוב. אנחנו מודעים לכך למרות שהרכבת הומצאה לפני בערך מאתיים שנה. הרבה פחות מהזמן ששיטפונות  פתע מדבריים סוחפים בדרכם כמעט כל דבר.
   

בשביל מה לנו סופרים אם אנחנו לא יכולים לשלוט בהם?

עיתונות - טורים אישיים

 

סופרים הם המעיין ממנו מגיח הלא מודע של חברה. זה כוחם. זה הכורח שלהם והכוח המניע. יש להם מה להגיד והם חייבים להגיד אותו. אם הם מוכשרים, מגיעים בזמן ולמקום הנכון  ויש מי שמפרסם ודוחף אותם – יש סיכוי שיגיעו לקהלים רחבים. מעטים מהם יכולים, יודעים ויש להם את המזל לעמוד לבד על רגליהם ולהתקבל. לצורך העניין הזה יש את אותה תעשייה גדולה שראשיתה הסופר ולאחריו הלקטור, בית ההוצאה, העורך וחנות הספרים.  ואת הקוראים.

   

עת המלכים

עיתונות - טורים אישיים

זו עונת המלכים. מלכים חריגים ולא צפויים. מלכים שחלקם הומלכו בבחירות דמוקרטיות וחלקם השתלטו על המלוכה דרך השיטה הדמוקרטית. כמעט ניתן לשמוע את הדמוקרטיה העייפה לוחשת בקולו של שמואל הנביא:
וַיֹּאמֶר שְׁמוּאֵל, אֶל-הָעָם, הַשֹּׁאֲלִים מֵאִתּוֹ מֶלֶךְ.  --זֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר יִמְלֹךְ עֲלֵיכֶם:  אֶת-בְּנֵיכֶם יִקָּח, וְשָׂם לוֹ בְּמֶרְכַּבְתּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, וְרָצוּ, לִפְנֵי מֶרְכַּבְתּוֹ.  וְלָשׂוּם לוֹ, שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי חֲמִשִּׁים; וְלַחֲרֹשׁ חֲרִישׁוֹ וְלִקְצֹר קְצִירוֹ, וְלַעֲשׂוֹת כְּלֵי-מִלְחַמְתּוֹ וּכְלֵי רִכְבּוֹ.  וְאֶת-בְּנוֹתֵיכֶם, יִקָּח, לְרַקָּחוֹת וּלְטַבָּחוֹת, וּלְאֹפוֹת.  וְאֶת-שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת-כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם, הַטּוֹבִים--יִקָּח; וְנָתַן, לַעֲבָדָיו.  וְזַרְעֵיכֶם וְכַרְמֵיכֶם, יַעְשֹׂר; וְנָתַן לְסָרִיסָיו, וְלַעֲבָדָיו.  וְאֶת-עַבְדֵיכֶם וְאֶת-שִׁפְחוֹתֵיכֶם וְאֶת-בַּחוּרֵיכֶם הַטּוֹבִים, וְאֶת-חֲמוֹרֵיכֶם--יִקָּח; וְעָשָׂה, לִמְלַאכְתּוֹ.  צֹאנְכֶם, יַעְשֹׂר; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לוֹ לַעֲבָדִים.  וּזְעַקְתֶּם, בַּיּוֹם הַהוּא, מִלִּפְנֵי מַלְכְּכֶם, אֲשֶׁר בְּחַרְתֶּם לָכֶם; וְלֹא-יַעֲנֶה יְהוָה אֶתְכֶם, בַּיּוֹם הַהוּא.  וַיְמָאֲנוּ הָעָם, לִשְׁמֹעַ בְּקוֹל שְׁמוּאֵל; וַיֹּאמְרוּ לֹּא, כִּי אִם-מֶלֶךְ יִהְיֶה עָלֵינוּ.  וְהָיִינוּ גַם-אֲנַחְנוּ, כְּכָל-הַגּוֹיִם; וּשְׁפָטָנוּ מַלְכֵּנוּ וְיָצָא לְפָנֵינוּ, וְנִלְחַם אֶת-מִלְחֲמֹתֵנוּ
   

מלחמת אל ג'זירה

עיתונות - טורים אישיים

את ניתוק היחסים עם קטאר ניתן לראות כמלחמה נגד העיתונות. זו לא מלחמה נגד קטאר, זו מלחמה כנגד אל ג'זירה, אותו ערוץ טלוויזיה ופלטפורמת אינטרנט (AJ+) מעורר המהומות ותומך המהפכות בעולם הערבי. ולכן גם ההתניה שאם תיסגר אל ג'זירה, יסתיים המשבר.

 

   

השועל בלול התרנגולות

עיתונות - טורים אישיים

כתבו עליו בעיתון

המהומה שחולל סרנה בעולם העיתונות היא כאילו היה הוא התרנגול הטיפש שפתח את הדלת לשועל שיכנס ללול ויערוף את ראשי התרנגולים.

והתרנגולים כידוע- קרקרנים וצדקנים מטבעם ועסוקים במלחמות תרנגולים ולא בטבעו וסכנתו של השועל.

ואין ספק מיהו השועל ומיהו שפותה לפתוח את הדלת.

 

   

סגר

עיתונות - טורים אישיים


ביום שני ה-10.4.2017 , ערב פסח, הטיל ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו סגר על אזרחי מדינת ישראל. חתום על הצו  שר התחבורה ישראל כץ, אבל זה כבר הרגל שלטוני, ביבי מצווה ושר זוטר יישא באשמה.
הסגר הוחל מהצהריים על היהודים, ורק בארבע אחרי הצהרים, נזכרה המדינה שגם הערבים הם אזרחים שווי חובות וסגרה את המעבר גם להם.
הסגר החגיגי הוא לא מדרון חלקלק - הוא המכה שחוטף מי שנזרק לתחתית.
הנימוק הוא כמובן אזהרות  מסע. ביטחון.

   

הנפילה. מזרח תיכון כימי תחת הגנה רוסית

עיתונות - טורים אישיים


באמצע דצמבר 2016, כשנפלה מזרח חאלב המופצצת לאבק, שכונה אחרי שכונה בפני כוחות רוסיים מיוחדים, מליציות שיעיות לבנוניות, איראניות ועלאוויות, התברר שהעולם לא שווה הרבה.
שאין ערך לנאט"ו, לאו"ם ולארצות הברית של אמריקה.
שאין דבר כזה עולם חופשי ושהעולם שבוי, מופקר ומבוהל.
שיכול אדם להפוך לאבק, ילדיו להתפוצץ ונשותיו להירמס ואף אחד לא יזיז אצבע.

   

המקלט האטומי של המיוחסים

עיתונות - טורים אישיים

זה קורה מתחת לשכונות המצוקה של ירושלים, כשאין כסף לנכים, אין כסף למובטלים, אין כסף לתרבות. כל הסיבות שבעולם מבקשות לחשוף ולהציף את הפרויקט הבזבזני, הלא מפוקח והלא ראוי הזה ולעצור את היעלמותו של הכסף
פורסם ב- YNET:  07.12.03 , 22:19
   
   

ארץ האנשים העצובים

עיתונות - טורים אישיים


מפעל חיים. אבל אלכס לא רק מצלם. כי בצילום אתה מצלם – אם אתה צלם- את מה שניכנס לפריים ואתה רואה שהוא צילום, אלא גם רואה את הצילום, ומחבר את האיכות המצטברת. האנשים בצילומים של אלכס ליבק עצובים.

   

המהפכה השמחה

עיתונות - טורים אישיים

יאמרו מי שיאמרו (וכבר אמרו) שזה הוודסטוק ומהפכת הסטודנטים שלנו. נכון. אז מה. קודם כל היא שלנו, דבר שני – היא מהיפות במהפכות שהעזו להתחולל באיזשוהי מאה היסטורית.

וככה היא תיכנס להיסטוריה (אם נשמור עליה) כ"מהפכה השמחה (ראה ערך ויקיפדיה באנגלית):

"Ha-mahapexa Hasmexa (The Happy revolution)"- Israel 2011 or in its nickname- "The nonsense revolution" – When the Israeli nation kicked his government with a great laugh"

 

   

רכבת האש

עיתונות - טורים אישיים


כסף הוא לא תמיד הפיתרון. סוף מעשה במחשבה תחילה.

בואו לא נישפוך מליארדים על קרובי משפחה ומכרים. בואו פעם אחת נעשה את מה שצריך לעשות ונקים לנו אירגון לתפארת.

 

   

מלחמה של אחרים

עיתונות - טורים אישיים

ישראל תמיד אמרה שאינה צריכה צבאות זרים שיילחמו בשבילה אבל זו אולי הפעם המובהקת בה ישראל נלחמת מלחמה של אחרים.
   

על הטיפשות

עיתונות - טורים אישיים


פלנקס של רייטאון

השריפה הגדולה בכרמל הראתה שאנחנו לא מוכנים למרות שצעקנו. וזה שאנחנו לא מוגנים מפני טילים וקטיושות למרות שיש במחסנים את מה שאנחנו צריכים ואנחנו לא פורסים רק בגלל טיפשות אטימות וציניות שר הביטחון ראש הממשלה, הרמטכ"ל ומערכת הביטחון.
הנה הפעם הבאה. רק שממבול הטילים אף אחד לא יציל אותנו והשריפה בכרמל תהיה כסף קטן לידו.

יש גבול לטיפשות?
   
   

קדימה אולמרט

עיתונות - טורים אישיים


בלי שום קשר לנוף, למבצר, לים ולערכי טבע, קבע מנהל התיכנון של מדינת ישראל ב-1986 שלא צריך לבנות בבריכות המלח כדי לפתח את עתלית. שום דבר אמיתי לא השתנה ב-20 השנים האחרונות חוץ מפעילותו הנמרצת של אהוד אולמרט. אחת מהדמויות  העיקריות בהשחתת המדינה ובהפיכת מסגרת חוקיה לפלסטלינה.
   

מלחמה מצויינת

עיתונות - טורים אישיים


צידון 1982 צילום : שלמה אייזנברג

באוגוסט 2006 כתבתי על תוצאות מלחמת לבנון. מה למדנו ממלחמת לבנון? מה שנלמד מהשריפה. כלום. אולי עוד פחות.

העצים יצמחו, תקציבים ישקעו ואנחנו נהיה מוכנים למחר אותו דבר כמו שאנחנו מוכנים לאתמול.

ונתנחם בגשם הגדול של שבוע הבא שישכיח הכל. מתערבים?

   

שאח

עיתונות - טורים אישיים


שאח הוא (כניראה)  המצאה הודית שהגיע למערב דרך פרס. בערך כמו החיזבאללה אלינו. יש האומרים שאומן מנצח כי הוא לא עושה טעויות. רב אומן הוא מי שמסוגל ליצפות שלושה מהלכים קדימה. בואו ננסה להיות רק אומנים.
   

ביקורת התבונה הטהורה - גוגל, אולמרט, פרץ ונסאראללה

עיתונות - טורים אישיים

המלחמה הפתיעה אותנו. שוב לא היינו מוכנים. השלום הרדים אותנו. חוסר המידע המודיעיני. הפחד להיסתבך במשהו שכל כך היה לנו קשה לצאת ממנו. תקופת השלום הארוכה גרמה לנו למנות אלוף פיקוד צפון בינוני, רמטכ"ל לא מתאים, מפקד עוצבה חסר דמיון ולהמשיך להזניח את קו המוצבים חסר הגיבוי, את התירגולות.
   

המרד הבדואי בנגב

עיתונות - טורים אישיים


מישהו סיפר לי בזעזוע על ההתפשטות הבדואים בבקעות באר שבע וערד. הציונים לא רואים איום בחוות הבודדים בנגב או ביישובים שמיועדים להרוס שמורת ומרחב פתוח בבטון ואספאלט, הם רואים איום באוהל ופחון שניתנים להסרה ב- 10 דקות.
ההצעה החדשה של המועצה לביטחון לאומי היא לרכז את הבדואים. מה שהבדואים רואים בתור טרנספר.
יש לדבר הזה תקדימים. שום מדינה לא אוהבת נוודים. אלא שהבדואים לא נוודים. הם תושבי קבע. אזרחי המדינה שהמדינה תמיד התעלמה מהם ומצרכיהם.
   
   
   
   
   

ההווה

עיתונות - טורים אישיים

ב-31 למאי 2010 התעוררתי בחמש וחצי בבוקר. לא יכולתי לישון יותר. וכשניכנסתי למחשב, סביב 6 בבוקר, כבר דיממו החדשות על המסך. אין לי מושג מה העיר אותי. אין לי מושג מה יעיר אותנו.
זה טור שנכתב באוקטובר 2000, בחודש הראשון של האינתיפדה המדממת ההיא.
שום ד בר לא השתנה. אותה אלימות. אותה איוולת. אפילו אותו שר ביטחון.
במה הסתבכנו עכשיו?
לא הסתבכנו. סיבכנו את עצמנו. מה שהיה הוא שיהיה. עד שניקח את גורלנו בידינו ונשלוט בו ולא נניח לטפשים מחוכמים לנהל אותנו.

   

העיר - ברית החלשים

עיתונות - טורים אישיים


דמוקרטיה היא הדרך בה בחרו להתאגד החלשים על מנת שהבריונים וחסרי המוסר לא יידרסו אותם. זו ברית החלשים. ולכן מחפשים תמיד החלשים לבחור שליט חזק, רודף חוק ובעל מוסר. וזו הסיבה שכל מי שהוא בעל זרוע ובעל כסף או שררה שונא את הדמוקרטיה ומשתדל לעקוף אותה ואת חוקיה ולתמוך באיש שלו כדי שזה ישרת אותו ולא את הברית.