איכות סביבה-העיר והכלבים

הרעלת גז- מכת חשמל

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים


מעט פעמים בחיי כתבתי נגד עיתונאים אחרים, במיוחד נגד עיתונאים שאני מחבב ומעריך, גם כי השילוב של "הארץ" ו"דה מרקר" הוא בדרך כלל עיתונות טובה. כתבתי בשני העיתונים. אבל שני העיתונים האלו אחראים על שיתוף פעולה מסוכן עם תכניות הממשלה. תכניות שהביאו לנזק ומביאות את המשק ואת המדינה אל סיפו של אסון.
   
   

כיכר העיר ריקה

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים


מה יוצר את מה היא שאלה ישנה. האם העיר יוצרת את האנשים או האנשים יוצרים את העיר? ברור שבהתחלה מישהו בנה משהו ועוד משהו ודי מהר, כמו במקרה של תל אביב, שתוך 20 שנה העיר היתה כמעט עשויה, היא השפיעה על בניה שבנו אותה והיום תל אביב משפיעה עלינו יותר ממה שאנחנו משפיעים עליה למרות שנדמה לנו שאנחנו עושים את העיר.

   

יותר חשמל פחות עמל

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים


זאת אומרת שחברת החשמל, רק בכסף, מבזבזת כל שנה בין שלושה לחמישה מליארד ₪ על חשמל שלא צריך. ולא כללנו בזה שטח של תחנות חדשות, חימום האטמוספרה וזיהום, אתם יודעים, מחלות ריאה, סרטן ועוד כל מיני דברים שנגד מקלות עישון קטנים בהרבה מתנהלת מלחמת עולם בכל פאב ומסעדה.

   

מים חיים

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים
70% מגוף האדם הם מים. מים הם לא מוצר יסוד. בלי מים אין חיים. שלושה ימים בלי מים הם מוות בטוח. ולכן אפשר להפחיד אותנו עד מוות ולשקר לנו בעזות מצח. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמינו לקחת צ'אנסים.

   

גניבת המים

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים

מי אמר שאין מים? כתבת תחקיר מבט שני

zambezi_6838

נניח שמחר מודיע המשרד לאיכות הסביבה שמצב האוויר אצלנו קטסטרופאלי, אבל במקום לסגור את הזיהומים,

ולשים פילטרים, היו מקימים מפעל לבלוני חמצן  ומכריחים אותנו לקנות אותם – הייתם קונים?

מה ההבדל, גם אוויר אנחנו לא רואים ולא יודעים ואפשר להפחיד אותנו אותו דבר.

רעיון נפלא אומרים לעצמם עופר ותשובה ודנקנר ושטראוס ואריסון. אוויר בבקבוקים.

   

עשן על המים

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים

כתבת תחקיר על משק המים במבט שני

מה שעצוב בסיפור על ההתפלה ומנכ"ל רשות המים  - שאנחנו אפילו לא נוכל לבחור איזה מים אנחנו שותים. נשתה את מה שהמנכ"ל ימכור לנו.  לא טעים וביוקר.
אז למה מעדיף מנכ"ל רשות המים התפלה על כל פיתרון אחר למרות שיש מים זמינים והשקעה נכונה בתשתיות תגן על משק המים הישראלי ותחסוך ממנו לצרוך אנרגיה, לזהם ,לחמם לתפוס שטח ולהפוך את המים שהם מוצר בסיסי (נדמה לי) למותרות?
למנכ"ל הפתרונים.

   

מים. עוברים מאדום לשחור. או להיפך

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים

המעיין בכפר חרוב
ומי שנאנס להשתתף באופן פעיל במבצע ההפחדה הלאומי, הוא לא אחר מהאגם המתוק ביותר שיש לנו – הכינרת. אותו אגם קטן, שמהווה פחות מ-5% מהמים של מדינת ישראל, שאין שום חשיבות למפלס מימיו חוץ מסימון מפלס ההיסטריה, שהקו האדום העליון שלו מעיד על כך שהמים יגלשו מעבר לסכר לירדן, שהקו התחתון האדום שלו מסמן שהיה חורף לא נורא מוצלח באגן הכינרת ושהקו השחור מסמן שעד לשם מגיעים הצינורות ששואבים למוביל. זה הכל. סה טו. דטס איט.

   

שערוריית המים שאנחנו שופכים לים

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים

אז אם הכינרת היא מאגר כל כך זניח, למה אנחנו מדברים רק עליה? כי מסיבות היסטוריות, חברת מקורות ותיכנון המים לישראל התייחסו אל הכינרת כאל המאגר העיקרי - מה שרואים – הוא מה שיש. קל לשאוב, קל לטפל ואין סכנה גדולה – מפלס המים יכול לרדת בשנה שחונה ועונה טובה של גשמים תתקן את המצב. הקו האדום העליון בכינרת הוא סכר דגניה – כשהכינרת גבוהה ממנו - גולשים עודפי המים לירדן, הקו השחור הוא פשוט קצה הצינורות ששואבים למוביל.
   
   
   

אורנים גדול - המלחמה שאחרי המלחמה

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים


השריפה הגדולה בכרמל  3.12.10
נ
כון, קשה לחורש הים-תיכוני הטבעי לגדול. וגם כשהוא נובט הוא גדל לאט. ונכון שעיזים וחזירי הבר לא אוכלים את המחטנים (בצדק), והם דווקא אוהבים מאוד את בלוטי האלונים ואת ניצרי אלת המסטיק. אבל האלונים, האלות, וכל מי שגדל בחברתם ונותן את הטעם לגבינות ולחלב העיזים, (כמעט) לא נישרפים בדלקות. מכיוון שהם ירוקי עד ואין מתחת ליער הימתיכוני מרבד של מחטים יבשות כנעורת
   
   
   
   

כל הדברים האלו

עיתונות - איכות סביבה-העיר והכלבים


כל הדברים האלו
חוף שפיים

העולם היה לפנינו ויהיה אחרינו. או שלא. שיגעון הסביבה הוא שיגעון פרטי שלנו – של הבניאדם. הוא לא ממש חשוב לכלום. אפשר לחיות על אי בטון אפור מואר בניאון, עם כבישים מהירים, שדות תעופה, קניונים, פירסומות חוצות אגרסיביות והכל נמצא כבר בתוך המחשב או הטלפון הסלולארי בשבב.