צעד תימני - מסע אל יהודי תימן

הרצאות - הרצאות

תימן נמצאת פחות משלוש שעות טיסה מכן. כמו רומא אבל אנחנו יודעים עליה מעט. זו אחת הארצות המרתקות שיש. שתקועה בזמן. עשרות שנים לפחות אחרי מקומות אחרים בעולם.
הבירה צנעה היא אחד המקומות המרתקים שיש, בתי החומר האדמדמים עם שמונה סוגי צורות הקשתות, החלונות הצבעוניים, הסמטאול המרוצפות, הואדי שעובר במרכז העיר ומנקז את שיטפונות המונסון וכשהגשם עובר משמש ככביש, מאאריב 200 קילומטרים ממזרח לצנעא שהיא (על פי המסורת המקומית) בירתה הקדומה של מלכת שבא ושירדים של יהדות עתקיה שחבויים בהרים שמצפון לצנעא.
ארץ פלאות שאנשיה חוגרים את הגנביה – הפגיון הקצר על חזית חגורתם ובכל מקום שהוא מחוץ לצנעא מתווסף הקלשניקוב לעיטור הגברי.

סעיד חמדי מראידה

זו ארץ שבה 18 מליון תושבים שחצי מהם לא ידועים לקרוא ולכתוב. שאנשיה מבלים את זמנם במסגדים ובאמונה אדוקה באיסלאם, לועסים גת בכל רגע נתון ומונעים מנשותיהם לעבוד או ללמוד.
גם מסיבות החתונה הן לגברים בלבד ואת האשה פוגשת החתן רק לאחר מסיבת החתונה.
כ-300 היהודים התימנים נמצאים בשני מקומות בצפון תימן – בסעדה (משפחה של כ-60 נפשות) ממנו פונו על ידי מטוסו של נשיא תימן לבירה מפחד שבט ההוטי השיעי שנילחם בממשל המרכזי והשאר בראיידה – 70 קמ' מצפון לצנעא, במקום שבו יש שלושה בתי כנסת ילדים נשים וטף שמאבדים את זהותם התימנית לטובת הסאטמרים האמריקנים שמזרימים אליהם כסף ולוקחים אותם לניו יורק רק כדי שלא יגיעו לארץ ישראל.
אל היהודי םשל ראיידה נסעתי בערב הפסח, מסע מוזר ומרתק בין אריכטקטורה נפלאה, נוף גדול, איסלאם שמרני ושרידים יהודיים שהלב יוצא אליהם.

יעיש דניאל וששון יוסף מראידה

כתבת וידאו

הוספת תגובה


Security code
רענן