הרצאות

הרצאות

הרצאות לחברות, חוגי בית ומוסדות אקדמיים.
ההרצאות מלוות בשקופיות או בקטעי וידאו.
יעוץ לבודדים או קבוצות.


סודן

משך הרצאה: 75-90 דקות.

 

[להזמנת הרצאות]

עיתונות באזורי סכנה
הכורדים מול דאעש, מלחמה ומסע בעירק ובאפגניסטאן, מסע בלבנון - ארץ החיזבללה, צונאמי בסרי לאנקה של הנמרים הטמילים, טבח נורא בקוסובו, מלחמה באריתריאה, הודו, סודאן, סומליה וצ'צ'ניה - מהאירועים הדרמטיים של סוף המאה ה-20 וראשית האלף השלישי, מסעות עיתונאיים לאזורי סכנה, שבטים פרועים בפקיסטאן ואופיום בסיני. סכנות אמיתיות ומדומות והסיפורים העיתונאים האנושיים שסביבם.
הרצאה מרתקת וגדושה מלווה בכתבות וידאו וסרטים שמעולם לא שודרו.

Click to enlarge
מוג'הידין


מסע אל יהודי תימן
תימן נמצאת פחות משלוש שעות טיסה מכן. כמו רומא אבל אנחנו יודעים עליה מעט. זו אחת הארצות המרתקות שיש. שתקועה בזמן. עשרות שנים לפחות אחרי מקומות אחרים בעולם.
הבירה צנעה היא אחד המקומות המרתקים שיש, בתי החומר האדמדמים עם שמונה סוגי צורות הקשתות, החלונות הצבעוניים, הסמטאול המרוצפות, הואדי שעובר במרכז העיר ומנקז את שיטפונות המונסון וכשהגשם עובר משמש ככביש, מאאריב 200 קילומטרים ממזרח לצנעא שהיא (על פי המסורת המקומית) בירתה הקדומה של מלכת שבא ושירדים של יהדות עתקיה שחבויים בהרים שמצפון לצנעא.
ארץ פלאות שאנשיה חוגרים את הגנביה – הפגיון הקצר על חזית חגורתם ובכל מקום שהוא מחוץ לצנעא מתווסף הקלשניקוב לעיטור הגברי.

סעיד חמדי מראידה

זו ארץ שבה 18 מליון תושבים שחצי מהם לא ידועים לקרוא ולכתוב. שאנשיה מבלים את זמנם במסגדים ובאמונה אדוקה באיסלאם, לועסים גת בכל רגע נתון ומונעים מנשותיהם לעבוד או ללמוד.
גם מסיבות החתונה הן לגברים בלבד ואת האשה פוגשת החתן רק לאחר מסיבת החתונה.
כ-300 היהודים התימנים נמצאים בשני מקומות בצפון תימן – בסעדה (משפחה של כ-60 נפשות) ממנו פונו על ידי מטוסו של נשיא תימן לבירה מפחד שבט ההוטי השיעי שנילחם בממשל המרכזי והשאר בראיידה – 70 קמ' מצפון לצנעא, במקום שבו יש שלושה בתי כנסת ילדים נשים וטף שמאבדים את זהותם התימנית לטובת הסאטמרים האמריקנים שמזרימים אליהם כסף ולוקחים אותם לניו יורק רק כדי שלא יגיעו לארץ ישראל.
אל היהודי םשל ראיידה נסעתי בערב הפסח, מסע מוזר ומרתק בין אריכטקטורה נפלאה, נוף גדול, איסלאם שמרני ושרידים יהודיים שהלב יוצא אליהם.

יעיש דניאל וששון יוסף מראידה
אופיום

גידול הפרג האופיום השתלט על הכלכלה המקומית, בסיני צובע את המדבר בצבעים שלא היו בה קודם וכשניגמר גידול האופיום מתחיל גידול החשיש. מסע מהחוף אל ההר הגבוה ובקעות החול.

ומה הקשר בין טרור וסמים בסיני, האם יש אל קעידה או שהכל המצאה כדי לא לראות גידול ששוויו כחצי מליארד דולר בשנה?

באותה נשימה : איך הגיע אלוהים לסיני? ולמה דווקא לאזור סנטה קתרינה? ואיך יכול להיות שההר הגבוה בסיני מוקדש לקתרינה - קדושה נוצריה מאלכסנדריה ולא לאלוהים? ומה מקור הבדואים של שבט הג'בליה? ואיך, אחרי אלפיים שנה, חזר חצי האי להיות ציר העולם הערבי?


וידאו

ארץ הנגב - מסע אל המדבר הגדול

הנגב הוא המדבר הישראלי הפראי, המשכו של מדבר סיני אבל שונה ממנו, נפרד לגמרי מהמדבר הערבי הגדול שנמצא מעבר לערבה – השבר הסורי אפריקני. מהר הנגב הגבוה שמעל 1000 מטרים עם שלג בחורף הוא צולל אל ערבה שהיא סוואנה אפריקנית מתחת לגובה פני הים. קניונים עמוקים, סדקים, מכתשים, שטפונות, הר סיני אחד, מלכודות נמרים, שבטים בדואים, בתי קברות עתיקים, מעט מעיינות, נמרים, זאבים, פראים, יעלים, מצבאים וצבועים קרקלים ואינספור נחשים.
במשך ההיסטוריה ידע הנגב גלים של התיישבות ופרקים של נוודות. ערי הנגב – עבדת, שיבטה, ניצנה וממשית, הן תור הזהב של הנגב – מתחנות מסחר נבטיות הן גדולות בתקופה הביזנטית, כשהאימפריה מחליטה לתרבת את המדבר, לערים ועיירות של ממש. 400 שנים של כנסיות, בתי זונות, בתי מרחץ וכרמי יין.
ברגע שהאימפריה נעלמת – נעלמות הערים ובאים הנוודים.
במאתיים וחמישים השנים האחרונות נקרא הנגב ג'בל עזאזמה – ההר של שבט העזאזמה שהגיע לכאן ממדבריות ערב.
כשמתרופפת המדינה מבריחים הנוודים סמים, בשמים, זונות ומכוניות מצד לצד של הגבול – כשהיא מתחזקת – הם מתיישבים. מה יהיה בנגב? מי יהיה בנגב?
הרצאה שכורכת בתוכה את העבר, מביטה באנשי, חיות וטבע הנגב וחושפת אותם, מנסה לדוג ממנו את תובנות ההווה ואת הלקחים לעתיד.

Click to enlarge
ציורי סלע בכרכום "הר סיני"

המשחק הגדול
במאות ה-19 וה-20 נאבקו האימפריה הבריטית והאימפריה הרוסית הצארית ביניהן מי ישלוט במשאביה של אסיה. הודו ומרכז אסיה היו הטרף אותו רדפו המעצמות. בריטניה יצאה מהמשחק בסופה של מלחמת העולם הראשונה וארצות הברית של אמריקה נכנסה לתוכו בגדול.
נדמה היה שהמשחק נגמר ב-1989 עם התמוטטותה של האימפריה הסובייטית.
אבל אז פוצצו הסינים פצצת אטום, קנו מפעלים בכל העולם והתחילו לקנות את משאביה של אפריקה.
הסינים מוכרים לאמריקנים. לארצות הברית חוב ענק לסינים. ארצות הברית מגינה על ערב הסעודית ונסיכויות הנפט אבל קונה מהם נפט והכסף שלה נמצא אצלן. ארצות הברית מסובכת במלחמה עקובה מדם ויקרה בעירק ובאפגניסטאן. מי היא האימפריה שתנצח במאבק על משאבי העולם? האם כדאי להשקיע באמריקה או ללמוד סינית? ומה קורה עם רוסיה? ואירופה? והאם הדלקים הביולוגיים יצילו את העולם או שהם רק הטעיה אחת גדולה?
הרצאה מרתקת על גיאופולטיקה ותיאוריות קונספרציה מגובה בעובדות ומהלכים.

כתבה באתר על "המשחק הגדול"הודו – שאנטי שאנטי בלגן


50,000 ישראלים מגיעים כל שנה להודו. לכפרי החשיש בעמק פרוואטי, לאשראמים בפונה וברישקש, לסימטאות הצפופות של וראנסי, לסלעים האדומים של האמפי ולאגם המתוק של פושקר. מה יש בהודו שאין בשום מקום אחר? אולי כי הודו היא המקום המרתק הצבעוני והשווה ביותר בעולם, הכי צפוף הכי צבעוני, הכי ריחני והכי דתי-אמוני. הינדים, מוסלמים, בודהיסטים, ג'אינים ברהמינים, קשטריה, טמאים, עשירים עניים, תבלינים, בשמים, בדים, גאנגס, ימונה, ים ערבי, מפרץ בנגל רמת הדקאן, גואה ועמק החשיש של פרבטי ובו הנקודה הישראלית.
Click to enlarge
צ'וטי וואלה ברישיקש

טרמפ לטימבוקטו

טימבוקטו היא אחד השמות הניפלאים שיש. רחוקה ומיסתורית ונמצאת בדרומו של הסהרה, מצפון לסאהל, לא רחוק מאפיק הניז'ר - הנהר הגדול של מערב אפריקה.
הדרך לטימבוקטו – מחופי הים התיכון, ממרוקו דרך מאוריטניה – ארצם של האנשים הכחולים נאות המדבר האבודות והדיונות שאין דומה להן, היתה תמיד דרך גדולה של שיירות ענק שנשאו מלח מהמיכרות בטימבקוטו, עבדים שחורים, חיות מוזרות וזהב ממאלי שבה נמצאת ארץ הדוגונים המיסתורית שהארכיטקטורה שלה מהשוות בעולם ומסגדי חומר שאין דומה להם בדג'נה, בסאן ובטימבוקטו. לארצות הים התיכון המפונק.
טרמפ לטימבוקטו


מעשן מקטרת בטמבוקטו- מאלי
דרך המשי

בסתיו 1991, יצא צור שיזף למסע טראנס אסייני על דרכי המסחר החוצות את היבשת.
יחד איתו נסעו המלך לאדו והאביר זאזא ציצישווילי - הרפתקן המושיט את ידיו לשמיים לאסוף כסף חולף, וכשהוא מוריד אותן למטה - נעלם הכסף. לאדו וזאזא נסעו כדי לקנות זרעים מובחרים של קנביס אינדיקה למשתלה המלכותית בדושטי שבגרוזיה. צור שיזף ייצא לבדוק את דרכי המשי- הנוסע המערבי הראשון שחצה בצורה עצמאית את מרכז אסיה מאז נפילת האימפריה הסובייטית. ערים נשכחות, חשיש, הרים שמימיים, חומה גדולה ומדבר שאיש לא יוצא ממנו חי - דרך המשי.


קוקאלדש


יפו יפת ימים –מלחמה על דמוקרטיה

יפו היא העיר העתיקה של הים התיכון ואחת הערים השוות שיש. היא גם אחת הערים המוזנחות שנמצאת תחת התקפה מתמדת של הממסד הישראלי.
עמותת יפו יפת ימים קמה ב-1987 כדי לעצור את ייבוש הים והרס יפו, העמותה נלחמת במשך 17 השנים האחרונות נגד הרס העיר ולשיקום תושביה בכל תחומי החיים – חינוך בטחון אזרחי, תשתיות פיזיות ומראה העיר.
הרצאה על איך מתנהל מאבק אזרח יבמדינת ישראל – תיקשורת, מאבק ציבורי, פוליטי, ופיזי בחברה דמוקרטית בכלים דמוקרטים


מסבחה אצל אבו חסאן
סוף הדרך - מותה של מדינה
"יש פה שתי ישויות, ארץ טבעית ומדינה אונסת", כותב צור שיזף, טייל, סופר ועיתונאי, שמנסה בספרו החדש לחקור ולהבין, ובראש ובראשונה לתעד את האונס הזה, שראשיתו באידיאולוגיה,"מתוך אמונה שאין דרך אחרת", אבל שנמשך, וביתר עוצמה, בישראל הניזונה מתערובת של שרידי חלום ציוני סוציאליסטי ישן וקפיטליזם דורסני חדש. אחרי שנים של הכרות אינטימית עם ישראל "מים עד ים" ו"מדן ועד אילת" יצא שיזף, בין 2003 ועד אחרי מלחמת לבנון השניה, למסע ביקורתי, לבדיקה שיטתית של הנחות שגויות וחמדנות אגרסיבית שהביאו להרס הנוף, לבזבוז המשאבים, להשחתה של כל מה שיכול לתרום לחיים אנושיים.
המסע הזה, מהגליל ועד ים סוף, מגלה גם אוהב ציון שכמו רבים מילידי הארץ היהודים מתנדנד בין התרפקות על מה שנדמה לו שהחלום הציוני היה יכול להיות, לבין אימה ממה שקורה כאן כיום.
הרצאה על הארץ שיש לנו, על הארץ שהיא יכולה להיות


הטראנס סיבירית רכבת האוצר - מסע לונציה

מסע ברכבת המתחיל בהאנגז'ו שבדרום מזרח סין, ועולה דרך החומה סינית הגדולה לארץ הנוודים - למונגוליה, מקום בו זאבים מייללים מעבר ליריעת האוהל ועדרים עצומים ממלאים את הערבה הריקה מאדם. ממונגוליה נמשך המסע ברכבת הטראנס סיבירית, שבקטע שבין אולאן בטור בירת מונגוליה למוסקבה, היא הופכת לשוק מתנועע הסוחר עם כל עריה ועיירותיה של סיביר. סופו של המסע בוונציה - עירו האגדית של מרקו פולו.


טראנס סיבירית


 


הוספת תגובה


Security code
רענן